Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.03.2015 06:38

Stosunki Węgry-Rosja. Komisja Europejska ma zastrzeżenia

Chodzi o rosyjsko-węgierski kontrakt na budowę dwóch nowych reaktorów w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)
Premier Viktor Orban

Komisja Europejska podtrzymała zastrzeżenia do realizacji rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Może to zmusić Budapeszt do zmiany warunków - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła UE. Rosjanie jednak zaprzeczają tym doniesieniom i twierdzą, że umowę zatwierdziła Komisja Europejska.

Aktualizacja: 10:05

Wcześniej tego dnia brytyjski dziennik "Financial Times" napisał, że UE zablokowała warty 12 miliardów euro węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy. Informacje dziennika "stanowczo zdementował" Andras Giro Szasz, odpowiedzialny za komunikację w kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana. Komunikat w tej sprawie przekazała oficjalna węgierska agencja MTI.

Tymczasem cytowany przez agencję Reutera unijny dyplomata oznajmił, że Komisja Europejska podtrzymała zastrzeżenia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratomu) w sprawie umowy. Może to wymagać od Węgier rewizji warunków kontraktu.

Wątpliwości Euratomu dotyczyły planów dostarczania przez Moskwę paliwa nuklearnego dla nowych reaktorów.

"Financial Times" komentuje, że decyzja KE stanowi cios dla Orbana, który zabiegał o względy Kremla mimo konfliktu na Ukrainie. Przywołuje opinie przedstawicieli UE, którzy obawiają się, że Moskwa wykorzystuje politykę energetyczną, aby doprowadzić do podziałów wewnątrz Unii i podważyć jedność bloku w sprawie sankcji nałożonych na Rosję za jej rolę w ukraińskim kryzysie.

##Rosjanie dementują

Jednak jak zapewnia Rosatom, umowa między Węgrami i Rosją w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej Paks ma poparcie Unii Europejskiej. Według jego doniesień, umowę zatwierdziła Komisja Europejska.

Elektrownia jądrowa w mieście Paks, leżącym 100 kilometrów na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 procent elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie jedynej węgierskiej elektrowni atomowej z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja zobowiązała się udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro.

Kilkanaście dni temu parlament Węgier uchwalił ustawę utajniającą na 30 lat kluczowe szczegóły umowy z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin i Orban mówią o sojuszu. Koniec jedności w Unii? Węgry są jednym z ostatnich sojuszników Moskwy w Europie. W Budapeszcie prezydent Rosji wezwał Ukraińców do poddania się.
Węgry jak Grecja? Wszystko przez dług Zadłużenie Budapesztu sięga 80 proc. PKB. Rząd szuka pieniędzy, obciążając kapitał zagraniczny.
Orban dogada się z Putinem? Dziś spotkanie Oficjalny powód wizyty rosyjskiego prezydenta jest jednak zupełnie inny.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz