Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Wyrok ws. kopalni Turów. Jest reakcja rządu i PGE

38
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. "Wyrok WSA nie oznacza wstrzymania działalności turoszowskiego kompleksu energetycznego" - odpowiada PGE.

Wyrok ws. kopalni Turów. Jest reakcja rządu i PGE
Co dalej z kopalnią w Turowie po decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego? (Adobe Stock, ©peteri - stock.adobe.com)

Na podstawie uchylonej w środę przez sąd decyzji, w lutym 2023 r. minister klimatu i środowiska przedłużyła koncesję dla Turowa do 2044 r. na odkrywkę węgla brunatnego.

Sędzia WSA Jarosław Łuczaj podkreślił, że "rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie nie powoduje wstrzymania funkcjonowania, czy wręcz zamknięcia kopalni Turów, bo decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji danego przedsięwzięcia jest jednym z wymogów wydania dalszych decyzji administracyjnych koniecznych w procesie inwestycyjnym".

PGE: analizujemy scenariusze

Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że pracy w Turowie nie wstrzyma.

Wyrok WSA nie oznacza wstrzymania działalności turoszowskiego kompleksu energetycznego, który nadal będzie dostarczał energię elektryczną do krajowego systemu energetycznego - zapewnia Sandra Apanasionek z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Apanasionek dodaje, że "PGE GiEK czeka na pisemne uzasadnienie wyroku i analizuje możliwe scenariusze dalszych działań w sprawie. Spółka z należytą starannością realizuje zapisy decyzji środowiskowej."

Na pisemne uzasadnienie wyroku czeka też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- Po szczegółowej analizie argumentów przedstawionych przez Sąd organ podejmie decyzję w tej sprawie. Możliwe jest złożenie skargi kasacyjnej lub przeprowadzenie postępowania odwoławczego przez GDOŚ według wskazań Sądu - zapowiada Jakub Troszyński, rzecznik GDOŚ.

Zdaniem GDOŚ "jedyną przyczyną uchylenia decyzji – jak uznał WSA w Warszawie – jest nieuwzględnienie umowy międzyrządowej, zawartej między rządem RP a rządem Republiki Czeskiej na etapie postępowania odwoławczego prowadzonego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska".

O nieuwzględnieniu umowy rządowej pisze też, w odpowiedzi na pytania money.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Jedynym skutecznym zarzutem jest nieuwzględnienie umowy międzyrządowej, zawartej między Rządem RP a Republiki Czeskiej, na etapie postępowania odwoławczego prowadzonego przez GDOŚ. Sąd podkreślił, że takie orzeczenie nie oznacza wstrzymania działalności Kopalni. Obecnie GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku celem jego szczegółowej analizy" - zaznaczono w mailu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
leszekb
2 miesiące temu
kogo rani, chyba zleceniodawców?????????
leszekb
2 miesiące temu
Przecież ten wyrok mjest na zlecenie. proszę nie kasować opinii
gosc
2 miesiące temu
Chcialbym sie zapytac po co ten wyrok ? Komu to bylo potrzebne ,bo napewno nie Polsce. Czy nie miecki sad oglosil by wyrok niezgodny z interesem panstwa ? Kazdy wie ,ze nie . Czy nie mieckie kopalnie usytuowane przy polskiej granicy robia cos innego niz kopalnia Turow ? Tak w Czechach jak i w Niemczech takich kopalni jest wiecej . Bardzo destrukcyjne dzialanie tego sadu ,wrecz antypolskie.
Jendrek
2 miesiące temu
Bierut, Gomułka itp. jeździli po wskazówki do Moskwy. Tusk jeździ po wskazówki do Berlina. Wyrok sądu był już znany zanim sędzia zapoznał się że sprawą. Tak samo jak Putin już wygrał wybory. Spasiba, dankeshejn POlanty.
Obserwator
2 miesiące temu
Przecież to było do przewidzenia jak tylko uśmiechnięta koalicja dorwie się do władzy. Ciekawe na kogo głosowali mieszkańcy Turowa? Teraz to uśmiechnięci koalicjanci będą przestrzegać tego wyroku, bo przecież sędzia z Justitii to wolne, niezależnie sądy :) Za niedługo ogórki i szparagi w Reichu lemingi was czekają :)
...
Następna strona