Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Morawiecki: pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

4
Podziel się:

- Przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń - powiedział wicepremier.

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami. Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.

- Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat - powiedział.

Zaznaczył, że w czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc. - Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem - podkreślił Morawiecki.

Zobacz także: Zobacz także: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

Morawiecki poinformował też, że wartość eksportu w okresie styczeń-czerwiec br. wzrosła o 8,4 proc. rok do roku i wyniosła 99 mld euro. - Czyli mamy szansę w 2017 roku po raz pierwszy przekroczyć kwotę 200 mld euro, co będzie na pewno bardzo dużym sukcesem naszych eksporterów - powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę na wskaźnik nierówności finansowych, który - jego zdaniem - spadł znacząco przez ostatnie dwa lata.

- To jest ruch bez precedensu, związany oczywiście głównie z naszymi programami społecznymi. Zrealizowaliśmy, można powiedzieć, dziedzictwo " Solidarności". Możemy być z tego ogromnie dumni, ponieważ zmniejszyliśmy nierówności do tego stopnia, że likwidacja ubóstwa w wielu obszarach jest bez precedensu. A na przykład dochody do dyspozycji na osobę w rodzinach przewyższających dwójkę dzieci wzrosły o 25 proc. - powiedział.

Według niego wiąże się to m.in. z programem 500+. Morawiecki dodał, że średni dochód rozporządzalny wzrósł o 6,7 proc., co jest przyrostem nienotowanym przez ostatnie 10 lat. - Stąd pozytywny odbiór, optymizm wśród konsumentów, wśród ludzi - podkreślił.

Morawiecki przyznał, że Polska ma problem z brakiem rąk do pracy - w niektórych regionach, jak Wielkopolska czy Warszawa i okolice, bezrobocie wynosi ok. 4 proc., a w Poznaniu 2-2,5 proc., co jest rekordowo niskim wskaźnikiem.

- Wyjechało parę milionów ludzi z Polski, 2-2,5 miliona co najmniej, co jest wielkim ubytkiem. Cieszę się, że kolejna fala emigracyjna została zatrzymana. Raczej ludzie powoli wracają do kraju i przyciągamy pracowników z innych krajów, z całego regionu, w szczególności z Europy Wschodniej - powiedział.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ala
5 lata temu
Morawiecki, największą pułapką to są Twoje pomysły na "ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej przedsiębiorczości", które realizujesz na zlecenie Twoich prawdziwych pracodawców, czyli międzynarodowej banksterki. Miałeś uprościć przepisy, obniżyć VAT, ucywilizować ZUS dla przedsiębiorców, podnieść kwotę od podatku, i co? Jeszcze bezczelnie plujesz narodowi polskiemu w twarz, twierdząc, że przecież podnosisz kwotę wolną (ale nie dodajesz, że tylko dla tych, co zarabiają połowę najniższej krajowej brutto, hehe). Zamiast premiować tych, którzy uczciwie pracują, zachęcasz ludzi do oszustw i przekrętów ("specjalne strefy", "startupy" itd.), rozdajesz zachodnim montowniom po 80 milionów ukradzionych polskim podatnikom, a ciemnemu ludowi fundujesz bal na Titanicu za pieniądze pożyczone u Twoich kumpli banksterów, które oczywiście nie Ty będziesz spłacał, lecz Polki i Polacy. Nie wiem, co Ci obiecała międzynarodowa banksterka za zniszczenie Polski, ale życzę Ci, żebyś zdechł jak najprędzej i nie doczekał tej zapłaty.
WERT
5 lata temu
TERAZ PULAPKA DLA POLSKI JEST PIS
Lakon
5 lata temu
Zejdziemy do poziomu niskiego rozwoju i problem średniego rozwoju się oddali?
Mariusz
5 lata temu
Aby zniwelować pułapkę średniego dochodu rząd PIS wprowadza tyle opłat i podatków i doprowadza do takich podwyżek cen, że za jakiś czas wszyscy będą mieć po prostu niskie dochody i problem zniknie. I będzie można ogłosić sukces.