Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki: pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

Morawiecki: pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami. Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.

- Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat - powiedział.

Zaznaczył, że w czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc. - Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem - podkreślił Morawiecki.

Zobacz także: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

 

Morawiecki poinformował też, że wartość eksportu w okresie styczeń-czerwiec br. wzrosła o 8,4 proc. rok do roku i wyniosła 99 mld euro. - Czyli mamy szansę w 2017 roku po raz pierwszy przekroczyć kwotę 200 mld euro, co będzie na pewno bardzo dużym sukcesem naszych eksporterów - powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę na wskaźnik nierówności finansowych, który - jego zdaniem - spadł znacząco przez ostatnie dwa lata.

- To jest ruch bez precedensu, związany oczywiście głównie z naszymi programami społecznymi. Zrealizowaliśmy, można powiedzieć, dziedzictwo " Solidarności". Możemy być z tego ogromnie dumni, ponieważ zmniejszyliśmy nierówności do tego stopnia, że likwidacja ubóstwa w wielu obszarach jest bez precedensu. A na przykład dochody do dyspozycji na osobę w rodzinach przewyższających dwójkę dzieci wzrosły o 25 proc. - powiedział.

Według niego wiąże się to m.in. z programem 500+. Morawiecki dodał, że średni dochód rozporządzalny wzrósł o 6,7 proc., co jest przyrostem nienotowanym przez ostatnie 10 lat. - Stąd pozytywny odbiór, optymizm wśród konsumentów, wśród ludzi - podkreślił.

Morawiecki przyznał, że Polska ma problem z brakiem rąk do pracy - w niektórych regionach, jak Wielkopolska czy Warszawa i okolice, bezrobocie wynosi ok. 4 proc., a w Poznaniu 2-2,5 proc., co jest rekordowo niskim wskaźnikiem.

- Wyjechało parę milionów ludzi z Polski, 2-2,5 miliona co najmniej, co jest wielkim ubytkiem. Cieszę się, że kolejna fala emigracyjna została zatrzymana. Raczej ludzie powoli wracają do kraju i przyciągamy pracowników z innych krajów, z całego regionu, w szczególności z Europy Wschodniej - powiedział.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ala
2017-09-14 14:11
Morawiecki, największą pułapką to są Twoje pomysły na "ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej przedsiębiorczości", które realizujesz na zlecenie Twoich prawdziwych pracodawców, czyli międzynarodowej banksterki.

Miałeś uprościć przepisy, obniżyć VAT, ucywilizować ZUS dla przedsiębiorców, podnieść kwotę od podatku, i co? Jeszcze bezczelnie plujesz narodowi polskiemu w twarz, twierdząc, że przecież podnosisz kwotę wolną (ale nie dodajesz, że tylko dla tych, co zarabiają połowę najniższej krajowej brutto, hehe). Zamiast premiować tych, którzy uczciwie pracują, zachęcasz ludzi do oszustw i przekrętów ("specjalne strefy", "startupy" itd.), rozdajesz zachodnim montowniom po 80 milionów ukradzionych polskim podatnikom, a ciemnemu ludowi fundujesz bal na Titanicu za pieniądze pożyczone u Twoich kumpli banksterów, które oczywiście nie Ty będziesz spłacał, lecz Polki i Polacy.

Nie wiem, co Ci obiecała międzynarodowa banksterka za zniszczenie Polski, ale życzę Ci, żebyś zdechł jak najprędzej i nie doczekał tej zapłaty.
WERT
2017-09-14 14:11
TERAZ PULAPKA DLA POLSKI JEST PIS
Lakon
2017-09-14 13:57
Zejdziemy do poziomu niskiego rozwoju i problem średniego rozwoju się oddali?
Pokaż wszystkie komentarze (4)