Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o innowacyjności to nowoczesne miejsca pracy i wyższe zarobki

0
Podziel się:

Ustawa o innowacyjności daje ulgi podatkowe firmom, które zainwestowały pieniądze w innowacyjność.

Ustawa o innowacyjności to nowoczesne miejsca pracy i wyższe zarobki
(AFP/EAST NEWS)
bEUCUdoB

Innowacja to nowoczesne miejsca pracy, o wiele wyżej płatne i dające satysfakcję ludziom wykształconym, przygotowanym do pełnienia ciekawych funkcji - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej wizyty w firmie Vigo System S.A. w Ożarowie Mazowieckim.

Prezydent odwiedził ożarowską spółkę, by pokazać - jak tłumaczył - "polską firmę, która postawiła na nowoczesność, postawiła na innowacyjność i dzisiaj z tego korzysta pod wieloma względami".

- Firma należy do tej grupy polskich firm, które są zdecydowanie proinnowacyjne i właśnie z tytułu zaawansowania innowacyjności ma swoje wielkie światowe sukcesy; bo to tu został wyprodukowany detektor, który jest dzisiaj razem ze słynnym chodzikiem na Marsie - podkreślił Komorowski.

bEUCUdoD

Zwrócił uwagę, że średnia zarobków w tej firmie jest zdecydowanie wyższa niż średnia krajowa. Jest wyższa dzięki temu - przekonywał - że Vigo System to firma innowacyjna, która wydaje dużo pieniędzy na badania i rozwój, nie kupuje gotowych technologii, ale sama je wytwarza.

Prezydent ocenił, że właśnie tego rodzaju firmom będzie pomagała ustawa o innowacyjności, którą przeprowadza przez parlament. Ustawa daje ulgi podatkowe firmom, które zainwestowały pieniądze w innowacyjność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności zakłada m.in. zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia oraz wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce.

Przedsiębiorcy bez względu na wynik prowadzonych badań będą mogli odliczyć od przychodów 120 proc. poniesionych nakładów badawczo-rozwojowych w przypadku dużych firm oraz 150 proc. w odniesieniu do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw; Stworzone zostaną możliwości wnoszenia do spółki jako nieopodatkowanego wkładu także własności intelektualnej w zamian za udziały.

bEUCUdoJ

- Uzyskałem informacje, że pieniądze z tytułu ulg podatkowych pójdą na innowacje" - powiedział Komorowski. - Dla mnie osobiście jest źródłem satysfakcji to, że firma, dzisiaj w pełni cywilna, gdzieś u swoich początków ma także i związki z kręgami nauki, wywodzącej się z WAT (Wojskową Akademią Techniczną) - dodał.

Prezes Vigo System S.A. Adam Piotrowski mówił, że dla jego firmy to zaszczyt, że prezydent chciał zobaczyć "linię technologiczną półprzewodników w pigułce, która posłużyła do wytworzenia tak unikalnych produktów, jak detektory pracujące na Marsie czy detektory markerów chorób nowotworowych w oddechu".

- To bardzo fajny przykład wdrożenia tych naukowych pomysłów i skomercjalizowania ich - zaznaczył.

VIGO System S.A. jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Firma została nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2015 oraz 2013 roku (kategoria: Innowacyjność). Opracowane i wyprodukowane przez VIGO System detektory pracują obecnie na pokładzie łazika marsjańskiego Curiosity, w ramach misji Mars Science Laboratory. VIGO System ściśle współpracuje z ośrodkami naukowo-badawczymi, m.ni. Wojskową Akademią Techniczną, dzięki czemu utworzone zostało nowoczesne laboratorium naukowo-produkcyjne

bEUCUdoK
Czytaj więcej w Money.pl
Będzie 100 tys. miejsc pracy dla młodych Prezydent przedstawił dzisiaj w Warszawie program "Pierwsza Praca", który jego zdaniem pozwoli na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia wśród młodych w Polsce.
Będzie obniżka VAT. Szczurek potwierdza Od 2017 roku zapłacimy niższy podatek. Minister wywiąże się z wcześniejszych obietnic.
bEUCUdpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)