Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

WIBOR przebił kolejną granicę. Takich poziomów nie widzieliśmy od lat

50
Podziel się:

Ponad 7-procentowy wskaźnik referencyjnym uderzy w kieszenie kredytobiorców hipotecznych. To nie koniec problemów. Przed nami kolejne posiedzenie banku centralnego, na którym zapadnie decyzja dotycząca stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się podwyżek.

WIBOR przebił kolejną granicę. Takich poziomów nie widzieliśmy od lat
(PAP, Marcin Bielecki)

Wskaźnik WIBOR 3M (trzymiesięczny) we wtorek osiągnął poziom 7 proc. Na takim poziomie ostatnio był prawie 18 lat temu. Z kolei WIBOR 6M (sześciomiesięczny) granicę 7 proc. przebił 9 czerwca i obecnie wynosi 7,32 proc. Dla kredytobiorców oznacza to wyższe odsetki. O ile wzrosną im przez to raty? O tym pisaliśmy TUTAJ.

Coraz wyższy wskaźnik referencyjny to zła wiadomość dla kredytobiorców z kredytem zmiennoprocentowym. W zależności od rodzaju wskaźnika, na którym "zawieszona" jest umowa kredytowa, bank aktualizuje harmonogramy spłat co trzy lub co sześć miesięcy, licząc od momentu uruchomienia kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezesi banków biją na alarm. Analitycy prognozują straty

Seria bolesnych podwyżek

Na wysokość WIBOR-u wpływają decyzje Rady Polityki Pieniężne (RPP), czyli organu banku centralnego, odpowiedzialnego na politykę monetarną. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 6 procent - to najwyższy poziom od czerwca 2008 r. Wiele wskazuje na to, że urośnie jeszcze bardziej przez wysoką inflację. Najbliższe posiedzenie PRR będzie 7 lipca. Niektórzy ekonomiści, jak np. Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), spodziewają się wtedy kolejnej, już dziesiątej z rzędu, podwyżki stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych do poziomu 6,5 proc. Analitycy Credit Agricole spodziewają się, że stopa referencyjna dotrze do poziomu 7,75 proc. Wszyscy są zgodni co do tego, że zbliża się koniec podwyżek.

RPP podnosi stopy procentowe co miesiąc, począwszy od października 2021 r. (tuż przed tym stawki WIBR-owe znajdowały się na najniższym w historii poziomie wynoszącym nieco ponad 0,2 proc.). Ma to związek z dynamicznie rosnącymi cenami.

Wytrzymałość Polaków słabnie

Rośnie napięcie wśród kredytobiorców. Rosnące raty coraz mocniej drenują portfele Polaków. Widać to po konkretnych wyciągach z kont bankowych, którymi dzielą się z nami nasi czytelnicy. Skala podwyżek jest tak duża, że na niewiele zdają się nawet nadpłaty kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Gigi
2 lata temu
Przy tej ilości pieniądza w obiegu 7 procent to wciąż malutko
Tak Prawda.
2 lata temu
Podnoszenie stopy nic nie da. Dlatego że to nie wina kredytobiorcy. Możemy podnieść do 40 %. Ropa gaz i energia nie stanieje. Dopóki nie będziemy mieli innych źródeł energii (tanich) Putinowi udało wywołać to co on chciał.
Tak Prawda.
2 lata temu
Do inflacji nie mamy wpływu kredytobiorcy. Co nam z tego że będziemy oszczędzać. Jak ropa gaz i energia idzie do góry. Możemy jedynie z Putinem dogadać się. Taką jest prawda.
??????
2 lata temu
Kolejny"sukces" mafii PiS! Już nie mówią wina Tuska.Teraz wina covida i wojny w Ukrainie . Oni przecież sami fachowcy ! Od mnożenia swoich majątków. Nowe hasło Jarka! Im gorzej na świecie ,tym łatwiej dla pisowskich grabieżców. Alibaba przynajmniej mial 40-tu rozbójników ,a Kaczy syn ma ich bez liku. Qvo vadus Polsko??????
Rentier+ zapr...
2 lata temu
Rentier+ - zapraszam do syndyka i udziału! Można sporo zarobić na cwaniakach kredytowych bo wartość mieszkania licytujemy w dół. Proszę o wstrzymanie się z zakupem aż ceny spadną bo chcę 4 a nie 3 mieszkania kupić i Państwu polecam. Politycy już tam są!
...
Następna strona