Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy potrzebują edukacji. Źle wydają pieniądze

Polacy potrzebują edukacji. Źle wydają pieniądze

Fot. Fotolia

10 procent gospodarstw domowych w Polsce ma istotne problemy z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań finansowych. Tak wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego.

Zdaniem dyrektora generalnego KPF Andrzeja Rotera biorąc na przykład kredyt, nie zawsze liczymy się z tym, jakie są nasze możliwości budżetowe. Z badania wynika, że 50 procent gospodarstw zaciągając zobowiązania nie robi tego racjonalnie, a często postępuje lekkomyślnie.

Zdaniem Kazimierza Janiaka - prezesa Stowarzyszenia Edukacji Finansowej, kluczem do uniknięcia problemów ze spłatą zobowiązań jest większa odpowiedzialność kredytobiorców. Ta zaś będzie większa, jeśli ich wiedza będzie większa.

Stąd potrzebna jest edukacja finansowa społeczeństwa. Tym bardziej, że mamy na co dzień do czynienia z najróżniejszymi rodzajami działań finansowych. Doktor Janiak ubolewa, że w Polsce nie przyjęto narodowej strategii edukacji finansowej społeczeństwa, tak jak jest to w przypadku innych krajów europejskich nie tylko należących do Unii jak Czechy, Irlandia, Hiszpania czy Holandia. Taką strategię ma też na przykład Rosja.
Badania wykazały, że ponad 70 procent Polaków przyznaje, że poziom ich wiedzy finansowej jest na niskim poziomie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bierzesz pożyczkę? Oto, co powinieneś wiedzieć
Brakuje Ci pieniędzy na remont mieszkania lub zakup sprzętu AGD? Zobacz, co powinieneś wiedzieć zanim pożyczysz pieniądze.
finanse, edukacja, pożyczki, wiedza finasowa
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
"Skąd idziesz Bida? Z Bangladesz
77.255.220.* 2014-11-16 00:37
IBA rozumie, że istnieją okoliczności, w których może to być trudne, aby sobie pozwolić na spłaty kredytów od domu, jak również inne normalne wydatki.http://www.iba.gov.au/home-ownership/managing-your-housing-loan/meeting-your-loan-repayments/
marooo
91.226.50.* 2014-11-15 18:34
Wiekszosc ludzi ktora mnie otacza ma problem z pieniedzmi a pozniej narzekaja ze ich nie maja. Tylko ze problem nie zawsze jest w wysokosci zarobkow bo mam znajomych zarabiajacych tyle co drudzy znajomi. Podobna sytuacja, zero dzieci, te same zarobkim. Jedni wiecznie nie maja kasy na nic a drudzy fajnie zyja i maja oszczednosci. Niektorych sie po prostu kasa nie trzyma. Czu beda zarabiali 2 czy 10 tys i tak beda klepac biede bo nie maja wiedzy ktora powinna byc przekazana przez rodzicow, ale nie mogla byc bo oni nie zyli w kapitalizmie.m.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ased
83.21.17.* 2014-11-15 18:04
Zdecydowanie tak. Powinni odkładać jakieś 2000 lub więcej miesięcznie . Na czarną godzinę.