Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma emerytalna. Niższy wiek emerytalny dla rolników nie podoba się rządowi

32
Podziel się

Najsłabszym punktem prezydenckiej ustawy emerytalnej może być kwestia wypłat z KRUS. PiS będzie pod presją, by pójść na rękę wiejskiemu elektoratowi, ale rząd jest przeciwny wyjątkom dla rolników, jakie zaproponował prezydent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Reforma emerytalna. Niższy wiek emerytalny dla rolników nie podoba się rządowi
(PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))
bEpSjZAR

"Rząd w swoim stanowisku do prezydenckiej ustawy opowiedział się za powszechnym wiekiem emerytalnym: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ale prezydent proponuje wyjątek dla rolników, którzy mogliby korzystać z uprawnień wcześniej: w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn" - czytamy w artykule.

Chodzi o osoby, które przez ponad 30 lat podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, jeśli zaprzestały działalności rolniczej - wyjaśnia dziennik.

"W obecnie obowiązującym prawie istnieje podobny wyjątek, ale zasada ma działać tylko do 2017 r. Andrzej Duda proponuje wprowadzić ją bezterminowo" - pisze.

bEpSjZAT

Zdaniem ekspertów będzie to zachętą dla rolników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Rząd jest zdecydowanie przeciwko propozycji prezydenta, bo obawia się powrotu do systemu przywilejów dla poszczególnych grup. Jego stanowisko nie przesądza jednak, że prezydenckie rozwiązanie nie wejdzie w życie. "W Sejmie PiS znajdzie się pod silną presją, aby wykonać gest wobec rolników" - zauważa dziennik.

bEpSjZBu
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
jaś
5 lata temu
cytat: "Dzięki staraniom PSL, rolnicy mogą teraz przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat." Ja mam 65 lat życia, przepracowałem 48 lat, a między innymi dzięki PSL, muszę pracować jeszcze 21 m-cy, by mieć prawo do pełnej emerytury. No bo są w dalszym ciągu równi i równiejsi.
Majka
5 lata temu
A może zacząć się przyglądać tym rolnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają KRUS w kwocie 450 za kwartał - dlaczego oni mieli by iść wcześniej na emeryturę - która tak naprawdę będzie na tym samym poziomie co emerytura osoby która prowadzi działalność ale w ZUS i płaci 1121 zł miesięcznie - 3363 zł na kwartał. Gdzie sprawiedliwość ???? I proszę nie mówić że rolnik ma jeszcze do obrobienia pracę w polu - niestety takich jest naprawdę bardzo bardzo niewielu.
Aga
5 lata temu
A z jakiej racji rolnik ma mieć wcześniej emeryture znam takich co maja pole płacom krus np. On pracuje a żonie opłaca krus on po pracy w pole a żona w domu i za co ona ma dostać emeryture zgadzam sie jesli oboje w polu robiom a nie maja pole od picu
bEpSjZBv
majorkloss
5 lata temu
Druga grupa społeczna po Kościele jako największy beneficjent pomocy unijnej!!!! - kiedy wreszcie chociażby zostanie opodatkowana?????
Jop - gorszy ...
5 lata temu
Najsłabszy punkt nibyprezydenta to sam nibyprezydent.
...
Następna strona