Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oettinger: Ratowanie strefy euro priorytetem

0
Podziel się:

Komisarz oczekuje, że grecki rząd wykorzysta najbliższe dni na dojście do konstruktywnego wniosku.

Oettinger: Ratowanie strefy euro priorytetem
(Parlament Europejski)

Priorytetem dla Komisji Europejskiej jest ratowanie strefy euro. Oczekuje się, że Grecja przyjmie ofertę KE ws. rozwiązania jej problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa - powiedział we wtorek w Warszawie unijny komisarz Guenther Oettinger.

- Naszym priorytetem jest utrzymanie, ratowanie strefy euro - podkreślił unijny komisarz odpowiedzialny za gospodarkę oraz społeczeństwo cyfrowe. - Jeśli decyzja Grecji będzie inna, jesteśmy gotowi być pomocnym partnerem w celu uniknięcia większych szkód dla greckich obywateli - dodał.

- Ciągle oczekuje się, że grecki rząd wykorzysta najbliższe dni na dojście do konstruktywnego wniosku, przyjmując naszą ofertę w celu rozwiązania problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa, aby uniknąć problemów - wskazał komisarz UE.

Dodał, że decyzja oczywiście należy do greckiego rządu i parlamentu.

- Wypracowaliśmy propozycję. Teraz to ich niezależna demokratyczna decyzja. Jeśli nie, będziemy musieli się z tym pogodzić. I bez wątpienia mamy doświadczenie - dodał.

Zagrożona bankructwem i wyjściem ze strefy euro Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości około 7,2 mld euro.

Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Jeszcze w tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW około 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

W poniedziałek Oettinger powiedział w Berlinie, że Unia Europejska powinna na 1 lipca przygotowywać "plan awaryjny" na wypadek braku porozumienia greckiego rządu z kredytodawcami. W rozmowie z niemieckimi dziennikarzami wskazał, że należy podjąć konkretne przygotowania wobec kryzysu greckiego.

Grecki minister finansów Janis Warufakis cytowany przez niemiecki "Bild" zapewnił jednak, że wyklucza wyjście ze strefy euro, gdyż nie byłoby to rozsądne. Dodał, że porozumienie z wierzycielami jest możliwe, jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w rozmowach.

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze propozycje w poniedziałek. W ramach oferty gospodarki strefy euro wraz z pozostałymi wierzycielami - Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym - wymagają od Grecji m.in. zrównoważenia budżetu i zmian w systemie emerytalnym.

Grecja - według KE - powinna do 2016 roku wypracować tzw. pierwotną nadwyżkę budżetową, tj. przed uwzględnieniem kosztów obsługi długu, na poziomie 2 proc. PKB, a w 2018 roku - do 3,5 proc. PKB. Musi także poprawić administrację fiskalną, w tym walczyć z unikaniem podatków, wzmocnić stabilność systemu finansowego, np. mierząc się z problemem niespłacanych kredytów. Program zakłada też reformy rynku pracy, unowocześnienie sektora publicznego, walkę z korupcją.

Reforma systemu emerytalnego ma m.in. prowadzić do wygaszenia możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę oraz podniesienia wieku emerytalnego.

KE podkreśla, że w obecnej propozycji poczyniono "znaczące ustępstwa" wobec Aten - obniżono cele budżetowe i wydłużono terminy ich realizacji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)