Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|
aktualizacja

Wyższe podatki na karcie podatkowej. Proboszczowie zapłacą więcej

23
Podziel się:

Drobni rzemieślnicy oraz proboszczowie i wikariusze, którzy rozliczają się z podatków za pomocą karty podatkowej zapłacą w przyszłym roku o 13 proc. większe daniny. To wynik tegorocznej inflacji.

Wyższe podatki na karcie podatkowej. Proboszczowie zapłacą więcej
Proboszczowie zapłacą w 2024 r. wyższe podatki. Jest nowe obwieszczenie Ministra Finansów. (Flickr)

Kilka dni temu ukazało się najnowsze obwieszczenie Ministra Finansów dotyczące nowych stawek karty podatkowej na 2024 rok. Są one o ponad 13 proc. wyższe od tegorocznych. To efekt wysokiej inflacji, która ma wpływ na "urealnienie" tych danin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Marek Belka: inflacja przyspieszy, ale nie radykalnie

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia się w fiskusem. Nie trzeba przy niej prowadzić księgowości. Kwota podatku jest stała i wynika z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Rozliczają się za jej pomocą głównie drobni rzemieślnicy, wytwórcy, część zawodów medycznych, a także proboszczowie i wikariusze.

Wysokość daniny jest uzależniona m.in. od wielkości miejscowości, w której wykonywana jest działalność gospodarcza. I tak w przypadku usług ślusarskich nowe widełki podatkowe na 2024 r. wynoszą w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców od 528 zł do 1890 zł. Dla porównania, w tym roku było to odpowiednio od 467 zł do 1670 zł.

Natomiast złotnicy-jubilerzy zapłacą od 622 zł do 1599 zł w przypadku miejscowości do 5 tys. mieszkańców, a w przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców będzie to już od 682 zł do 1787 zł.

Na karcie podatkowej rozliczają się również proboszczowie i wikariusze. Naliczane są im stawki kwartalne. Przykładowo, obecnie dla parafii o liczbie mieszkańców powyżej 20 tys. stawka ryczałtu od przychodów proboszcza wynosi 1945 zł kwartalnie. W 2024 r. będzie to już 2201 zł.

Przy okazji wprowadzania Polskiego Ładu rząd PiS chciał wygasić karę podatkową, jako formę opodatkowania, dlatego w 2021 r. wprowadził przepis, dzięki któremu nie są przyjmowane nowe wnioski od przedsiębiorców o kartą podatkową. Kto więc nie rozliczał się kartą w 2023 r., nie może tego robić też w 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Medyk
2 miesiące temu
proszę o przywrócenie Karty Podatkowej branży medycznej (to co zabrał Polski Ład), dlaczego Kosmetyczki czy Fryzjerzy inni mają większe przywileje niż Medycy?!!!
To prawie
3 miesiące temu
tyle co człowiek na najniższej krajowej w miesiąc płaci
POcoonisą
3 miesiące temu
czy ta platforma obywatelska robi z nas debili przecież wiadomo że zwykły obywatel na końcu łańcucha zapłaci o dwa razy więcej niż podniosą Logika i podstawy ekonomi żałosne że się cieszą że danej grupie podniosą podatek
Bożena12
3 miesiące temu
Wszyscy powinien płacić bez wyjątku.
Sylw
3 miesiące temu
Wszyscy powinni płacić.
...
Następna strona