Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska, Czechy i Węgry mogą stracić 12 mld euro, jeśli nie przyjmą uchodźców

884
Podziel się:

Polska, Węgry i Czechy nie będą przyjmowały uchodźców, ale muszą liczyć się z tym, że w kolejnym budżecie otrzymają mniej pieniędzy nawet o 12 mld euro - pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Komisja Europejska skrytykowała list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska do przywódców Unii w sprawie uchodźców.
Komisja Europejska skrytykowała list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska do przywódców Unii w sprawie uchodźców. (AFP/EAST NEWS)
bEJRpyWJ

Polska, Węgry i Czechy nie będą przyjmowały uchodźców, ale muszą liczyć się z tym, że w kolejnym budżecie otrzymają mniej pieniędzy – nawet o 12 mld euro – pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Thomas Gutschker, dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) pisze, że "Odmowa solidarności drogo kosztuje". Gutschker, którego tekst przywołuje dziennik Rzeczpospolita, odnosi się w swym artykule do dyskusji o migracji na zakończonym w piątek szczycie Unii Europejskiej oraz do listu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który skierował przed szczytem do przywódców państw i rządów Wspólnoty.

Tusk napisał w nim, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Komisja Europejska stanowczo sprzeciwiła się temu zarzutowi i ustami swojej rzeczniczki Margaritis Schinas zapowiedziała, że „jako instytucja broni prawa i decyzji podjętych przez Rade UE”. Komisja nie podpisuje się ponadto pod stwierdzeniem, że kwestia relokacji uchodźców doprowadziła do podziałów w Unii Europejskiej.

bEJRpyWL

Tymczasem dziennikarz FAS zarzuca Tuskowi, że swoim listem „dolał oliwy do płonącego ognia”. Gutschker przyznaje wprawdzie, że polityka migracyjna rzeczywiście "oddziela kilka krajów ze Wschodu od wszystkich innych z Północy, Południa i Zachodu", ale nie zgadza się z zarzutem, że system relokacji okazał się nieskuteczny. Przywołuje dane, z których wynika, że w ciągu dwóch lat udało się przesiedlić z Grecji i Włoch do innych krajów 32 tys. migrantów. "To znacznie mniej niż zaplanowane 100 tys., lecz 92 proc. tych, którzy spełniają warunki uczestnictwa w programie relokacji" – czytamy w artykule.

Osiągnięcie takiego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca państw UE, z której wyłamały się tylko dwa: Węgry i Polska.

Konkluduje, że Polska, Węgry i Republika Czeska nadal nie będą przyjmować migrantów, z czym jednak wiązać się będzie poważna kara finansowa. W przyszłym budżecie Unii Europejskiej mogą stracić około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców.

Przypomnijmy, że postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte w 2015 r. przez Radę UE. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu były Czechy (ostatecznie przyjęły bardzo małą liczbę uchodźców), Słowacja, Rumunia i Węgry i Polska.

bEJRpyWR

Trybunał też przyjrzy się sprawie

Już wcześniej w money.pl pisaliśmy, że Komisja Europejska zdecydowała się pozwać nasz kraj do TS Unii Europejskiej w związku z niewywiązaniem się z umowy dotyczącej relokacji uchodźców z września 2015 r. Wtedy, na ostatniej prostej swoich rządów, gabinet Ewy Kopacz zadeklarował, że ze 160 tys. migrantów przebywających we Włoszech i Grecji nasz kraj będzie w stanie przyjąć 7 tys. osób.

- Wydaje się, że Trybunał stwierdzi naruszenie prawa unijnego, bo przecież nie przyjęliśmy nikogo. Wprawdzie cały program nie został przez żaden kraj zrealizowany do końca, ale tylko Polska i Węgry wykazały brak jakiejkolwiek woli jego realizacji - mówi money.pl Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czytaj więcej:

bEJRpyXm
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(884)
emeryt
4 lata temu
Przyjelismy Rosjan i Ukraincow czy to nie wystarczy , czy tez rudy psuje nam zycie .
Normalny
4 lata temu
Na tego Rudego już patrzeć nie można
Bor
4 lata temu
A ten na zdjeciu to pierwszy zdrajca Karierowicz pieprzony
bEJRpyXn
bez_podpisu
4 lata temu
Polska NIE STRACI TYLKO ZYSKA! gdyby przyjeła ''uchodzców'' to te 12 mld co to by niby zyskała, poszłoby szybciutko na pokrycie straty które w trakcie ubogacania ci ''uchodzcy'' by poczynili. Część z tych 12 mld trzeba by było oddać samym mułzumom bo przecież oni do pracy nie chodzą a reszta poszłaby na zabezpieczanie różnego rodzaju masowych imprez przed możliwością popełnienia tzw. ''incydentu''. Ja tu nie widzę żadnej straty 12mld euro tylko SAM ZYSK: polskość, spokój, bezpieczeństwo i nikt mi za oknem nie będzie jęczał w stronę południowej ściany.
Ny
4 lata temu
I bardzo dobrze, BRAWO kacza polska niech radzi sobie sama.
...
Następna strona