Notowania

Po 20 latach kolej wraca do elektryfikacji. Są miliardy do wydania

Ddy się okazało, że trudno zagospodarować 66 mld zł z unijnego budżetu, które kolejarze mają do wydania do 2023 r., przypomniano sobie, że lepiej jest napędzać lokomotywy energia elektryczną niż dieslem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(remik44992)

Spalinowe lokomotywy przestaną dymić na 300 km linii kolejowych, które PKP PLK zelektryfikują w najbliższych latach.

Elektryfikacja - jak pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" - to słowo na kolei prawie zapomniane - ostatnie wielkie projekty tego rodzaju realizowano 20 lat temu. Teraz, gdy się okazało, że trudno zagospodarować 66 mld zł z unijnego budżetu, które kolejarze mają do wydania do 2023 r., przypomniano sobie, że lepiej jest napędzać lokomotywy energia elektryczną niż dieslem.

- Elektryfikacja oznacza większą prędkość jazdy, efektywność przewozową i dyspozycyjność w porównaniu z taborem spalinowym - twierdzi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Do podważenia jest - zauważa "DGP" - aspekt ekologiczny, bo w Polsce większość energii elektrycznej pozyskujemy ze spalania węgla. Mirosław Siemienic podkreśla jednak, że energia zasilająca sieć trakcyjną w większości pozyskiwana jest z kopalin wydobywanych na terenie Polski, a paliwa płynne do pojazdów spalinowych są importowane.

Tagi: pkp plk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2017

buhahaJeżeli zelektryfikują boczne linie to złodzieje będą mieli używanie !!!

04-05-2017

rozumu trochęZabraknie wam prądu ekoćwoki i zaraz się przeprosicie ze spalinówkami ...

04-05-2017

Napoleony Wojny:))Czekamy na elektryczne czołgi bo po zniszczeniu elektrowni w pierwszych 5 minutach wojny dalej będziemy się naparzać na piechotę a ruch to zdrowie.

Rozwiń komentarze (38)