Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największa gospodarka świata mocno hamuje

0
Podziel się:

Przyczyn dużego spowolnienia analitycy upatrują w surowej zimie, spadku eksportu w związku z umocnieniem się dolara i zmniejszeniu inwestycji w przemyśle naftowym.

Największa gospodarka świata mocno hamuje
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Początek tego roku był bardzo zły dla amerykańskiej gospodarki. W pierwszym kwartale Produkt Krajowy Stanów Zjednoczonych był bliski zera. Według amerykańskiego departamentu handlu, w pierwszych trzech miesiącach roku Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł zaledwie o 0,2 procent.

To o 2 procent mniej niż w poprzednim kwartale i znacznie gorszy wynik niż przewidywali ekonomiści. Przyczyn tak dużego spowolnienia analitycy upatrują w surowej zimie, spadku eksportu w związku z umocnieniem się dolara, zmniejszeniu inwestycji w przemyśle naftowym będących skutkiem spadku cen ropy oraz strajkach w amerykańskich portach.

Na szczęście część z tych czynników ma charakter okresowy i w dalszej części roku amerykańska gospodarka może przyspieszyć. Na razie trudno powiedzieć, jak duże będzie to przyspieszenie, tym bardziej że początek roku spowodował też spadek wydatków konsumpcyjnych Amerykanów.

Oficjalne prognozy mówią, że w tym roku amerykańska gospodarka będzie rosnąć w tempie 3 procent. W IV kwartale 2014 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,2 proc. kw do kw.

Tymczasem z najnowszych prognoz MFW wynika, że najbliższy okres dla gospodarki USA, podobnie jak reszty świata, wcale nie będzie zły. MFW w ramach kwietniowych prognoz przewiduje wzrost gospodarek większości krajów rozwiniętych (UE jako całość w 2015 1,5 proc., w 2016 1,6 proc., USA - w 2015 i 2016 po 3,1 proc., gospodarki wszystkich krajów G20 3,6 proc. w 2015 i 3,8 proc. w 2016).

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie lokomotywą światowej gospodarki. Skuteczną? Perspektywa dla krajów strefy euro jest znacznie mniej optymistyczna. Co z Polską?
MFW zaskakuje nowymi prognozami dla świata Fundusz ujawnia, kiedy światowa gospodarka przyśpieszy. _ Wskaźniki dotyczące Polski są bardzo korzystne _.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)