Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Bez odszkodowania. Resort odbiera prawo właścicielom nieruchomości

355
Podziel się:

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami właściciel gruntu wskazanego przez resort klimatu nie będzie mógł go zabudować. Wystarczy, że MKiŚ stwierdzi, że na jego ziemi występują złoża strategiczne. Posiadacz działki nie otrzyma też z tego powodu odszkodowania od państwa.

Bez odszkodowania. Resort odbiera prawo właścicielom nieruchomości
Prawo. Nowe przepisy umożliwiają resortowi klimatu nałożenie zakazu zabudowy działki (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Mike Mareen)

Pod koniec czerwca Sejm przyjął nowelizację zmieniającą m.in. prawo geologiczne, ale i wiele innych ustaw. Dzięki niej do polskiego prawa ma zostać wprowadzona definicja złoża strategicznego. Jak tłumaczyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ustawa zwiększy ochronę takowych złóż.

Uderzenie we właścicieli gruntów

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", przepisy jednak są niekorzystne dla właścicieli gruntów lub ich użytkowników wieczystych, na których resort znajdzie owe złoża. Nie mogą oni uczestniczyć w postępowaniu w tej sprawie, a do tego MKiŚ może zakazać zabudowania gruntu.

Zdumienia takimi przepisami nie kryją prawnicy i eksperci, z którymi rozmawiał dziennik. W ocenie Miłosza Jakubowskiego, radcy prawnego Fundacji Frank Bold, z punktu widzenia właściciela gruntu jest "zdecydowanie korzystniej zostać wywłaszczonym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes PiS: program wyborczy po wakacjach. Prof. Orłowski: nie spodziewam się niczego nowego
Wykluczenie właściciela gruntu z postępowania i poinformowanie go po fakcie, że jego nieruchomość zostaje objęta zakazem zabudowy, w połączeniu z brakiem drogi odwoławczej i pozbawieniem prawa do odszkodowania jest dla mnie szokujące. Podobnie jak informacja, którą ministerstwo podało w uzasadnieniu do projektu, że zakaz nie spowoduje obniżenia wartości gruntu – powiedział "DGP" Miłosz Jakubowski.

Sprzeciw obywateli

Przedstawiciele resortu jednak bronią swojej propozycji. Magdalena Piątkowska, dyrektorka departamentu nadzoru geologicznego MKiŚ, że już istniejące przepisy, jak i orzeczenia sądów o ochronie złóż kopalin wpływają na zagospodarowanie przestrzenne. Uważa też, że dzięki nowelizacji część gruntów, która dziś jest zablokowana, zostanie uwolniona.

Na razie jednak propozycja budzi spory sprzeciw Polaków. Senator Stanisław Gawłowski (niezrzeszony) doliczył się 5 tys. wiadomości i e-maili od wyborców, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec noweli. Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) mówiła o 3 tys. wiadomości.

Ustawa obecnie jest w Senacie. W poniedziałek przeciwko nowelizacji opowiedziała się komisja nadzwyczajna ds. klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(355)
Qwerty
6 miesięcy temu
Przeciez byl czas na protesty. Senat odrzucil te zmiany, ale Sejm przepchnąl 17 sierpnia. Bylo pisanie pism do posłów, do gmin. I co? Teraz sie budzicie po fakcie, gdy długopis podpisal i juz obowiazuje od 27 października.Dlaczego w tej sprawie we wszystkich mediach była cisza,nie nagłasnialiscie sprawy w czerwcu, lipcu, sierpniu ???
Plan gna 100%
8 miesięcy temu
Masz nie mieć nic i być szczęśliwym . Ot wychodzi to co chcą osiągnąć . Klaus Martin Schwab .
haggi
8 miesięcy temu
Jak deweloper wykupi za grosze, to już nie będą "złoża strategiczne".
Xxx
10 miesięcy temu
Komuna pełna geba choc nasi rodzice ja obalali to prawa mamyxjak z epoki PZPR jesli sa złoza strategiczne to powinna byc i cena strategiczna a nie obnizanie cen w duł na koncu jakis cwaniak od koryta kupi i on zarobi miliony
gogfmść
10 miesięcy temu
obłęd.....czteryczterysiedem
...
Następna strona