Notowania

energetyka
02.03.2015 07:15

Ministerstwo Energetyki. To nowy pomysł wicepremiera Piechocińskiego

Zdaniem Janusza Piechocińskiego po wyborach powinno powstać nowe ministerstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/REPORTER)

Po wyborach powinien powstać resort energetyki w oparciu o Ministerstwo Skarbu Państwa - tak uważa wicepremier Janusz Piechociński. Jego zdaniem przejęcie nadzoru nad spółkami węglowymi przez MSP to początek tego procesu.

Piechociński podkreślił, że _ wbrew niektórym opiniom _ uruchomienie w styczniu procesu naprawy górnictwa i przejęcie przez Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoru nad spółkami węglowymi nie oznaczało _ wydzierania _ górnictwa z jego resortu.

_ - I nie wynikało z unikania odpowiedzialności, tylko ze świadomego działania z zamiarem tworzenia w przyszłości Ministerstwa Energetyki _ - zaznaczył szef resortu gospodarki.

_ - Uruchomiliśmy proces, który doprowadzi do tego, że po wyborach - bez względu na ich wynik - powstanie Ministerstwo Energetyki, które będzie skupiało w sobie nie tylko tematykę energetyczną, ale także surowcową. A także kwestie związane z rozpoznawaniem zasobów łupkowych, podlegające obecnie Ministerstwu Środowiska _ - tłumaczył.

Wicepremier podkreślił, że jest zwolennikiem nowej organizacji rządu po wyborach - utworzenia Ministerstwa Energetyki w oparciu o obecne Ministerstwo Skarbu. - _ Mówię o tym konsekwentnie _ - dodał. _ - Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu powinna być przy gospodarce, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń tam, gdzie górnictwo, czyli w przyszłym Ministerstwie Energetyki _ - przekonywał.

Jego kolejny postulat to przeniesienie obszaru turystyki z Ministerstwa Sportu i Turystyki do resortu gospodarki.

O pomyśle powołania Ministerstwa Energetyki lub pełnomocnika rządu do tej sprawy mówił w 2013 roku ówczesny premier Donald Tusk. Piechociński podkreślał wtedy, że powołanie nowego resortu _ nie załatwi spraw, które są bardziej złożone _. Szef PSL mówił wówczas, że potrzebne jest uporządkowanie zarządzania kwestiami energetyki i przypominał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym znajdują się one w gestii resortów gospodarki, skarbu i środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz