Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodnia obwodnica Łodzi będzie tańsza? Tak uważa minister

Minister powiedział, że po zmodyfikowaniu projektu trasy "jesteśmy w stanie zrealizować tę inwestycję zdecydowanie taniej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. ministerstwa infrastruktury)

Realizacja zachodniej obwodnicy Łodzi może być tańsza - powiedział w czwartek w Łodzi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Projekt trasy domykającej ring drogowy wokół Łodzi ma zostać zoptymalizowany pod względem kosztów, a ponowny przetarg ogłoszony w czerwcu.

Szef resortu odpowiedzialnego za budowę sieci dróg w Polsce razem z wiceminister Jerzym Szmitem o ważnej dla regionu trasie rozmawiali w czwartek z wojewodą łódzkim Zbigniewem Rau oraz lokalnymi parlamentarzystami PiS - Joanną Kopcińską i Markiem Matuszewskim.

Podczas spotkania z mediami szefowie MIB podpisali skierowanie do przetargu na budowę 28,4-kilometrowego odcinka drogi, która ma połączyć węzeł Łódź Lublinek w ramach istniejącego już fragmentu trasy S14 z drogą krajową nr 91 w miejscowości Słowik. W efekcie połączy ona autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i stworzy pełny ring autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.

- Budowa S14 na zachód od Łodzi, zwłaszcza w kontekście Expo 2022, nigdy nie budziła wątpliwości. Optymalizacji wymagał jedynie koszt i sposób realizacji inwestycji. Jesteśmy przekonani, że powstanie ona przed Expo - zapewnił minister Adamczyk.

Wiceminister Szmit przypomniał, że w pierwszym przetargu nie udało się wybrać wykonawcy inwestycji, ponieważ najtańsza z ofert przekroczyła całkowitą wartość zadania o 264 mln zł. Zwrócił uwagę, że za przewyższającą budżet kwotę można wybudować np. obwodnicę Kobieli lub Niemodlina, albo kilka obwodnic mniejszych miejscowości.

Przedstawiciele resortu wyjaśnili, że w tej sytuacji projekt S14 wymagał optymalizacji, która pozwoli zmniejszyć koszty budowy.

- Ta inwestycja została zaprojektowana w taki sposób, że praktyczny koszt realizacji jednego kilometra tej drogi ekspresowej wyniósłby 72 mln zł. To dwukrotny średni koszt realizacji autostrad w Niemczech, gdzie budowa jednego kilometra wynosi ok. 9 mln euro - tłumaczył Adamczyk.

Minister dodał, że po zmodyfikowaniu projektu trasy "jesteśmy w stanie zrealizować tę inwestycję zdecydowanie taniej".

Szczegóły planowanych zmian projektowych przedstawił wiceminister Szmit. - Została skorygowana wysokość nasypów, które będą niższe. Zmieniona zostanie konstrukcja nawierzchni, ujednolicone konstrukcje obiektów inżynierskich, zmieniony sposób wzmocnienia podłoża, zostanie także przeanalizowana zasadność realizacji wszystkich pięciu zaplanowanych węzłów - wymienił.

Szefowie MIB wyrazili nadzieję, że dzięki temu oferty wykonawców w nowym przetargu nie przekroczą zabezpieczonego budżetu w wysokości 1,79 mld zł (razem z odszkodowaniami za grunty). Postępowanie będzie jednoetapowe. Zdaniem dyrektora łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Macieja Tomaszewskiego ponowny przetarg może zostać ogłoszony w czerwcu.

Tagi: mib, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2017

leszekPiS-owskie mydlenie oczu czyli jak przekonać Łódź że PiS-owski rząd nie jest antyłódzki. PiS zabrał Łodzi monownię Cracali, anulował przetarg na S … Czytaj całość

19-05-2017

eerreessCzyli droga będzie lipna ale tańsza. A że się rozsypie... Ważne by oddać, przeciąć wstęgę, kto by się resztą przejmował

18-05-2017

wilkI znowu PiS przekonuje, że uda się kupić mercedesa w cenie malucha. Żarty na całego.

Rozwiń komentarze (17)