Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagrożenie zamachami. Kanadyjski minister ostrzega

0
Podziel się:

Steven Blaney przestrzegł przed możliwością ataków po opublikowaniu w internecie apelu, którego autorem ma być Kanadyjczyk walczący dla Państwa Islamskiego.

Steven Blaney
Steven Blaney (Jean-Philippe Caissy/wikimedia/Public Domain)
bEKFrqCZ

Szef bezpieczeństwa publicznego Steven Blaney przestrzegł przed możliwością ataków po opublikowaniu w internecie apelu, którego autorem ma być Kanadyjczyk walczący dla Państwa Islamskiego.

Reuter informuje, że według dotychczasowych ustaleń, Państwo Islamskie (IS) dążące do ustanowienia islamskiego kalifatu na terytoriach Iraku i Syrii, opublikowało nagranie wideo wzywające do dokonywania samotnych ataków w Kanadzie. Autorem nagrania ma być kanadyjski bojownik IS nazywany _ Abu Anwar al-Canadi _.

Według dziennika _ National Post _, mężczyzna występujący w nagraniu, który mówi bardzo dobrze po angielsku, to John Maguire, mieszkaniec rejonu Ottawy, który przeszedł na islam. Miał on pojechać do Syrii aby walczyć dla Państwa Islamskiego.

bEKFrqDb

W opublikowanym w sieci nagraniu mężczyzna wzywa kanadyjskich muzułmanów aby poszli za przykładem Martina Rouleau, który 20 października niedaleko Montrealu staranował samochodem dwóch kanadyjskich żołnierzy zabijając jednego z nich. Później zginął zastrzelony przez policję.

22 października w Ottawie inny samotny napastnik zastrzelił żołnierza pełniącego wartę i wdarł się do budynku parlamentu. również on zginął od kul służb bezpieczeństwa.

_ - Terroryzm pozostaje realnym i poważnym zagrożeniem dla Kanadyjczyków i dlatego musimy zachować czujność _ - powiedział Blaney w opublikowanym oświadczeniu. _ Dlatego właśnie bierzemy udział w koalicji dokonującej nalotów (na IS) _ - dodał.

Kanada zwiększa obecnie swoje zaangażowanie w naloty na cele islamistów z IS w Iraku. We wrześniu Państwo Islamskie wezwało swoich zwolenników aby atakowali obywateli krajów, które przyłączyły się do koalicji.

bEKFrqDh
Czytaj więcej w Money.pl
Walka dżihadystami. Niemiec skazany za przynależność do Państwa Islamskiego Kreshnika Berisha przyznał, że przyłączył się do organizacji, gdyż czuł, że musi sprzeciwić się opresji i tyranii.
"Znaczący atak" na dżihadystów. Przełom? Minister obrony Francji nie sprecyzował, jakie cele zostały zbombardowane, ani liczby samolotów myśliwsko-bombowych, które brały udział w operacji.
Dżihadyści planują atak na USA? Ostrzeżenie We wspólnym biuletynie wywiadowczym FBI i resortu bezpieczeństwa narodowego wezwano żołnierzy do usunięcia z portali społecznościowych wszystkiego, co mogłoby ujawnić ich tożsamość.
bEKFrqDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)