Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Będzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego? Solidarność oburzona w sprawie przepchnięcia ustawy o 30-krotności

63
Podziel się:

Solidarność chce zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę znoszącą limit 30-krotności składek do ZUS.

Solidarność nie chce ustawy znoszącej limit 30-krotności składek do ZUS
Solidarność nie chce ustawy znoszącej limit 30-krotności składek do ZUS (Agencja Gazeta)

Solidarność chce zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę znosząca limit 30-krotności składek do ZUS. Proponowane przez resort rodziny i pracy nowe regulacje zostały w ekspresowym tempie przyjęte przez Sejm. Na początku grudnia prawdopodobnie trafią pod obrady Senatu.

- W tej chwili analizujemy kwestię, czy nie zostały złamane zasady legislacji, bo to kwalifikowałoby się pod skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Ta analiza się jeszcze nie zakończyła - powiedział TOK FMrzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

Zobacz także: Miały być niższe składki za ZUS dla przedsiębiorców, a będzie... podwyżka

Według Lewandowskiego związkowcy zostali "zignorowani jako partnerzy społeczni, zupełnie wyłączeni z możliwości dyskutowania o tym rozwiązaniu, niedopuszczalny absolutnie tryb legislacji, kwestionujący zupełnie istnienie Rady Dialogu Społecznego".

O zniesieniu 30-krotności składek ZUS pisaliśmy w money.pl. Według ZPP na zmianach "ucierpią wyłącznie pracownicy - z bólem rodząca się i ciężko pracująca klasa średnia, która w zasadzie w całości poniesie koszty tej regulacji".

Dla 350 tysięcy najlepiej zarabiających na etacie oznacza to kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy złotych mniejszy przelew na konto co miesiąc. Dodatkowo olbrzymimi kosztami zostaną obciążone firmy, które postanowiły zatrudnić tych pracowników na etacie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
jaki z paki
5 lata temu
Jak związki (od utrzymania kacperka z haftowanym ręczniczkiem) popierające rząd będą bronić pracownika i emeryta ?????????????????????????????????
ArSi
5 lata temu
Ale system emerytalny będzie uratowany. Powiem tak, są ludzie którzy 30 krotność osiągają już w styczniu...czy to jest sprawiedliwe społecznie?
Korek
5 lata temu
Związki zawodowe są fikcją w III RP nawiązują w tradycji do CRZZ z PRL-u ukrywa się tam rzesza nieudaczników politycznych z przeszłością PZPR. Są stemplem do zwalniania ludzi, zatwierdzania regulaminów i statutów niekorzystnych dla pracowników, takie przyd-sy pracodawców. Pytanie czy waciki do uszów Kacperka są na patyczkach złotych ? młodszy Straszyna kamandos
beta
5 lata temu
Tylko, że przeważający elektorat PIS ma to w nosie, bo to nie ich kasa, a wręcz przeciwnie, oni jako zawsze najbiedniejsi z tego skorzystają.
adam
5 lata temu
Brak kasy daje się we znaki.
...
Następna strona