Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przewidywalny jak Powell. Fed podnosi stopy procentowe

Przewidywalny jak Powell. Fed podnosi stopy procentowe

Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pb Fot. SAUL LOEB AFP/EAST NEWS
Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pb

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 2,0-2,25 proc. W pierwszej chwili po ogłoszeniu decyzji notowania dolara spadły.

Pomimo usunięcia "akomodacyjnej" oceny polityki monetarnej polityka Fed pozostaje na wyznaczonym kursie - powiedział prezes Fed Jerome Powell, którego słowa cytuje Polska Agencja Prasowa. Gospodarka USA jest mocna – dodał Powell.

- Usunięcie oceny polityki jako akomodacyjnej nie sygnalizuje jakiejkolwiek zmiany w ścieżce polityki monetarnej. Jest to natomiast sygnał, że polityka rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczekujemy dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych, a to oczekiwanie znajduje odzwierciedlenie w projekcjach – stwierdził Powell.

Jego zdaniem, gospodarka USA jest mocna, co odzwierciedla środowa decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

- Gospodarka jest mocna. Gospodarka rozwija się w zdrowym tempie. Liczba pracujących stabilnie rośnie, podobnie jak płace. inflacja jest niska i stabilna – powiedział prezes Fed, cytowany przez PAP.

- Stopy procentowe pozostają niskie, a ja i moi koledzy wierzymy, że stopniowy powrót do normalności pomoże utrzymać gospodarkę mocniejszą na dłużej. Dzisiejsza decyzja odzwierciedla siłę, jaką widzimy w gospodarce - dodał.

Ogólny obraz wzrostu pozostaje sprzyjający - ocenił Powell.

- Polityka fiskalna wspiera gospodarkę, a ciągły przyrost miejsc pracy prowadzi do wzrostu dochodów i zaufania - dodał.

Powell poinformował, iż niektórzy członkowie Fed prognozują, że stopy procentowe w USA nieco przekroczą poziom neutralny.

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła w środę główną stopę procentową o 25 pb do 2,0-2,25 proc. Bankierzy z Fed utrzymali prognozy czterech podwyżek stóp w całym 2018 r. oraz kolejnych trzech w 2019 r.

Fed usunął z komunikatu ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej".

Czytaj także: Fed prognozuje wzrost PKB w USA na 3-3,2% w 2018 i 2,4-2,7% w 2019

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

usa, fed, stopy procenotwe
usa
Czytaj także
Polecane galerie
Rysiul20
2018-09-27 13:15
Jak to dobrze ze w Polsce nie ma długu i twarda waluta dobrze oprocentowana
Nic tylko kupowac obligacje Morawieckiego na 1,5%
piada
2018-09-27 12:47
coraz mniej państw kupuje "śmieciowe obligacje denominowane w pustej walucie" to i premia za ryzyko rośnie , łaski nie robią
ochiach
2018-09-27 08:26

Gospodarka jest mocna. Gospodarka rozwija się w zdrowym tempie. Liczba pracujących stabilnie rośnie, podobnie jak płace. inflacja jest niska i stabilna

Cud malina, w tych Stanach! Gospodarka oparta na dłuuuugu jest mocna!?