Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|

Wrócą handlowe niedziele? TK zajmie się sprawą

39
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny wreszcie orzeknie, czy zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją. Wniosek o zbadanie sprawy przeleżał w trybunale aż 3 lata.

Wrócą handlowe niedziele? TK zajmie się sprawą
TK z Julią Przyłębską orzeknie, czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją (Wikimedia Commons)

Trzy lata - tyle potrzebował Trybunał Konstytucyjny, by zająć się zakazem handlu w niedziele. Za dwa tygodnie sędziowie trybunału z Julią Przyłębską na czele wypowiedzą się, czy ustawa jest zgodna z konstytucją - czytamy w "Fakcie".

Przypomnijmy, ustawa zakazująca (z pewnymi wyjątkami) handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Zakładała stopniowe wygaszanie handlowych niedziel, by dojść do tego, co obowiązuje obecnie, czyli zakaz w każdą niedzielę (z 11 wyjątkami w roku, m.in. przed świętami).

Konfederacja Lewiatan już w maju 2018 r. zaskarżyła te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego, ale dopiero teraz, po blisko trzech latach, jej wniosek zostanie rozpatrzony. Stanie się to 24 marca, a właściwie wtedy już Trybunał Konstytucyjny ogłosi swój wyrok w tej sprawie.

Zobacz także: Przedsiębiorca-buntownik otwiera pub mimo zakazu. "Niewykluczone, że zamkniemy go na stałe"

Ta zostanie rozpoznana przez pięcioro sędziów – w składzie będzie m.in. prezes TK Julia Przyłębska - bliska rządowi Prawa i Sprawiedliwości, który przeforsował przepisy zakazujące handlu w niedziele. Zatem szanse na to, że trybunał orzeknie wbrew linii władzy są znikome, jednak eksperci przewidują różne scenariusze.

- Spodziewam się, że rozstrzygnięcie będzie po myśli partii rządzącej. Gdyby jednak trybunał uznał, że zakaz handlu to zbyt daleko idąca ingerencja, mielibyśmy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, która wymagałaby wprowadzenia innych zasad organizacji pracy w niedziele - powiedział "Faktowi" dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

Jak dodał, lepiej zostawić swobodę działalności gospodarczej. - W pandemii uwolnienie handlu byłoby dobrym rozwiązaniem, niekoniecznie kosztem pracowników - podkreślił.

Pewien utrzymania rządowej linii przez TK jest Andrzej Radzikowski, szef OPZZ. - Nie spodziewam się, by wyrok Trybunału był niekorzystny dla reformy PiS. Sędzia TK (Julia Przyłębska - przyp.) jest lojalna wobec PiS. A wprowadzenie handlu w niedziele to jedna z ważniejszych rządowych obietnic. Poza tym PiS nie będzie chciał zadzierać z Solidarnością - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
szubienica+
3 lata temu
nigdy nie orzekną że to było niezgodne z konstytucją bo wszystkie sieci handlowe zaskarżyłyby pisowską hołotę o odszkodowania za utracone zyski z handlu w Niedzielę. Choć ja bym wolał żeby ich powiesili,
karol
3 lata temu
jaki TK? W Polsce takiego organu już nie ma.
AXI
3 lata temu
Art. 32 Konstytucji, czyli prastara zasada wzajemności - w niedzielę będą również otwarte wszystkie urzędy , tak jak spożywczaki od 6 do 22.
Kok
3 lata temu
Wogole nie pracować. A ci
podziemie wal...
3 lata temu
wszuscy ktorzy poparli zakaz handlu w niedziele beda w przyszlosci beda siedziec za dzialania przeciw interesowi nszej ojczyzny. To jest celowe dzialnie po to aby oslabic poska gospodarke czyli inaczej mowiac sabotaz ktory bedzie scigany po zmianie wladzy przez ludzi madrych ktorym bedzie mozna zaufac.i kturym losy naszego kraju nie sa obojetne.
...
Następna strona