Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reparacje wojenne. Prezes Kaczyński szykuje się do walki na forum międzynarodowym

21
Podziel się

Polska nie odpuści naszym zachodnim sąsiadom. - Nie ma podstaw prawnych, by Niemcy mogły nam odmówić reparacji. Tu trzeba działać konsekwentnie, dzieląc całą akcję na etapy, teraz jest etap sejmowy - podkreślił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS chce sprawę odszkodowania umiędzynarodowić.

Reparacje wojenne. Prezes Kaczyński szykuje się do walki na forum międzynarodowym
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDAiJovF

Dodał, że "jest to proces, który będzie się rozwijał". - W żadnym wypadku nie mamy zamiaru z niego rezygnować - podkreślił Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy".

Zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda podjął już ten temat w rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Zdaniem prezesa PiS kwestię reparacji trzeba umiędzynarodowić. - Sprawę trzeba starannie i dobrze przygotować, trzeba uczynić z niej problem międzynarodowy, a później przejść do działań bardziej konkretnych - powiedział.

bDAiJovH

Według Kaczyńskiego, temat reparacji to też okazja do przypomnienia ofiar oraz strat materialnych, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej. - Trzeba mówić o tych pociągach pełnych zrabowanych dzieł sztuki, cennych przedmiotów, ale także rzeczy mniej cennych, zwykłego dobytku Polaków - wymienił lider PiS. Jego zdaniem "poczucie bezkarności okupantów sprawiło, że dokonywano na masową skalę przestępstw poza oficjalnie usankcjonowanymi zbrodniami".

Zobacz także: Czy Polska powinna ubiegać się o reparacje ze strony Rosji?

- Ci ludzie kradli, rabowali, mordowali (...) To wszystko wymaga i opisania, i zadość uczynienia. Nie ma żadnych powodów, dla których akurat my mamy się tego wyrzekać - podkreślił. - My nie możemy się zgodzić na to, by całe zło i wszystkie zbrodnie II wojny światowej sprowadzić do Holokaustu - dodał polityk. W jego ocenie takie założenie jest "rasistowskie". - Śmierć jest przecież zawsze indywidualna, nie ma śmierci zbiorowej. Jeśli ktoś mówi, że śmierć jednego człowieka jest mniej czy też więcej warta niż śmierć innego człowieka, to w istocie wychodzi z założeń rasistowskich - mówi prezes PiS.

bDAiJovN

W ubiegłą sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

bDAiJovO

Szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się w rozmowie z PAP do reparacji od Niemiec, ocenił, że "kiedy będziemy mieli jasność, co do kwestii prawnej, strat ludzkich, gospodarczych, to trzeba będzie te elementy osadzić w pewnym kontekście bieżącej polityki międzynarodowej, bilateralnej polityki polsko-niemieckiej i to wymaga decyzji daleko wykraczającej poza MSZ".

Jak podkreślił, "potrzeba więcej analiz, ponieważ różne decyzje były podejmowane w różnych sytuacjach, np. te z 1953 r. Mieliśmy wtedy do czynienia z zupełnie inną Polską, pytanie, czy suwerenną, czy decyzje były też suwerennie podejmowane w NRD, czy też w obu przypadkach nie podjęto ich pod wpływem dominacji w tej części Europy Związku Sowieckiego".

Według ministra spraw zagranicznych "to są liczne wątpliwości, które mogą prowadzić do pytania, czy taka decyzja w ogóle została podjęta, czy ma jakąś wartość w prawie międzynarodowym".

Maciej Zubel

bDAiJovP
bDAiJowi
kraj
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(21)
hORnET
3 lata temu
To się źle skończy dla Nas wszystkich a prezes jako "tchórz" schowa się gdzieś jak zawsze. Tylko smród zostanie.
popatrz
3 lata temu
Wyliczenia reperacji dowodzi jaki wysilek poniosla PRL w odbudowie straszliwie zniszczonego kraju....Chyba,ze odbudowal yo pis z "ludzkim panem" na czele.....
taki sobie Hi...
3 lata temu
Z kim naczelniku będziesz rozmawiał skoro z wszystkimi sie Polska PiS pokłóciła ?
bDAiJowj
Super!
3 lata temu
Tematy sie pokonczyly. Smolensk jakos nie dodaje dramatyzmu. 500+ zzarla inflacja. auta elektryczne jakos nie smigaja po ulicach. A i w produkcji dronow nie wysunelismy sie na pozycje No1 na swiecie. bedzie nowy temacik i sie pociagnie z nastepnych kilka miesiecy
Pytek
3 lata temu
PIS obiecał uzyskanie reparacji, - a gdzie kwota wolna od podatku -też obiecali
...
Następna strona