Notowania

kraj
25-04-2017 (20:35)

Wydatki na zbrojenia. "2,5 proc. PKB na obronność to absolutne minimum"

Ze względów ekonomicznych lepiej kupić kolejne samoloty F-16 niż nowszej generacji F-35?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jastrow/public domain)

- Podniesienie wydatków obronnych do poziomu co najmniej 2,5 proc. PKB to absolutne minimum, by mówić, że Polska będzie bezpieczna - ocenił we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Maksymalna liczebność Wojska Polskiego będzie wynosiła nie więcej niż 200 tys. stanowisk etatowych żołnierzy. W tej liczbie nie więcej niż 130 tys. będzie przewidziane dla żołnierzy zawodowych.

Wiceminister i przedstawiciele wojska zaprezentowali senackiej komisji obrony informację o samolotach wielozadaniowych F-16. Siły Powietrzne mają ich 48 w wersjach C (jednomiejscowe) i D (dwumiejscowe) Block 52+. Kownacki, który w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiada za modernizację techniczną sił zbrojnych, mówił także, że starsze odrzutowce bojowe - szturmowe Su-22 i myśliwce MiG-29 - to "konstrukcje schodzące".

- Trzeba myśleć o innych racjonalnych rozwiązaniach, tylko musi to być w odpowiedni sposób rozłożone w czasie, chyba że pojawią się nadzwyczajne możliwości - powiedział wiceminister.

Minimum absolutne

- Gdyby budżet MON był znacznie większy, to moglibyśmy samoloty pozyskać dużo wcześniej, z dużo większym spokojem patrzeć na rozwój tego projektu - powiedział wiceminister. Zwrócił przy tym uwagę na opublikowany w piątek projekt ustawy, który przewiduje wzrost wydatków na obronność z obecnych minimum 2 proc. do co najmniej 2,5 proc. PKB począwszy od 2030 r. Przy ustalaniu poziomu wydatków obronnych pod uwagę ma być brany PKB planowany na dany rok, a nie - jak obecnie - z roku poprzedniego.

- Te procenty, o których mówimy, to jest takie minimum minimorum (łac. absolutne minimum), żeby w ogóle mówić o tym, że Polska będzie bezpieczniejsza, że polska armia będzie modernizowana, że te 2 proc. liczone do roku ubiegłego to jest kwota dalece niezadowalająca - powiedział wiceszef MON, apelując do senatorów o sprawną pracę nad ustawą, gdy jej projekt trafi już do parlamentu.

Przewodniczący komisji sen. Jarosław Rusiecki (PiS) zauważył, że były już głosy wśród senatorów, że należałoby się zastanowić nad wydatkami obronnymi na poziomie 3 proc. PKB.

Znów F-16 czy F-35?

Wiceminister ocenił, że stan lotnictwa wojskowego jest zadowalający w porównaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych, np. Marynarką Wojenną. "Spojrzenie na ten temat musi być bardziej przemyślane, bardziej racjonalne, począwszy od systemu szkolenia, skończywszy na zakupie nowych samolotów, chociażby wielozadaniowych, czy to będą samoloty F-16, czy to będą nowe, czy używane, czy być może samoloty F-35. To też będzie przedmiotem analiz, decyzji. Dzisiaj takie jednoznaczne decyzje nie zapadły, chociaż wszyscy mamy świadomość tego, że samolotów tej klasy wielozadaniowych w polskich siłach zbrojnych potrzeba znacznie więcej, niż my dzisiaj dysponujemy" - powiedział Kownacki.

W styczniu Kownacki mówił, że MON rozważa zakup 50-100 używanych F-16 lub nowych samolotów najnowszej generacji F-35. Z kolei szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że ministerstwo nie wyklucza nabycia większej liczby F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską.

Podobnie jak przed miesiącem, kiedy MON przedstawiało informację na temat F-16 sejmowej komisji obrony, Kownacki powiedział, że analizy wykazały, że ze względu na relację kosztów do efektów nie jest zasadny zakup używanych samolotów F-16 w starszych wersjach A (jednomiejscowa) i B (dwumiejscowa).

W marcu Kownacki mówił, że toczy się dyskusja, czy wybrać nowe F-16 czy F-35. We wtorek wiceminister opowiedział się za F-16. - W mojej ocenie, chociaż tutaj są właśnie toczone takie spory, nawet jeżeli będziemy dokupywali samoloty, to ja uważam, że lepiej byłoby spożytkować te pieniądze - ale to jest moje zdanie - na samoloty F-16 niż np. na samoloty F-35 - ocenił Kownacki, podkreślając wysokie koszty związane z F-35.

"Wiem, że nie wszyscy z panów oficerów się ze mną zgodzą, ale patrząc ze stricte ekonomicznego punktu widzenia, to byłoby dużo lepsze, a też mając odpowiednio większą ilość sprzętu, też można wykonać zadania" - dodał.

Nie więcej niż 200 tys. żołnierzy

Opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej przewiduje, że maksymalna liczebność Wojska Polskiego będzie wynosiła nie więcej niż 200 tys. stanowisk etatowych żołnierzy. W tej liczbie nie więcej niż 130 tys. będzie przewidziane dla żołnierzy zawodowych. Obecnie liczebność wojska jest określona na maksymalnie 150 tys. żołnierzy.

Projekt przewiduje także stopniowe zwiększanie finansowania potrzeb obronnych. W 2018 r. na ten cel ma zostać przeznaczone nie mniej niż 2 proc. PKB, w 2019 r. - co najmniej 2,1 proc., w latach 2020-23 - co najmniej 2,2 proc., 2024-25 - co najmniej 2,3 proc., 2026-29 - co najmniej 2,4 proc., a w 2030 r. i latach kolejnych - co najmniej 2,5 proc. Jak wynika z dołączonej do projektu oceny skutków regulacji, zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o 117 mld 217 mln zł w ciągu 10 lat.

Tagi: kraj, prawo, obronność, wojsko, senat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2017

kalinanienormalnemu antoniemu-smoleńskiemu nie dał bym złamanego grosza !!!!!!..bo to jest ogromne ryzyko.

25-04-2017

bernard-ynmusi styknąć na nowe, kaczystowskie ZOMO!!! Musi być kasa na UBecką drugą armię!!! Strażnicy rewolucji, wynalazek Iranu będą także i u nas!!! … Czytaj całość

25-04-2017

dsddsw tym 0,25 na misiewiczów....

Rozwiń komentarze (11)