Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przewidywalny jak Powell. Fed podnosi stopy procentowe

3
Podziel się:

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 2,0-2,25 proc. W pierwszej chwili po ogłoszeniu decyzji notowania dolara spadły.

Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pb
Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pb (SAUL LOEB AFP/EAST NEWS)

Pomimo usunięcia "akomodacyjnej" oceny polityki monetarnej polityka Fed pozostaje na wyznaczonym kursie - powiedział prezes Fed Jerome Powell, którego słowa cytuje Polska Agencja Prasowa. Gospodarka USA jest mocna – dodał Powell.

- Usunięcie oceny polityki jako akomodacyjnej nie sygnalizuje jakiejkolwiek zmiany w ścieżce polityki monetarnej. Jest to natomiast sygnał, że polityka rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczekujemy dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych, a to oczekiwanie znajduje odzwierciedlenie w projekcjach – stwierdził Powell.

Jego zdaniem, gospodarka USA jest mocna, co odzwierciedla środowa decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

- Gospodarka jest mocna. Gospodarka rozwija się w zdrowym tempie. Liczba pracujących stabilnie rośnie, podobnie jak płace. inflacja jest niska i stabilna – powiedział prezes Fed, cytowany przez PAP.

- Stopy procentowe pozostają niskie, a ja i moi koledzy wierzymy, że stopniowy powrót do normalności pomoże utrzymać gospodarkę mocniejszą na dłużej. Dzisiejsza decyzja odzwierciedla siłę, jaką widzimy w gospodarce - dodał.

Ogólny obraz wzrostu pozostaje sprzyjający - ocenił Powell.

- Polityka fiskalna wspiera gospodarkę, a ciągły przyrost miejsc pracy prowadzi do wzrostu dochodów i zaufania - dodał.

Powell poinformował, iż niektórzy członkowie Fed prognozują, że stopy procentowe w USA nieco przekroczą poziom neutralny.

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła w środę główną stopę procentową o 25 pb do 2,0-2,25 proc. Bankierzy z Fed utrzymali prognozy czterech podwyżek stóp w całym 2018 r. oraz kolejnych trzech w 2019 r.

Fed usunął z komunikatu ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
KOMENTARZE
(3)
Rysiul20
4 lata temu
Jak to dobrze ze w Polsce nie ma długu i twarda waluta dobrze oprocentowana Nic tylko kupowac obligacje Morawieckiego na 1,5%
piada
4 lata temu
coraz mniej państw kupuje "śmieciowe obligacje denominowane w pustej walucie" to i premia za ryzyko rośnie , łaski nie robią
ochiach
4 lata temu
[QUOTE] Gospodarka jest mocna. Gospodarka rozwija się w zdrowym tempie. Liczba pracujących stabilnie rośnie, podobnie jak płace. inflacja jest niska i stabilna [/QUOTE] Cud malina, w tych Stanach! Gospodarka oparta na dłuuuugu jest mocna!?