Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister zdrowia negocjował z lekarzami. Będzie strajk?

0
Podziel się:

Bartosz Arłukowicz obiecał medykom 800 mln złotych więcej w ramach kontraktów. Usłyszał: to wszystko manipulacja.

Minister zdrowia negocjował z lekarzami. Będzie strajk?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Rozmowy ze środowiskiem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, które prowadzono w resorcie zdrowia, nie przyniosły porozumienia w sprawie przyszłorocznych zasad funkcjonowania POZ - poinformowali uczestniczący w nich lekarze. Od nowego roku wchodzi w życie tzw. pakiet onkologiczny. Lekarze rodzinni będą mieli ważną rolę w wykrywaniu nowotworów i więcej obowiązków. W związku z tym mieli otrzymać dodatkowe pieniądze za każdego pacjenta, który jest do nich zapisany.

Jak powiedział prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski, rozmowy dotyczące projektu zarządzenia prezesa NFZ ws. kontraktowania świadczeń POZ w 2015 r. zakończyły się bez osiągnięcia porozumienia; to oznacza, że wciąż obowiązuje uchwała PZ, która mówi, że zrzeszeni w tej federacji lekarze nie podpiszą umów na 2015 r.

Krajewski wyjaśnił, że jednym z powodów fiaska rozmów jest obstawanie resortu przy proponowanym sposobie finansowania POZ w przyszłym roku. Ocenił, że zaplanowane na to środki są zbyt niskie i nie pozwolą na realizację wszystkich przewidzianych zadań.

_ - Dlatego uznaliśmy, że dopóki ministerstwo nie przemyśli tematu, nie znajdzie środków, to zakończymy dyskusję _ - powiedział.

Odnosząc się do wcześniejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który przekonywał, że proponowane zmiany oznaczają wzrost wydatków na POZ o 800 mln zł, prezes PZ ocenił, że _ to wszystko manipulacja, bo to są te same środki _. Jego zdaniem te pieniądze już są w systemie POZ, a jedyne dodatkowe środki mają być przeznaczone na dodatkowe badania diagnostyczne. Ocenił, że jest to ok. 2 zł miesięcznie na jednego pacjenta.

_ - Minister robi w ten sposób, że 96 zł, czyli te pieniądze, które dziś są na podstawową stawkę kapitacyjną, konfrontuje ze 136,20 zł, które teraz chce nam dać. Ale w tych 40 zł różnicy znajdują się pieniądze, które były przeznaczane na wskaźniki korygujące, które mieliśmy dokładane w 2014 r. i latach wcześniejszych do naszych pieniędzy - za chorych na cukrzycę, pacjentów kardiologicznych i z ostrymi chorobami układu oddechowego _ - powiedział.

Krajewski zaznaczył, że według nowych zasad rozszerzone zostaną kompetencje lekarzy POZ, ale przewidywane na to środki nie pozwolą na zatrudnienie dodatkowego personelu.

_ - My potrzebujmy kolejnych ludzi, którzy będą wykonywać nowe zadania, bo sami mamy już wystarczająco dużo pracy i nie udźwigniemy tego _ - powiedział.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że także ta organizacja nie osiągnęła porozumienia z ministerstwem. Wyjaśnił, że głównym powodem sporu jest zakres badań diagnostycznych, które od nowego roku mieliby wykonywać lekarze POZ.

Dodał, że biorąc pod uwagę szeroki zakres tych badań, w ocenie KLR proponowana stawka kapitacyjna jest zbyt niska. _ Te badania są bardzo trudne do wykonania i bardzo dużo kosztują. Zatem musi być taka równowaga finansowa w POZ, żeby nie było takiej sytuacji, z którą mięliśmy do czynienia przez sześć ostatnich lat, kiedy podstawowa opieka zdrowotna nie otrzymała żadnych dodatkowych środków _ - dodał.

Prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka poinformowała, że rozmowy PPOZ z ministerstwem odbyły się w środę. W ich trakcie organizacja przekazała swoje szczegółowe uwagi do projektu zarządzenia NFZ. Także PPOZ postuluje zwiększenie stawki kapitacyjnej ponad tę zaproponowaną przez NFZ.

Janicka oceniła, że 800 mln zł, o których mówił Arłukowicz, to _ dużo, ale ciągle za mało _, bo POZ był niedofinansowany przez wiele ostatnich lat - podwyżki stawki kapitacyjnej nie było od 2008 r. Zwróciła uwagę, że koszty funkcjonowania POZ w przyszłym roku zwiększy także konieczność finansowania dodatkowych badań diagnostycznych. Poinformowała, że kolejne rozmowy PPOZ z resortem zdrowia są zaplanowane na przyszły tydzień.

Resort zaskoczone postawą lekarzy

Ministerstwo zdrowia jest zaskoczone stanowiskiem liderów organizacji lekarzy POZ. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zarzucił liderom Porozumienia Zielonogórskiego dezinformację.

Neumann powiedział, że resort jest zaskoczony stanowiskiem liderów tej organizacji, którzy nie chcą zaakceptować propozycji MZ. Jego zdaniem liderom PZ nie chodzi o same stawki, ale o dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na lekarzy.

_ - Nasze propozycje nie spotkały się z życzliwym przyjęciem. I nie chodziło o wielkość samej kwoty, ale o to, ze żądamy za tę kwotę dodatkowych działań, które by potwierdzały to, że jakość usług dla pacjentów jest odpowiednia, że ci pacjenci rzeczywiście są leczeni i mają diagnostykę realizowaną przez lekarzy rodzinnych na poziomie, który zadowalałby i nas, i pacjentów _ - powiedział.

Wiceminister poinformował, że w trakcie negocjacji liderzy PZ zgłaszali różne _ zaskakujące żądania _. Dotyczyć miały one m.in. tego, by lekarze rodzinni mieli prawo do zamykania przychodni w dowolny dzień tygodnia, a także wprowadzenia pobieranej od pacjentów opłaty za wstęp do przychodni.

_ - To są rzeczy, których nie możemy zaakceptować, dlatego będziemy starali się informować lekarzy rodzinnych, w tych małych miejscowościach, którzy prowadzą swoje przychodnie, ponieważ mamy wrażenie, że przekaz, który idzie z negocjacji, kierowany przez liderów do poszczególnych członków Porozumienia Zielonogórskiego, jest chyba przekazem nie do końca prawdziwym, nie do końca wiarygodnym _ - powiedział Neumann.

Zaznaczył, że ma nadzieję, iż skierowana do przychodni informacja odbije się echem i rozmowy będą kontynuowane. _ Mam nadzieję, że po tej informacji, która trafi do członków PZ liderzy także zaczną dbać bardziej o swoich członków, a nie tylko, być może, o jakiś swój partykularny, mały interes _ - powiedział.

Odnosząc się zarzutów MZ, prezes PZ powiedział, że organizacja ta przekazała resortowi _ całokształt pomysłu na to, jak miałby funkcjonować system na poziomie podstawowym _.

_ - Minister wyciągnął z tych wszystkich punktów, które mu przesłaliśmy, żeby się nad nimi po prostu zastanowił, te, które są dla niego interesujące, żeby pokazać tych złych doktorów, którzy chcą samego złego _ - powiedział Krajewski.

Jak dodał, postulaty te zostały zgłoszone w związku z tym, że teraz jest moment, kiedy rozmawia się o strategiach. _ Minister zmienia system, wprowadza zmiany ustawowe, nie konsultując tego z nami, i w związku z tym my pokazujemy, w jaki sposób widzielibyśmy zmiany _ - powiedział.

Jak powiedział, znalazły się tam rozwiązania, nad którymi wielokrotnie dyskutuje się publicznie, np. system współpłacenia czy system szkolenia lekarzy, mający na celu zapewnienie jednolitego poziomu ich kształcenia ustawicznego.

Co dokładnie obiecał minister?

Bartosz Arłukowicz zapowiedział zwiększenie nakładów na podstawową opiekę zdrowotną oraz wprowadzenie motywacyjnego systemu finansowania świadczeń udzielanych przez lekarzy POZ. Minister poinformował, że od 2015 r. nakłady na podstawową opiekę zdrowotną wzrosną o 800 mln zł (czyli do poziomu 6 mld zł). Wyjaśnił, że stawka kapitacyjna, która nie zmieniła się od 2008 r., w przyszłym roku zostanie podwyższona o ok. 40 zł (do kwoty 136,20 zł). Dla lekarzy wykonujących badania diagnostyczne stawka będzie jeszcze wyższa (jej wysokość jest przedmiotem rozmów z przedstawicielami organizacji zrzeszających lekarzy POZ).

Zwiększenie finansowania jest związane z wprowadzeniem pakietu onkologicznego, w ramach którego lekarze rodzinni będą mogli zlecać większą liczbę badań diagnostycznych. „Bardzo zależy nam na tym, żeby lekarze wykonywali badania" - podkreślał minister Arłukowicz.

Minister poinformował również, że od dzisiaj NFZ umożliwia lekarzom POZ oraz lekarzom specjalistom testowanie wystawiania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Przypomniał, że do 11 grudnia trwają konsultacje projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna na rok 2015 i lata następne.

Odnosząc się do opublikowanego w środę raportu NIK, z którego wynika m.in., że NFZ nie udało się w 2013 r. poprawić dostępności świadczeń zdrowotnych, o czym świadczą rosnące - w porównaniu z latami 2011-2012 - kolejki do leczenia ambulatoryjnego, szpitalnego oraz do rehabilitacji, Arłukowicz powiedział, że _ nie trzeba było czytać raportu NIK, żeby wiedzieć, że kolejki do specjalistów się w Polsce wydłużają _.

_ - Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu tych bardzo trudnych organizacyjnych zmian i zmiany sposobu finansowania. Wprowadzamy pakiet kolejkowy, o którym od wielu miesięcy informujemy pacjentów. Chodzi o zmiany, które ułatwią życie pacjentowi, ale ułatwią także lekarzowi możliwość przyjmowania pacjentów pierwszorazowych, którzy potrzebują wizyty u lekarza specjalisty. Wprowadzamy pakiet onkologiczny, po to żeby pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej nie musiał szukać sam lekarza. Te zmiany są właśnie efektem tego, że decyzję w sprawie kolejek podjęliśmy wiele miesięcy temu _ - powiedział.

Dziś kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na 2015 r.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 proc. (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Ministerstwo zaproponowało, a NFZ przewidział w projekcie zarządzenia, zlikwidowanie korektorów za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia oraz _ katarkowego _, a pozostawienie tylko tych za wiek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)