Notowania

decyzje uokik
24.10.2014 15:05

UOKiK dał zielone światło PKO BP na przejęcie jednego ze SKOK-ów

Transakcja ma polegać na objęciu przez bank wyłącznej kontroli nad SKOK im. Kopernika, co w praktyce oznacza przejęcie wszystkich praw i obowiązków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKO BP)

_ _

_ W trakcie postępowania Urząd uwzględnił sytuację na polskim rynku depozytów i kredytów dla gospodarstw domowych oraz bancassurance. Analiza wykazała, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a wzrost udziału banku krajowego w rynku będzie nieznaczny. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, dlatego Prezes UOKiK wydał zgodę na tę transakcję _ - wskazano w piątkowym komunikacie UOKiK.

Dodano w nim, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

_ Bank PKO BP jest spółką publiczną z udziałem Skarbu Państwa. Działa przede wszystkim w Polsce. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach świadczy usługi w kraju za pośrednictwem 41 placówek w województwie dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim _ - podał urząd antymonopolowy.

Zgoda UOKiK na dokonanie transakcji wygasa, jeżeli połączenie nie nastąpi w ciągu 2 lat od wydania decyzji. Pod koniec września Komisja Nadzoru Finansowego zaprosiła banki do udziału w restrukturyzacji SKOK im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach. Przed tygodniem PKO BP złożył wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad tą kasą.

Może to być druga transakcja, gdzie bank przejąłby znajdującą się w trudnej sytuacji spółdzielczą kasę. W sierpniu br. KNF podała, że Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt.

Tagi: decyzje uokik, uokik, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz