Notowania

pis
16.01.2015 15:14

PiS: Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa do Trybunału

PiS skieruje uchwaloną przez Sejm nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedzieli politycy tej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

PiS skieruje uchwaloną w piątek przez Sejm nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedzieli politycy tej partii. Ich zdaniem doszło do złamania m.in. art. 20 konstytucji mówiącego o dialogu społecznym.

_ - Przepychając kolanem, na siłę projekt ustawy likwidujący polskie górnictwo, złamano konstytucję. Nie odbyły się konsultacje społeczne. Zabrakło dialogu społecznego _ - przekonywała w piątek podczas konferencji w Sejmie wiceprezes PiS Beata Szydło.

Powołała się na preambułę i art. 20. ustawy zasadniczej. W preambule znajduje się stwierdzenie, że konstytucja jest prawem podstawowym dla państwa _ opartym na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym _. Z kolei zgodnie z art. 20: _ Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej _.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek zapowiedział, że partia będzie się _ wielokrotnie zwracała _ do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy.

Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda powiedział na konferencji w Krośnie (Podkarpackie), że wniosek PiS do TK będzie dotyczył zarówno treści ustawy jak i procedury jej uchwalenia.

Jego zdaniem, przyjęta ustawa naruszyła też artykuł 65. Konstytucji. _ Jest w nim mowa, że obowiązkiem rządu jest prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego zatrudnienia. Przyjęta ustawa w zasadzie wprost przewiduje likwidacje kopalń, a więc utratę miejsc pracy. Więc jeżeli mamy ustawę, która wprost prowadzi do zwolnień - jest to ewidentna sprzeczność _ - podkreślił A. Duda.

Jak podkreślił, w trakcie powstawania tej ustawy nie zostały zachowane _ jakiekolwiek procedury dialogu społecznego i konsultacji społecznych _. _ To pokazuje jasno sprzeczność z normami konstytucyjnymi _ - podkreślił europoseł.

Uchwalona w piątek nowelizacja zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowanie kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest _ prowadzenie likwidacji kopalni _, ale też _ tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni _. Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.

Zgodnie z rządowym planem naprawy KW, do SRK trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio.

Plan przewiduje finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.

Rządowy plan naprawczy dla KW wywołał na Śląsku falę protestów - zdaniem krytyków planu, w tym związkowców - prowadzi on do likwidacji kopalń.

Czytaj więcej w Money.pl
Odwrócona hipoteka. "To produkt toksyczny" _ To skandaliczna próba wywłaszczenia dużej grupy najbiedniejszych, słabo przygotowanych do obrony prawnej ludzi _.
PiS ma pomysł na kredyty we frankach PiS uważa, że rząd powinien zareagować na wzrost kursu franka i pomóc tym, którzy wzięli kredyty w tej walucie.
PiS atakuje rząd. "Nie chce porozumienia" Rzecznik PiS Marcin Mastalerek uważa, ze były premier ma obowiązek dbać o polskie interesy.
Błaszczak: SLD schodzi ze sceny politycznej Szef Klubu PiS uważa, że SLD złożyło broń i nie chce walczyć o urząd prezydenta.
Tagi: pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz