Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek nieruchomości w Polsce. Budujemy coraz więcej magazynów i centrów handlowych

0
Podziel się:

Wartość inwestycji w rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce zbliżyła się do rekordowego poziomu z 2006 roku.

Rynek nieruchomości w Polsce. Budujemy coraz więcej magazynów i centrów handlowych
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)
bECGRKZh

Po bardzo dobrym dla rynku nieruchomości 2014 roku nadal widać wzmożoną aktywność deweloperów, kupujących i inwestorów w sektorze magazynowym, biurowym, handlowym i mieszkaniowym - twierdzą eksperci EY.

Eksperci EY przedstawili swoją ocenę roku minionego oraz prognozę na 2015 r. w raporcie _ Poland. The real state of real estate _, który został zaprezentowany w Warszawie.

Policzyli oni, że rynek inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych (sektor biurowy, handlowy i magazynowy) w Polsce w ubiegłym roku osiągnął wartość 3,1 miliarda euro - jest to drugi najlepszy wynik od rekordowego 2006 roku. Największa aktywność inwestorów dotyczyła biur i magazynów. Coraz częściej są to inwestorzy z polskim kapitałem. Jednak głównymi graczami są międzynarodowe fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe i banki inwestycyjne. Także na rynku mieszkaniowym widoczny był powrót zakupów w celach inwestycyjnych dzięki m.in niskim stopom procentowym, a także stabilnym cenom mieszkań.

bECGRKZj

Budujemy coraz więcej magazynów

Zdaniem analityków EY ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku magazynów. Po latach stabilnego rozwoju, w 2014 r. oddano do użytku 1,1 mln m2, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w 2013 r. Mimo że powierzchni magazynowych gwałtownie przybyło, to równocześnie spadł udział pustostanów - z ok. 10 do 5,5 proc. Ten pozytywny trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach i przełoży się także na lokalne rynki takie jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole - uważają eksperci.

_ - W przypadku magazynów inwestorzy coraz częściej korzystają z szybkiego rozwoju sieci dróg i autostrad. Właśnie przy nich, z dala od dużych miast, powstają nowe inwestycje. Rynek magazynowy napędza również rosnący udział najemców z sektora e-commerce _ - powiedziała Anna Kicińska, lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE (Europy centralnej i południowej). Jak dodała Kicińska, w ub. roku popyt na powierzchnie magazynowe w regionie Warszawy wzrósł o 150 proc.

Centra handlowe w kolejnych miastach

Ożywienie dotyczy też rynku nieruchomości handlowych. Mimo że największe centra handlowe powstają w dużych aglomeracjach, zainteresowaniem inwestorów cieszą się też mniejsze miasta, takie jak Leszno, Kalisz czy Zielona Góra. W minionym roku oddano w Polsce do użytku 450 tys. m2 powierzchni handlowej. Największe inwestycje, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2015-2016, to Galeria Posnania w Poznaniu, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie i Sukcesja w Łodzi.

bECGRKZp

_ - Obecnie na tym rynku możemy mówić o kilku trendach. Deweloperzy nadal inwestują w mniejszych i średniej wielkości miastach. Z drugiej strony powstają niewielkie centra handlowo-usługowe do 5000 m2. Jeśli chodzi o istniejące duże centra, to tutaj utrzymuje się trend ich rozbudowy i unowocześniania. Rosną części rozrywkowe centrów handlowych, które mają przyciągnąć więcej klientów, szczególnie tych, którzy wolą zakupy przez internet. Zauważalne jest również przenikanie się rynku zakupów internetowych z tradycyjnym, powstaje coraz więcej tzw. pop-up stores, czyli sklepów otwieranych tylko na pewien czas, oferujących marki znane dotychczas wyłącznie z internetu _ - mówiła Anna Kicińska.

Według szacunków EY w ub. roku oddano do użytku 600 tys. m2 powierzchni biurowej. To o ponad 1/10 mniej niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych projektów, w kolejnych latach można spodziewać się trendu wzrostowego. Najwięcej nowych powierzchni powstało w Warszawie, która jest zdecydowanym liderem pod tym względem. Obecnie bez najemcy pozostaje ponad 13 proc. biur. Odsetek ten - wskazują analitycy EY - w kolejnych latach może jeszcze wzrastać.

bECGRKZq

_ - Rosnąca liczba pustostanów to efekt przede wszystkim wzmożonej aktywności deweloperów, a także rosnących wymagań najemców, przez co sukcesywnie przybywa wolnej powierzchni w starszych budynkach, w których coraz trudniej o najemcę. Obecnie w stolicy w realizacji pozostaje ponad 700 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej _ - zaznaczyła Kicińska. Według zapowiedzi deweloperów, w br. na rynku warszawskim pojawi się przynajmniej połowa z obecnie realizowanych projektów. Duża liczba dostępnych powierzchni biurowych prawdopodobnie wpłynie na zwiększenie się puli pustostanów, prowadząc do obniżenia czynszów szczególnie w budynkach starszej generacji - uważają analitycy.

Od czasu kryzysu nie było takiego roku

2014 to od czasu kryzysu najlepszy rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Według danych GUS, w całym minionym roku oddano łącznie do użytku ponad 143 tysiące lokali, z czego 41 proc. zostało wybudowanych przez deweloperów. Deweloperzy oddali o 4,3 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie 2013 r. Zachęceni dobrymi wynikami sprzedaży, która dla nowych mieszkań była wyższa o 20 proc. niż w 2013 r., deweloperzy w tym roku zaczęli budowę ponad 69 tys. nowych mieszkań, co stanowi wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Otrzymali też przeszło 77 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 38 proc. więcej niż w 2013 r. Zdaniem Kicińskiej, rośnie znaczenie i udział w rynku segmentu mieszkań luksusowych, który w porównaniu z innymi sektorami jest mniej wrażliwy na ekonomiczne załamania.

Zdaniem ekspertów EY na taki trend w budownictwie mieszkaniowym miały wpływ decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która w 2014 r. obniżyła stopy procentowe do poziomu najniższego w historii, co mogło zachęcić dotychczas niezdecydowanych nabywców do wzięcia kredytów na własne _ M _. Na początku ub. roku zaczął ponadto funkcjonować nowy rządowy program wsparcia dla kredytobiorców _ Mieszkanie dla młodych _, który także miał wpływ - choć nie decydujący - na rozwój rynku mieszkaniowego.

bECGRKZr

Nawet wejście w życie Rekomendacji S, która ograniczyła dostępność kredytów walutowych dla nabywców mieszkań, a także zaostrzyła kryteria zabezpieczeń kredytów, nie zastopowało dobrej passy na rynku mieszkaniowym - utrzymała się ona w wyniku wzrostu udziału transakcji gotówkowych oraz większego popytu inwestycyjnego.

Raport _ Poland. The real state of real estate _ to coroczny raport EY Polska, który podsumowuje najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości w poprzednim roku i wskazuje trendy, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Raport tworzy Zespół Doradztwa Rynku Nieruchomości na podstawie danych GUS, Eurostatu, a także własnych obliczeń. EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGRKZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)