Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Wyższe kary za niszczenie środowiska. Wiceminister mówi o dużych kwotach

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
32
Podziel się:

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział gigantyczne kary za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych. Te mają wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. Nowe przepisy obejmą osoby zaśmiecające miejsca publiczne, pola i lasy.

Wyższe kary za niszczenie środowiska. Wiceminister mówi o dużych kwotach
Ozdoba: Będą wyższe kary za niszczenie środowiska (PAP)
bFfBHORN

Co się zmieni?

Bać powinny się przede wszystkim firmy. Zmieni się kwestia ściągalności kar w przypadku przedsiębiorstw. Nowelizacja kodeksu karnego zwiększy także odpowiedzialność za nielegalny import do Polski odpadów niebezpiecznych.

Jak argumentował Ozdoba, obecnie unieszkodliwianie odpadów w niektórych miejscach "przekracza dziesiątki i setki milionów złotych". - W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych - dodał.

bFfBHORP

Wiceminister wskazał przy okazji, że jest to "śmiech na sali" i resort zamierzy ukrócić tę "patologię". Zaznaczył jednocześnie, że od teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 milionów złotych.

Zobacz także: Ozdoba: Odejdziemy od węgla, gdy uruchomimy bloki jądrowe

Nowe, wyższe kary

Ozdoba ocenił też, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł. Jak argumentował, nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć planetę czy lasy, więc kara musi być wysoka.

bFfBHORV

Przypomnijmy, że już w wakacje wiceminister Ozdoba zainaugurował kampanię edukacyjną "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". W ramach przedsięwzięcia w miejscowościach nadmorskich pojawiły się plakaty, bilbordy zachęcające mieszkańców i turystów do sprzątania po sobie.

Jak tłumaczył wówczas, resort chce zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. - Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, zieleńców, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich wzrośnie z 500 zł do nawet 5 tys. zł - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfBHOSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Sis
2 miesiące temu
Czego to nie wymyślą... Minister klimatu 🤣
maksju
2 miesiące temu
te kary nie mają chronić środowiska tylko napędzać kasę do budżetu. gdyby zależało na środowisku to by stało więcej otwartych kontenerów na śmieci tak aby nie chciało się wywozić do lasu.
hehe
2 miesiące temu
za przekroczenie szybkosci 1500 a za niszczenie srodowiska 500 zl no to sie popisal ibrawo pis
bFfBHOSr
Marek
2 miesiące temu
Unia ukarze Polskę za praworządność poprzez wstrzymanie funduszy i to jest realne i już Unia to wykonuje, a własny rząd planuje srogo karać własnych obywateli niczym dawniej królowie co żydom dawali tolerancję a własnych rolników zamienili w niewolników (chłopów) pańszczyźnianych. Naprawdę ta postsolidarnosc wypaczyła przemiany po 1989 roku
Noszkuźwa
2 miesiące temu
Czym by tu jeszcze oczy ludziom zamydlić, kiedy UE wstrzymała kasę przez demolkę państwa w wydaniu zera i jego ozdoby!?
...
Następna strona