Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS. Lewiatan pełen obaw

72
Podziel się

Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy ustawa o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS jest zgodna z konstytucją. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nie jest, a jej wejście w życie wywoła ogromne perturbacje w funkcjonowaniu firm.

TK rozpona wniosek prezydenta dot. ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS
TK rozpona wniosek prezydenta dot. ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS (Jacek Dominski/REPORTER)
bDAoKQnF

30 października o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS.

Ustawa autorstwa PiS o zniesieniu limitu - zdaniem Konfederacji Lewiatan - narusza przepisy konstytucji RP dotyczące zasad stanowienia prawa i roli dialogu społecznego.

Konsekwencje dla rynku pracy i gospodarki

Zniesienie limitu ma przynieść w przyszłym roku 5,5 mld zł. O tyle zmniejszą się wynagrodzenia netto pracowników o wysokich kwalifikacjach lub wzrosną koszty przedsiębiorstw ich zatrudniających.

bDAoKQnH

Poniższa tabela pokazuje szacunkowy spadek wynagrodzenia netto i wzrost kosztów pracodawców:

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą silnie zmotywowani do unikania podwyższonych składek, co nie będzie sprzyjało zatrudnianiu specjalistów w ramach stosunku pracy, szczególnie w środowisku nowych technologii i wysokich kompetencji.

bDAoKQnN

Wejście nowych regulacji w życie 1 stycznia 2019 roku może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Będzie miało negatywne konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych i rynku pracy, uważają przedstawiciele Konfederacji.

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" i Konfederacja Lewiatan skierowały do prezydenta wspólne stanowisko wyrażające sprzeciw wobec trybu prac nad nowymi przepisami. Obie organizacje uznały, że wejście w życie ustawy 1 stycznia 2019 roku będzie szkodliwe dla gospodarki.

Konfederacja Lewiatan zawiązała koalicję organizacji pracodawców przeciw zniesieniu limitu tzw. 30-krotności. Pod apelem w tej sprawie, który trafił do premiera oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podpisało się ponad 60 organizacji, w tym obecne w Radzie Dialogu Społecznego, a także branżowe i regionalne.

bDAoKQnO

Organizacje postulują przyjęcie przez rząd zobowiązania o utrzymaniu górnego limitu podstawy składek na ubezpieczenie społeczne, przynajmniej do 2020 r. i podjęcie rozmów z partnerami społecznymi. Zwracają również uwagę na fakt, że nie udało się w tej sprawie osiągnąć porozumienia ze stroną rządową w Radzie Dialogu Społecznego.

Lewiatan: ustawa niezgodna z konstytucją

Według Konfederacji Lewiatan ustawa znosząca górny limit składek na ZUS narusza:

- zasadę dialogu społecznego. Konsultacje publiczne, w szczególności z Radą Dialogu Społecznego i reprezentatywnymi organizacjami związkowymi i organizacjami pracodawców, były procesem fasadowym, przeprowadzonym w sposób, w który organizacje te nie miały czasu na przygotowanie swoich stanowisk, a przedstawiciele organów władzy publicznej, z uwagi na tempo prac legislacyjnych, nie mieli realnej możliwości merytorycznego zapoznania się z tymi stanowiskami,

bDAoKQnP

- zasadę racjonalności i określoności, która nakłada na ustawodawcę szczególny obowiązek zachowania gwarancji maksymalnej przewidywalności i obliczalności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy publiczne (nowelizacja nie zawiera prawidłowej Oceny Skutków Regulacji, brak dodatkowych informacji, które powinny być zawarte w OSR,

- zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa. Dyskrecjonalność i szybkie tempo prac ustawodawczych, a także brak możliwości realnego przedstawienia stanowiska w toku konsultacji publicznych, wywołają sytuację, w której zarówno pracownik, jak i pracodawca nie są pewni swojej sytuacji prawnej,

- standardy dotyczące gospodarki rynkowej i prowadzenia działalności gospodarczej. Nowelizacja prowadząc do znacznego wzrostu kosztów pracy wpłynie negatywnie na wolność prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, dodatkowo czyni to w sposób dyskrecjonalny, bez wyraźnego wskazania wartości konstytucyjnej oraz interesu publicznego, którym przedmiotowa ingerencja regulacyjna ma służyć.

Konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zniesienie zasady trzydziestokrotności spowoduje w perspektywie długofalowej, problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych.

bDAoKQnQ

Zjawisko to, które można określić jako powstanie „kominów emerytalnych”, jest sprzeczne z zasadą solidarności społecznej i szkodliwe z punktu widzenia długofalowej stabilizacji wydatków z FUS.

Jak twierdzą zrzeszeni w Konfederacji, ustawa zmniejszy obecnie deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale w przyszłości znacznie go zwiększy, pogłębiając nierównowagę dochodów i wydatków FUS. Osoby o wysokich dochodach zazwyczaj bardziej dbają o zdrowie oraz pobierają świadczenia dłużej od średniej. Ponadto małżonkom osób pobierających wysokie emerytury przysługuje renta, zazwyczaj wyższa niż ich własna emerytura.

Jak podkreślają konfederaci, nastąpi dalsze rozwarstwienie obowiązków składkowych i przenoszenie ciężarów utrzymania systemu ubezpieczeń społecznych na osoby posiadające status pracowników.

Zobacz także: Zobacz też: 7 proc. z grupy 60+ jest aktywnych zawodowo

Ucierpią samorządy i NFZ

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie ustawy oznacza zmniejszenie budżetów samorządów o ok. 600 mln zł w skali roku i odpowiednio NFZ o ok. 270 mln zł.

Ponadto projekt ustawy jest sprzeczny z rządową Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada tworzenie miejsc pracy wysokiej jakości i wysoko wynagradzanych. Istnieje poważne ryzyko, że znaczący wzrost kosztu pracy wysokiej klasy specjalistów zmniejszy atrakcyjność tworzenia w naszym kraju właśnie takich miejsc pracy i skłoni inwestorów do zrewidowania dotychczasowej polityki inwestycji i zatrudnienia.

Zmiana dotknie w szczególności sektor zaawansowanych procesów biznesowych oraz nowych technologii, które swoją działalność opierają na wysoko wykwalifikowanych specjalistach.

Z danych ABSL wynika, iż praktycznie 100 proc. osób w sektorze usług biznesowych jest zatrudnionych na podstawie umów o pracę, a liczba osób dotkniętych zmianami waha się w przedziale 20-30 proc., ale są firmy gdzie odsetek ten jest znacznie wyższy.

Zdaniem Konfederacji, proponowany wzrost kosztów zatrudnienia będzie miał negatywny wpływ na dalszą działalność firm w Polsce i ich plany rozwojowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAoKQoi
wiadomości
KOMENTARZE
(72)
Giordzio
2 lata temu
Zabierzcie specjalistom, fachowcom którzy lata młodości poświęcili na naukę, żeby dać nierobom i pijakom, którzy zamiast pójść do szkoły woleli pić piwko na przystanku.
Ja Polak
2 lata temu
ZUS to i tak patologia , która musi zniknąć. Pokażcie mi matkę, która z jedzenia które dostanie sama zeżre większość , a dziecku da tylko resztówki. Kim jest? Patologią!
Alex
2 lata temu
Czyli jak ktoś zarabia 30 tys. to ma płacić 10 razy więcej niż ktoś zarabiający 3 tys. Czy potem dostanie 10 razy więcej emerytury? Na pewno nie. To może od razu nazwijcie to "podatkiem, żeby PiS wygrał wybory rozdając pieniądze" a nie jakimiś składkami.
bDAoKQoj
frolo
2 lata temu
Bez emocji politycznych. To bardzo duży cios dla kosztu pracy w innowacyjnych gałęziach gospodarki. Chyba nie sądzicie, że informatyk będzie teraz zarabiał mniej, trzeba mu będzie opłacić ZUS ... Ciekawe czy ktoś zastanowił się nad skutkami tej reformy i kolejnymi falami wyjazdów za granice młodej klasy średniej.
Macie pisland...
2 lata temu
Grecki scenariusz czeka. Jedni utrzymują drugich. Władza grabi ile się da. Lud od czasu do czasu coś ma rzucone na stół. 9.5 miliona ludzi w wieku produkcyjnym nie pracuje w tym kraju. A ci chcą ograbic ludzi, którzy pracują po 10-12 godzin na dobę!!!!
...
Następna strona