Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec użytkowania wieczystego. Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu we własność

3
Podziel się

Kilka milionów właścicieli mieszkań i domów z początkiem stycznia 2019 r. będzie mogło przekształcić użytkowanie wieczyste we własność. Aż 1,3 mln Polaków mieszka w blokach i domach stających na gruntach gminnych i korzysta z prawa użytkowania wieczystego.

Koniec użytkowania wieczystego. Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu we własność
bEqFLDit

Zgodnie z ustawą uwłaszczeniową, którą w czwartek uchwalił Sejm, każdy, kto zdecyduje się na uregulowanie opłat w tym samym roku, w którym nastąpi przekształcenie, może liczyć na bonifikaty.

Przekształcenie jest odpłatne, ale możliwa jest ulga. W przypadków mieszkań czy domów stojących na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata wynosi 60 proc. w pierwszym roku, 50 proc. w drugim, 40 proc. w trzecim, 30, 20 i 10 proc w kolejnych.

bEqFLDiv

Szacuje się, że skorzystać z tej formy przekształcenia może około 500 tys. właścicieli nieruchomości.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec użytkowania wieczystego, czas na Mieszkanie+:

W przypadku gruntów komunalnych to same gminy mogą ustalać, czy i w jakiej wysokości wprowadzać te ulgi. Takich właścicieli może być 1,3 mln.

bEqFLDiB

Uchwalona w czwartek nowelizowana ustawa teraz trafi do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqFLDiW
KOMENTARZE
(3)
Na skraju wyt...
3 lata temu
Jeżeli to przymiarka do podatku katastralnego to w tym kraju już nie da się normalnie żyć pracując. Po co mi użytkowanie wieczyste kawałka gruntu pod blokiem razem z innymi lokatorami? Kiedy to się wreszcie skończy? Okradanie ludzi którzy pracują uczciwe po to żeby bylo na rozdawnictwo dla patologii.
Też Gość
3 lata temu
Ludzie jak nie będą mieć pieniędzy na przekształcenie , to poszukają w rodzinie porzyczkodawcy . Spryt na tym polega , że "owieczki" jak będą już ostrzyżone i nic już z nich nie da się wycisnąć , pójdą na mięso i skórę . Bo następny krok ) przed którym politycy się nie cofną ) to będzie nałożenie podatku katastralnego - bo tylko na właścicieli z własnością , a nie dzierżawą , prawnie można "skubać" . Morał ; " patrz na ręce jak ktoś ci coś daje " ! abyś za dużo nie dostał ?!
Gość
3 lata temu
Obcy w Polsce nie mają tego problemu bo na pmiu sprzedano im nieruchomości
bEqFLDiX