Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Tusk mocno o obcinaniu środków unijnych za brak praworządności. "Niewłaściwe"

52
Podziel się:

- Nie byłoby dobrze, gdyby mieszać te dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie nie powinny podlegać kryteriom politycznym – powiedział szef Rady Europejskie Donald Tusk.

Tusk mocno o obcinaniu środków unijnych za brak praworządności. "Niewłaściwe"
bELeEhvV

- Nie byłoby dobrze, gdyby mieszać te dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie, nie powinny podlegać kryteriom politycznym – powiedział szef Rady Europejskie Donald Tusk. Polityk był gościem programu "Fakty po Faktach" TVN24.

- Nie tylko ze względu na to, że nie chciałbym, żeby Polska była karana, ale że generalnie dla Europy nie byłoby dobrze, gdyby mieszać te dwa porządki – wyjaśnił swoje stanowisko Tusk.

Polityk nie ma jednak wątpliwości, że niejasności związane z sytuacją przestrzegania prawa w Polsce istotnie wpływają na pozycję naszego kraju na arenie europejskiej. Już nie widzi się w nas bowiem tego, kim byliśmy przez lata – czyli lidera regionu. – Polska była gwarantem, że warto inwestować duże pieniądze także w naszej części Europy. Między innymi dlatego, że było widać, że jesteśmy na czele europeizacji i przejmowania możliwie najwyższych standardów w każdej dziedzinie życia – stwierdził były polski premier.

bELeEhvX
Zobacz także: Gowin: fundusze europejskie są przereklamowane

Ale jak tylko pojawiło się zwątpienie na temat stanu polskiej demokracji i takich kwestii jak prawa człowieka nad Wisłą, to według Tuska od razu trend uległ zmianie. – To wtedy natychmiast pojawia się pokusa w Paryżu, w Brukseli, w Madrycie, gdziekolwiek się nie spojrzy, że zaraz – skoro tam standardy zachodnie są dość wątpliwe, to czy nie lepiej inwestować większe pieniądze w Polsce? – analizował.

bELeEhwd

Jego zdaniem prawdziwym zagrożeniem jest jednak nieobcięcie Polsce unijnych funduszy, a idąca za tą debatą tendencja do podzielenia Unii na stara i nową Euorpę.

Mechanizm uzależniający wypłatę środków od przestrzegania standardów państwa prawa wprowadziła w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-27 Komisja Europejskiego. Do przyjęcia instrumentu nie jest potrzebna jednomyślna decyzja wszystkich 28 państw członkowskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELeEhwy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(52)
hej
3 lata temu
a kto by to miał oceniać , urzędnicy unijni wybrani przez siebie?, o tym co dobre dla kraju decydują wybory demokratyczne i wyborcy , łapy precz od państw i ich konstytucji , urzędnicy mogą tylko doradzać ale nie mają takich praw by zmuszać by robiły kraje to co oni chcę bo to już nie będzie demokracja tylko dyktatura unijna ---straszne i niedemokratyczne . czas na zmiany w Unii !--kiedy te wybory bo już czas wybrać demokratycznych mądrych i młodych ludzi co wniosą godność i szacunek dla krajów i ludzi i religii bo jej brak zezwierzęca ludzi i sprowadza do materializmu który jest źródłem nacisku jak widać HEJ
bravo
3 lata temu
Brawo! Tak mówi Mąż Stanu, a nie mały, złośliwy kurdupel!
lex
3 lata temu
wy sie niemcami waszych twarzy nie wycierajcie bo kase to brac ale nic za to nie dac wstyd
bELeEhwz
lex
3 lata temu
a wy myslicie ze tylko kasowac bedziecie i kase innych podatnikow na wasze rzeczy wdawac? Ty honorowy idz cos kupic za ten twoj przestarzaly Honor
,,,,Emeryt
3 lata temu
Panie Tusk Polska ma honor którego Panu brakuje. Pieniądze Panie Tusk to nie wszystko, dziś są a jutro ich może nie być. Bez honoru i twarzy pieniądze są niczym, chyba się sam przekonałeś, do tego jest potrzebne czyste sumienie. Pan i Eurodeputowani tego nie macie bo oddaliście Niemcom którzy na Polski kraj napadli dla pieniędzy jak Pan napada kłamstwami na Polaków. My to i Pana przeżyjemy, Pan nie.
...
Następna strona