Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu w niedzielę. W kość dostają małe sklepy

405
Podziel się

Rząd na spółkę ze związkiem zawodowym chcieli bronić małego handlu i pomóc mu rozwinąć skrzydła. Wiele wskazuje na to, że sytuacja małych sklepów się nie zmieniła, nadal słabo przędą. Na dodatek zakaz handlu sprawił, że zintensyfikował się proces podbijania rynku przez wielkie sieci.

Bez wątpienia akcje promocyjne dyskontów są nakierowane na zmianę przyzwyczajeń klientów
Bez wątpienia akcje promocyjne dyskontów są nakierowane na zmianę przyzwyczajeń klientów
bDAfpJWZ

Rząd na spółkę ze związkiem zawodowym chcieli bronić małego handlu. Wiele wskazuje na to, że sytuacja małych sklepów się nie zmieniła, nadal słabo przędą. Na dodatek zakaz handlu sprawił, że zintensyfikował się proces podbijania rynku przez wielkie sieci.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", jednym z celów zakazu handlu w niedziele było odegranie się na wielkich, głównie zagranicznych, sieciach handlowych. Ustawa bowiem przyznawała prawo do otwierania sklepów w dni zakazane małym punktom, jeśli tylko za ladą stanie właściciel.

Nikt nie chciał słuchać o tym, że zachodnie sieci, tak jak na Węgrzech, nasilą promocje na koniec tygodnia i Polacy, jak za PRL, będą robić zakupy na zapas. I, jak pisze dziennik, to się właśnie dzieje.

bDAfpJXb

W małych sklepach jest drożej niż w marketach i dyskontach. - Teraz z powodu intensyfikacji robienia zakupów na zapas w piątki i soboty koszyk zakupów uzupełniających w małych sklepach najprawdopodobniej zmaleje. To dodatkowo osłabi ten segment handlu, w tym regionalne i lokalne sieci - mówi dziennikowi Marek Zdziech, partner w firmie konsultingowej OC&C Strategy Consultants.

Zobacz także: Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa

- Bez wątpienia akcje promocyjne dyskontów są nakierowane na zmianę przyzwyczajeń klientów tak, aby zdobyć tych "niedzielnych" w pozostałe dni - mówi "GW" Maciej Ptaszyński z PIH.

bDAfpJXh

Od dłuższego czasu na polskim rynku trwa też konsolidacja handlu. Zmniejsza się liczba sieci. Niestety wypadają głównie polskie firmy. Przykładami mogą być upadek sieć Alma czy proces sprzedaży Piotra i Pawła. W tym przypadku wśród potencjalnych kupców wymienia się Biedronkę czy Auchan.

- Ogólnie zakaz handlu przyspieszy konsolidację, czyli to, że małe i średnie sieci będą połykane przez gigantów - twierdzi na łapach "GW" Grzegorz Łaptaś z PwC. Zdaniem eksperta polski rynek czeka trzeci fala, czyli konsolidacja wśród największych - tworzenie supergigantów.

Będą zmiany. Chcą tego związki i ministerstwo rodziny

Związki zawodowe, które były inicjatorem zakaz handlu w niedzielę, już chcą zmian w przepisach. "Solidarność" nie dopuszcza luk oraz nieścisłości i chce w ustawie wprowadzić poprawki. Sklepy muszą być zamknięte od godziny 22:00 w sobotę do 5:00 w poniedziałek. Za ladą nie może stanąć kuzyn czy teściowa właściciela. To kolejne propozycje związkowców.

Także Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiadał: - Będziemy dokonywać zmian w przepisach - powiedział w połowie maja money.pl.

bDAfpJXi

Czarę goryczy przelała znana sieć handlowa, która mianuje się "placówkami pocztowymi". Dla rządu to jawne obchodzenie zakazu handlu. - Było oświadczenie Poczty Polskiej, że takie praktyki są niedopuszczalne. Jest już przeprowadzana kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. - Jeżeli jest potrzeba - a jest - to będziemy ten system uszczelniać - podkreśla.

Na czym ma polegać uszczelnienie? Jak informowaliśmy w money.pl,część sklepów sieci Żabka jest zarejestrowana również jako działalność pocztowa i kurierska, więc może być otwarta w niedzielę. Rząd chce, by w przypadku, gdy to handel jest dominującą gałęzią działalności firmy, zakaz handlu i tak ją obowiązywał. Walkę z Żabką zapowiedziała już pod koniec kwietnia "Solidarność".

bDAfpJXC
KOMENTARZE
(405)
xyz_xyz1
3 lata temu
Tylko bardzo prosze niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego ta ustawa dzieli pracujących na lepszy (pracownicy sklepów czy marketów) i gorszy (pracownicy stacji paliw, poczty, całej gastronomi, kin, teatrów basenów czy choćby komunikacji publicznej) sort. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego jedni mogą mieć wolne a drudzy musza pracować. W czym gorsza kasjerka pracująca na na BP od tej z TESCO czy Biedronki? W czym gorszy od kasjera z Lidla ratownik lub kasjer w Aquaparku czy kinie? Zasada powinna być pracują tylko niezębne do funkcjonowania państwa służby. Cała reszta w tym sfera gastronomi (z wyłączeniem tej przy hotelach funkcjonującej da potrzeb gości hotelowych) oraz rozrywki ma tak jak handel wolne. Jeśli robienie zakupów w markecie jest czymś złym to tak samo jest złym robienie ich na stacji paliw. Zatankować można w automatach (które zawsze można zamontować) lub na wyznaczonych dyżurnych stacjach pełniących służbę niedzielną lub po prostu w sobotę. Podobnie nie trzeba w niedziel chodzi na baseny czy też do kina ani tym bardziej korzystać z komunikacji publicznej - kierowca tez człowiek i ma prawo do wolnej niedzieli i świąt. Dziwię się iż Solidarność tak bardzo bolejąca nad luesem pracowników nie zauważyła tej oczywistej nierówności wobec prawa jaka teraz panuje.
Łajdacy
3 lata temu
W kościołach panie z kółek parafialnych w każda niedzielę sprzedają a nie są właścicielami. Prawo dla wybranych?
olo
3 lata temu
Typowe dla PiSu. Nabazgraja ustawe w 5 minut na kolanie, przeglosuja, Adrian podpisze, a potem zdziwko, ze dziala to odwrotnie niz planowano. Dolkadnie jak ustawa o IPNie, ktora miala Polakow wybielic, a cala swiat ma nas za byndytow. Co jeszcze musi sie stac, zeby Polacy i suweren ockneli sie z letargu?
bDAfpJXD
Antydebil
3 lata temu
Od początku było wiadomo, ze pis potrafi tylko niszczyć i szkodzić
maja prawda j...
3 lata temu
PiS przechytrzyć to żadna trudność. Głupi są, nikogo nie słuchają, nie rozumieją wyliczeń, nie umieją myśleć scenariuszami, popełniają błąd za błędem. Byle jak, byle gdzie i z byle kim ... byle szybko. Jak mają pomysł, to taranem, nie patrząc na zagrożenia, wolę większości.
...
Następna strona