Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe metody uszczelniania systemu podatkowego. Dochody budżetu mają szybko rosnąć

Nowe metody uszczelniania systemu podatkowego. Dochody budżetu mają szybko rosnąć

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada m.in. rozbudowę aparatu analitycznego skarbówki Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada m.in. rozbudowę aparatu analitycznego skarbówki
Mechanizm podzielonej płatności, kasy fiskalne on-line, monitoring i nadzór nad krajową produkcją tytoniu. To tylko niektóre z nowych metod uszczelniania systemu podatkowego, jakie zapowiedział resort Mateusza Morawieckiego. Wicepremier chce dalej rozbudowywać zdolności analityczne aparatu skarbowego, a nawet korzystać z zagranicznych źródeł danych.

We czwartek rząd przedstawił wstępny projekt budżetu na 2018 rok. Ministerstwo Rozwoju i Finansów przyjęło, że dochody budżetu wyniosą w przyszłym roku 355,7 mld zł. To aż o 30,3 mld zł więcej, niż ma wpłynąć do kasy państwa w tym roku.

Skąd wziąć ma się tak duży wzrost wpływów do budżetu? Szef resortu rozwoju i finansów oczekuje, że aż o 15 proc. wzrosną wpływy z VAT, dając kwotę 166 mld zł. To aż o 22,6 mld zł więcej, niż zapisano w projekcie budżetu na 2017 rok.

Tak duży wzrost wpływów z VAT ma być możliwy z jednej strony dzięki utrzymaniu szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, ale z drugiej - dzięki coraz skuteczniejszemu uszczelnianiu systemu podatkowego.

W opublikowanym we czwartek komunikacie, resort Morawieckiego zadeklarował, że chce kontynuować dotychczasowe działania zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego, a także przedstawił nowe metody, jakie chce wprowadzić w 2018 roku. Oto one:

  • rozbudowa zdolności analitycznych aparatu skarbowego. Resort finansów chce tworzyć wyspecjalizowane zespoły analityczne, rozszerzać stosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), wykorzystywać zagraniczne źródła danych i centralizować proces analiz.
  • wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment)
  • wprowadzenie systemu STIR, który ma przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
  • rozpoczęcie procesu wdrażania systemu elektronicznych kas fiskalnych on-line. Ze względu na koszty, wprowadzanie kas, które łączą się z serwerami Ministerstwa Finansów ma być rozłożone w czasie
  • objęcie monitoringiem i nadzorem krajowej produkcji tytoniu. Ma to umożliwić uszczelnienie systemu podatkowego w sektorze obrotu suszem tytoniowym

Resort Morawieckiego zapowiedział też opodatkowanie akcyzą dwóch nowych wyrobów akcyzowych: płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

MF mówi także o uszczelnieniu systemu podatkowego w wielu innych branżach i kategoriach towarów.

Wideo: rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

 

 

To jeszcze nie wszystko. W wywiadzie dla czwartkowego "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział, że jego resort będzie coraz skuteczniej walczył z pustymi fakturami.

- Będziemy mieli możliwość bardzo precyzyjnego określania nabywców i odbiorców tego typu dokumentów. Spowoduje to, że podatnik, który zdecyduje się na zakup pustej faktury, będzie musiał liczyć się z bardzo bolesnymi konsekwencjami takiego ruchu - powiedział Gruza. - Będziemy mieli też możliwości sięgania wstecz w odniesieniu do pustych faktur - dodał.

Paweł Gruza powiedział, że resort finansów będzie wkrótce podejmował "przełomowe" decyzje w sprawie wprowadzenia centralnego rejestru faktur. Jak zadeklarował, rozwiązania te będą maksymalnie uwzględniać interes przedsiębiorców.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Piotr
2017-09-27 21:55
Morawiecki zdusi gospodarkę co doprowadzi za dwa lata do kryzysu podobnego do kryzysów krajów południowej europy Panie Premierze Polsce bardzo dobrze robi liberalna gospodarka
Nick
2017-08-26 22:46
No jeszcze trochę i będzie podatek od długości odprowadzanej kupy w pl. Zgroza ...
Tak to jest jak do koryta dopuścić nierobów którzy potrafią żyć za pieniądze innych. Podatek od wszystkiego jednym słowem.
Dron
2017-08-26 19:38
Niedługo zasłuży sobie na ksywkę "I łupieżca RP".
Pokaż wszystkie komentarze (146)