Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Miliony Polaków w potrzasku. Zmieniają decyzje w sprawie pieców

964
Podziel się:

Wzrastające ceny energii i gazu powodują, że coraz więcej osób rezygnuje z planów wymiany kopciucha na nowoczesny piec - alarmuje branża. Wielu użytkowników, którzy się na to zdecydowali, czuje się teraz oszukanych.

Miliony Polaków w potrzasku. Zmieniają decyzje w sprawie pieców
Coraz więcej osób rezygnuje z planów wymiany kopciucha na nowoczesny piec (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Ludzie coraz częściej wstrzymują się z wymianą źródła ogrzewania, bo boją się podwyżek rachunków, o czym pisaliśmy w money. Trend zauważa Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG). Tymczasem w Polsce wciąż jest około 2,5 mln kopciuchów. Użytkownicy nie rezygnują z nich, wielu planuje do starych pieców powrócić - czytamy w specjalnym komunikacie organizacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

"Przy braku reakcji ze strony władz zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że główny cel, czyli znacząca poprawa jakości powietrza w Polsce nie zostanie osiągnięty w pierwotnie zamierzonej perspektywie czasowej" - ostrzegają eksperci.

Zdaniem członków stowarzyszenia, coraz więcej osób zainteresowanych jest ponownym korzystaniem z kopciuchów, w których można palić śmieciami. Wiele osób deklaruje, że będzie je ponownie wykorzystywać, jeżeli ceny gazu i energii elektrycznej będą zbyt wysokie.

Producenci zwracają uwagę, że po nieprawdziwych informacjach dotyczących zakazu instalacji czy wręcz przymusu demontażu kotłów gazowych, obecnie mamy do czynienia "z wojną informacyjną na temat przyszłości wykorzystania nowoczesnych urządzeń gazowych i pomp ciepła do ogrzewania".

Celem tych działań jest zniechęcenie użytkowników i inwestorów do inwestowania w kotły gazowe i ogrzewanie elektryczne ze względu na potencjalnie wysokie koszty eksploatacji po 2027 roku - czytamy w oświadczeniu SPiUG.

Zgodnie z treścią unijnej dyrektywy budynkowej (EPBD), w istniejących budynkach kotły gazowe będą musiały wykorzystywać odnawialne źródła energii, jeśli budynki zostały wyremontowane w celu osiągnięcia standardu zeroemisyjnego. Jeśli budynki nie zostaną gruntownie odnowione do 2050 roku, to nie ma ograniczeń, co do instalacji i wymiany kotłów gazowych.

Nie będzie nakazu demontażu kotłów

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych uważa, że groźba obciążenia czystych nośników ciepła wykorzystujących paliwa kopalne opłatą ETS 2 przynosi wręcz odwrotny skutek do zamierzonego, czyli zwiększenia ekologicznych rozwiązań w technice grzewczej.

"Spekulacje na temat pośredniego wpływu ETS2 na ostateczne ceny gazu, oraz nazywanie go "karą finansową za korzystanie z kotła gazowego" nie jest słuszne. Sprawa dotyczy także energii elektrycznej. Na dzień dzisiejszy nie znamy żadnej wiarygodnej analizy wpływu nowego ETS 2 na koszty ogrzewania, ponieważ ETS2 będzie w pełni operacyjny dopiero od 2027 r., a raportowanie i monitorowanie emisji rozpocznie się dopiero w 2025 r. Dlatego wszelkie informacje na ten temat mają charakter spekulacyjny" - podkreśla w komunikasie SPiUG.

Do 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych odbywa się na zasadach jak obecnie - nie ma zakazu, a po 2030 roku nie ma jakiegokolwiek nakazu demontażu działającego kotła gazowego z wyjątkiem budynków po pełnej termomodernizacji budynku - informuje stowarzyszenie, zaznaczając, że sprawa dotyczy dużej liczby beneficjentów, którzy zdecydowali się włączyć w walkę z niską emisją i skorzystała w tym celu z różnych programów wsparcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(964)
Biznesik się ...
2 tyg. temu
Nie będą palić śmieciami jak gremium zainteresowane sprzedażą nowych pieców wmawia … Tylko tańszym grubym nie workowany weglem … Dajcie ludziom tani pellet - zmienia piece momentalnie
Wacek
2 tyg. temu
Nie warto palić śmieciami ulegają uszkodzeniom kominy a co do tego wsparcia jak to w błąd ludzi się wprowadza jak nie posmarujesz to nie jedziesz tylko problem polega na tym że trzeba mieć pieniądze na podatek Vat o czym nigdzie się nie pisze i nie mówi już słychać głosy POlityków typu trzeba starać o kredyt a co jak ktoś już ma kredyt lub nie ma takiej zdolności lub po prostu nie chce się zadłużać to co ma zamarznąć to jest chore
Piootr
2 tyg. temu
Szanowny redaktorzyno w tych tzwanych kopciuchach nie pali się śmieciami tylko drewnem lub węglem a śmieci wsypuję do koszy do tego przeznaczonych .Przed napisaniem tekstu trzeba się przygotować do tematu ,żenujący poziom znajomości tematu
Arek44
2 tyg. temu
Mój piec na drzewo nie ma sobie równych, jeśli chodzi o koszty. Żadnych abonamentów, fotowoltaiki i pompy nie chce. A jak będę chciał kiedyś pompe to sam zdecyduje. Nie będą mi tutaj kolorowi niemcy mówic co ja mam robić na swojej działce.
michal
2 tyg. temu
w indiach nad gangesem spalaj oklo 200000 cial rocznie i nie martwia sie o smog
...
Następna strona