Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Towarzystwa Emerytalne komentują reformę OFE. "To budzi niepokój"

5
Podziel się:

PTE przyznają jednocześnie, że są gotowe do rozmów o ostatecznym kształcie reformy OFE.

Towarzystwa Emerytalne komentują reformę OFE. "To budzi niepokój"
(REPORTER)
bEEddtHF

- Zaprezentowany przez premiera Morawieckiego plan zmian w II i III filarze będzie stanowił podstawę do dyskusji w ramach rozpoczynającego się przeglądu systemu emerytalnego - ostrożnie komentuje zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Choć przyznaje jednocześnie, że część zmian "budzi jej niepokój".

- Zmiana charakteru środków zgromadzonych w OFE z publicznych na prywatne i przekazanie ich na IKE osób, do których są przypisane, a także pozostawienie ich w zarządzaniu PTE oraz zapewnienie im wolnorynkowego katalogu lokat inwestycyjnych, jak i utrzymanie na tak niskim jak obecnie poziomie opłat są elementami, które przy dodatkowych warunkach powinny przynieść pozytywne efekty przyszłym emerytom i polskiej gospodarce - pisze w komentarzu, przesłanym money.pl Małgorzata Rusewicz i zaznacza, że "przeniesienie aktywów z OFE do IKE nie może naruszać praw nabytych przez ubezpieczonych i powinno dotyczyć wartości indywidualnie zebranych składek".

Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych zwraca również uwagę na bezpieczeństwo oraz komunikację zapowiedzianych zmian. - Kluczowym aspektem operacji transformacji tych aktywów będzie zapewnienie całemu procesowi należytego poziomu bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem warunków okresu przejściowego. Jednocześnie stosowne działania komunikacyjne powinny wspierać stabilność oraz wiarygodność systemu emerytalnego w oczach ubezpieczonych - ocenia Małgorzata Rusewicz.

bEEddtHH

Szefowa IGTE przyznaje, że środowisko skupione wokół OFE martwi się zapowiedziami de facto "znacjonalizowania" części środków, dziś inwestowanych w funduszach. - Z perspektywy interesu przyszłych emerytów i percepcji społecznej środków zgromadzonych w OFE niepokój budzi zamiar przekazania do funduszu rezerwy demograficznej aż 25 proc. aktywów funduszy emerytalnych, czyli 35 mld złotych - podkreśla i dodaje, że "taka operacja powinna wiązać się z odpowiednimi zapisami na subkontach ubezpieczonych w ZUS".

Propozycje zmian w III filarze, zdaniem Rusewicz, zmierzają w kierunku zdecydowanej rozbudowy części kapitałowej systemu emerytalnego. - Wprowadzenie ich w życie z wykorzystaniem praktycznej wiedzy rynkowej przy ustalaniu szczegółów pozwoli sprostać wielu wyzwaniom, jakie dzisiaj stoją przed systemem emerytalnym w Polsce - prognozuje prezes IGTE i traktuje głos wicepremiera Morawieckiego jako przyczynek do dalszych rozmów.

- Powszechne Towarzystwa Emerytalne skupione w IGTE czują się zaproszone do zapowiedzianych konsultacji społecznych i deklarują wsparcie prac resortu swoją ekspertyzą, doświadczeniem i rekomendacjami. Wyrażają nadzieję, że konkrety zostaną wypracowane z partnerskim udziałem wszystkich interesariuszy systemu - kończy Małgorzata Rusewicz.

bEEddtIi
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Mw
5 lata temu
Czytałem fajny komentarz o tych PTE co obsługiwały nasze OFE . Na zachodzie pokładali się ze śmiechu , że dostają prowizję za zakup polskich obligacji z nie swoich pieniędzy .Żadnej ale to żadnej odpowiedzialności za wyniki inwestowania .Tak przez 16 lat uzbierało się ...około 20 mld zł prowizji
zatrważające
5 lata temu
niepokój? mało powiedziane, na papu zarządcom funduszowym zabraknie. Biedne ich dzieci zmuszone będą mirabelki zbierać by przetrwać
s232
5 lata temu
Biedaczyska. Eldorado się kończy. Nie będzie prowizji za przytulenie.
bEEddtIj
MrKuba65
5 lata temu
Złoty interes polegający na tym że tubylcy zmuszeni do wpłat na OFE umożliwiali pijawkom osiąganie sporych dochodów z prowizji się kończy.....Każdy na ich miejscu by się zaniepokoił. Teraz to niewątpliwie wpłynie na " utratę wiarygodności " w oczach międzynarodowych finansistów.
ppp
5 lata temu
Niepokój to chyba budzi brak prowizji, którch bandycki poziom pobierany był przez lata. Jakoś wtedy nik przy korycie nie kwiczał, że 5% ma realny wpływ na wilkość przyszłych emerytur. Sami na to zapracowaliście. Polacy was nie chća, co dobitnie pokazał wybór pozostania w ZUS. ZUS to oczywiście nic dobrego, ale prawda jest taka, że sami na to zapracowaliście nie tylko OFE ale chociałby oferowanymi przez te same zatroskane towarzystwa ubezpieczeniowe Polisolokatami.