Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Smog truje w Krakowie. Prezydent apelował nawet o niewychodzenie z domów

74
Podziel się:

W niedzielę rano w grodzie Kraka stężenie szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 było przekroczone trzykrotnie, a w nocy w niektórych miejscach - nawet ośmiokrotnie.

Smog nad Krakowem był w weekend wyjątkowo silny
Smog nad Krakowem był w weekend wyjątkowo silny (Marek Lasyk/Reporter)

Już w piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apelował, by mieszkańcy stolicy Małopolski nie wychodzili w weekend z domów, bo nad miastem zawiśnie gęsty smog - podaje Polsat News.

Tak faktycznie się stało. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadziło 1 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i również apelowało o ograniczenie przebywania na powietrzu.

Zobacz także: Zobacz też: Jadwiga Emilewicz: walka ze smogiem nie jest wielkomiejską fanaberią

Dopiero w niedzielę po południu sytuacja w Krakowie się poprawiła. Jak wynika z mapy jakości powietrza Airly gorzej natomiast zrobiło się na Górnym Śląsku, zwłaszcza w okolicach Rybnika.

źródło: Airly.eu, stan na godzinę 18.00

Smog nęka Kraków mimo starań miasta o likwidację jednego z jego źródeł, czyli starych pieców. O braku działań ze strony prezydenta w tej sprawie mówił w czasie kampanii samorządowej premier Mateusz Morawiecki. Majchrowski - który ma zakrojony na szeroką skalę program likwidacji pieców - poszedł więc do sądu. Wygrał, a premier musiał sprostować swoje słowa.

W ramach akcji #SmogAlert przez całą zimę będziemy dostarczać najważniejszych informacji o smogu i walce o czystsze powietrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
Smog
6 lat temu
Ile państwo dopłaca do kopalni?
hiena
6 lat temu
Powietrze jest tak zanieczyszczone w Krakowie że z sarkofagu na wawelu słychać kaszel jakby się ktoś dusił
wojech
6 lat temu
.....odkąd pamiętam od momentu montażu pierwszej stacji monitorujące zanieczyszczenia normy byly przekraczanie raz mniej raz więcej do sprawy oczyszczenia miasta nie zabrano się w odpowiedniej kolejności .urzednicy poszło na łatwiznę i tak naprawdę to miasto stoi ww miejscu tylko kasa się przelewa . w tym miejscu problemu się nie zlikwiduje ale trzeba pamiętać że zakazami to tylko pogorszy się sytuację.Trzeba kreatywności i otwartego umysłu do stopniowego zmniejszania zanieczyszczeń w korkogrodzie
Krakowianin
6 lat temu
Czy jakby wszyscy nie wyszli w poniedziałek nie wyszli z domów, to czy pan Majchrowski wziąłby się o roboty? Czy dalej tylko myślał o podwyżce za bilety MPK ?
jagusia
6 lat temu
Mieszkam 60 km od Krakowa - na wsi - i też był odczuwany smog. Niestety większy jest w czasie mgły. Ale znośny na wsi, bo nie ma gęstej zabudowy. A Kraków niestety jest zabudowywany okropnie. Nie znaczy, że ma być zakaz budów, ale ktoś powinien to nadzorować. A tymczasem tylko deweloperzy rzadzą jak im pasuje. A potrzebna jest przestrzeń i zielone tereny. A tu co chwilę słychać o nowych zabudowach terenów zielonych
...
Następna strona