Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Opiekunki pracujące w Niemczech poza unijnym prawem. Inspekcja Pracy potwierdza nasze informacje o patologiach

83
Podziel się:

Agresja fizyczna, zaniżone płace, zawyżany czas pracy, fatalne warunki zakwaterowania i traktowanie jak służących od wszystkiego. Po naszych publikacjach o opiekunkach pracujących w Niemczech PIP ujawnia wyniki swoich kontroli.

Fot. Artur Szczepanski/REPORTER	 Rozliczenia nie są w tej pracy jedynym problemem. Opiekunki narzekają też na warunki zamieszkania i relacje z gospodarzami.
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER Rozliczenia nie są w tej pracy jedynym problemem. Opiekunki narzekają też na warunki zamieszkania i relacje z gospodarzami. (Artur Szczepanski/REPORTER)

Jak już pisaliśmy w money.pl, sytuacja opiekunki osób starszych za granicą jest szczególna. Jest sama w obcym domu i kraju. Jej jedynym kołem ratunkowym i oparciem jest firma, która dała jej tę pracę. Niestety w wielu opisanych przez nas sytuacjach pośrednicy nie stają na wysokości zadania.

W licznych mailach od pracujących w tym charakterze powtarzają się te same problemy. Wypłacanie mniej niż połowy pieniędzy z kontraktu z rodziną chorego, niepłatne nadgodziny, podłe warunki zakwaterowania w suterenach, wykorzystywanie do innych prac domowych czy nawet akty agresji ze strony gospodarzy.

Zobacz także: Holendrzy nie chcą polskich pracowników. Są głośni i źle parkują!

Po naszych publikacjach opisujących zmagania Polek z chciwymi pośrednikami, otrzymaliśmy wreszcie odpowiedzi od Państwowa Inspekcja Pracy. Urząd pytaliśmy o jego zainteresowanie tym obszarem rynku pracy.

Z odpowiedzi wynika, że w 2017 r. PIP przeprowadziła 274 kontroli firm pośrednictwa pracy. PIP nie prowadzi jednak oddzielnych statystyk dla agencji kierujących osoby do pracy w charakterze opiekunów osób starszych. Dlatego jej dokładnej liczby nie poznamy.

Nadgodziny i agresja

Wiemy jednak, jakie są tu główne problemy. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat przedmiot większości spraw rozpatrywanych we współpracy z niemieckim odpowiednikiem PIP koncentrował się na niezapewnieniu minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Niemczech bądź też na niewypłaceniu wynagrodzenia lub innych świadczeń pieniężnych - mówi money.pl Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.

PIP otrzymywała też sygnały dotyczące m.in. agresywnego zachowania wobec opiekunek ze strony członków niemieckich rodzin. Liczne skargi dotyczyły też pracy w nadgodzinach bez zapewnienia przerwy w pracy czy powierzania dodatkowych obowiązków sprzątaczki i kucharki.

W ubiegłym roku PIP wraz ze swoim niemieckim odpowiednikiem zajmował się 11 sprawami polskich opiekunek. Choć Inspekcja nie podaje wysokości kar dla przedsiębiorców, to kontrole potwierdziły nieprawidłowości w wypłacanym wynagrodzeniu.

Udało się również ustalić, że niekiedy warunki zakwaterowania są naprawdę fatalne. W jednym przypadku opiekunka miała mieszkać w pokoju, gdzie temperatura nie przekraczała nawet 10°C.

Niemcy mają problem z kontrolą

Wspólne polsko-niemieckie kontrole wykazały też dużo bardziej złożone sposoby agencji na maksymalizację zysków. Jednym z nich są rozbieżności w zapisach umów w języku polskim i niemieckim. Głównie dotyczą one oczywiście wynagrodzenia za pracę, którego podstawy i wysokość w ten sposób fałszowano.

W jednym przypadku agencja uniemożliwiła również opiekunce powrót do kraju, po dokonanej w Niemczech operacji. Skąd jednak tak niska liczba ustaleń pokontrolnych? Przecież po naszym pierwszym tekście o wykorzystywaniu opiekunek dostaliśmy dziesiątki maili ze skargami.

Jak wyjaśnia Rutkowska, wszystko przez specyfikę pracy opiekuna osób starszych, która jest wykonywana w prywatnym domu. Niemieckie organy mają spory kłopot w prowadzeniu kontroli. Przede wszystkim ze względu na nienaruszalność mieszkaniową zapisaną w art. 13 niemieckiej konstytucji.

- Decyzje o przeprowadzeniu kontroli podejmuje sąd na wniosek niemieckiego organu kontroli. Ponadto zgodnie z niemieckim systemem prawnym zleceniodawcy usług - niemieckie rodziny - nie są zobowiązane do prowadzenia ewidencji czasu pracy - mówi Danuta Rutkowska.

Opiekunki z niemieckim wsparciem

Warto jednak wiedzieć, że wszyscy posiadający jakiekolwiek wątpliwości związane z pracą wykonywaną na terenie Niemiec mogą liczyć na bezpłatną poradę na terenie Niemiec.

Udziela jej stworzony przez DGB (Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych) specjalny projekt - Uczciwa mobilność (Faire Mobilität). Ta instytucja ma służyć egzekwowaniu stosownych płac i uczciwych warunków pracy dla pracowników ze środkowo-wschodnioeuropejskich państw UE.

Niestety, jak się wydaje, problemu nadużyć przy zatrudnianiu opiekunek nie da się szybko rozwiązać.

Wszystko dlatego, że jak wynika z doświadczeń PIP, w polskiej branży opiekuńczej dominuje zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Umowy niejednokrotnie budzące wątpliwości PIP, jak i samych zainteresowanych.

Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach dotyczących umowy dobrze jest zwrócić się do prawnika lub samej PIP z prośbą o poradę. Co równie ważne, o ile uda się podpisać umowę cywilnoprawną w warunkach właściwych dla stosunku pracy, wszystkim poszkodowanym przysługuje potem prawo dochodzenia swoich racji przed sądem pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
Lll
2 lata temu
Nikt nie jeździ do tej pracy dla przyjemności, często to są trudne sytuacje życiowe, nie oceniajcie tak łatwo
po
4 lata temu
Dlaczego godzicie się na długie 2,3 mc zmiany?
Iwona
5 lata temu
To normalne, że pośrednik na tym zarabia, w końcu ogarnia wszystkie tematy, a przynajmniej w laxo tak jest i jadę ich transportem na gotowe. Jak ktoś psioczy to niech zakłada swoją firmę i heja, to nie jest przymusowa praca.
Janka
5 lata temu
Siedzę w branży od lat jako opiekunka, z niejednego pieca chleb się jadło, że tak powiem. Nie pasowały mi warunki w jednej agencji to szłam do drugiej i tyle. Teraz akurat jadę z promedica do Niemiec na okres świąteczny, bo jest fajny bonus do wypłaty. Zakres obowiązków mam w umowie, jak rodzina kręci nosem to koordynatorka bierze moją stronę.
awa
5 lata temu
przykro pisać, ale opiekun osoby starszej powinien mieć choćby najniższe przeszkolenie medyczne i komunikatywną znajomość języka kraju, w którym pracuje. Cała rzesza bab jeżdżących "do opieki" to niestety służące w domach osób starszych.
...
Następna strona