Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Więcej niepełnosprawnych skorzysta z ulgi. Wydatki trzeba udowodnić

Więcej niepełnosprawnych skorzysta z ulgi. Wydatki trzeba udowodnić

Nowe przepisy są niejasne, niepełnosprawni nie wiedzą, czy muszą mieć np. faktury za paliwo Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Nowe przepisy są niejasne, niepełnosprawni nie wiedzą, czy muszą mieć np. faktury za paliwo

Niepełnosprawni odliczą do 2280 zł za używanie samochodu. Wcześniej ulga przysługiwała tylko na dojazd na rehabilitację, w tym roku również na dojazd do pracy, urzędu, lekarza i na zakupy. Problem tylko, jak udokumentować te koszty.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", kwota ulgi się nie zmieniła, ale Ministerstwo Finansów postanowiło ułatwić codzienne życie niepełnosprawnym, ich rodzicom i opiekunów. Dlatego w zeznaniu za 2017 r. mogą z niej skorzystać wszyscy bez względu na grupę inwalidzką.

Oprócz opłaty za paliwo można odliczyć także inne wydatki na utrzymanie auta (np. naprawę opon czy ubezpieczenie).

Urząd skarbowy wypełni zeznanie podatkowe


 

Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób udokumentować te koszty, i istnieje ryzyko, że fiskus zażąda dowodów potwierdzających poprawność wyliczeń. Dlatego - jak radzi dziennik - lepiej przechowywać do upływu terminu przedawnienia, czyli przez 6 lat, rachunki za leki, żywność czy dowody wizyty u lekarza w celu udowodnienia użytkowania pojazdu.

Czytaj także: Windykacja bez ograniczeń. Nawet z przedawnionym zadłużeniem nie możesz czuć się bezpieczny

ulga, pit, rozliczenie, niepełnosprawni, skarbówka
pit
Czytaj także
Polecane galerie
Maxx77
2018-03-15 16:11
Nie straszcie i nie wprowadzajcie Polaków w błąd!!!! Właśnie nowelizacja znosi obowiązek zbierania faktur np. za paliwo... taka jest interpretacja Krajowej Izby Skarbowej...
kdradzic
2018-03-15 10:57
Dlaczego tylko 6 lat . Proponuje udowadnianie , że nie jest się wielbłądem do śmierci . Jest większe prawdopodobieństwo , że ktoś to zgubi , albo mu zamoknie itp. . I mamy pewnego oszusta . Dla urzędnika premia za wykrycie oszusta , przełożony tez ma się czym wykazać . To jest właśnie polski system podatkowy . Za okupacji Niemcy robili łapanki na Polaków na zasadzie przypadku , a polski urząd skarbowy robi to z wyrachowania .
bieta
2018-03-15 10:29
Grupa inwalidzka kupiona u lekarza za stówkę i haj lajw można odliczać przez lata.
Pokaż wszystkie komentarze (20)