Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Z cenami energii wcale nie będzie lepiej. "Nie możemy sobie mydlić oczu"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
80
Podziel się:

Nie możemy sobie mydlić oczu, ceny energii w przyszłości będą wyższe - przekonywał prezes Polskiej Grupy Energetycznej podczas dyskusji o roli polskich firm w budowaniu suwerenności energetycznej kraju. Jak mówił, za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. - Energia musi być powszechnie dostępna, ale musimy ją oszczędzać, bo jednak kosztuje - zaznaczył.

Z cenami energii wcale nie będzie lepiej. "Nie możemy sobie mydlić oczu"
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przekonuje, że dalszy wzrost cen energii jest nieunikniony. Zdj. ilustracyjne (Adobe Stock, JAN SIEMINSKI)

Cena akceptowalna to taka, która nie powoduje, że energia jest dobrem nadzwyczajnym - tłumaczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego. Jak podkreślił, "nie możemy sobie mydlić oczu, ceny energii w przyszłości będą wyższe".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ceny w Polsce są zdecydowanie zbyt wysokie". Ekspert wskazuje powody

Co dalej z cenami energii? Prezes PGE: musimy oszczędzać

- Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. Energia musi być powszechnie dostępna, ale musimy ją oszczędzać, bo jednak kosztuje - mówił Dąbrowski, przypominając, że w przyszłości polskie przedsiębiorstwa muszą ponieść wydatki rzędu setek miliardów złotych po to, aby w przyszłości nie zabrakło prądu i ciepła.

- Transformacja energetyczna jest niezbędna z przyczyn ekonomicznych i gospodarczych, konieczne jest oparcie się na źródłach nisko- i zeroemisyjnych w sposób roztropny, gwarantujący akceptowalne ceny i bezpieczeństwo - zwrócił uwagę uczestniczący w dyskusji wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

- Inwestujemy w morskie farmy wiatrowe, energetykę na lądzie, jak wiatraki czy fotowoltaikę, ale to musi być stabilizowane. Głównym źródłem, które w dalszej perspektywie zastąpi bloki węglowe, będzie atom - dodał wiceszef MAP.

Zdaniem prezesa Enei Pawła Majewskiego, trudno sobie wyobrazić czystą energię bez udziału atomu w polskich realiach. - Transformacja wymusza zastąpienie węgla innym stabilnym źródłem energii. W naszej ocenie nie można sobie wyobrazić przyszłości w Polsce bez energetyki jądrowej. Postawiliśmy na rozwój rozproszonej energetyki jądrowej i prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami - mówił Majewski.

- Wydatki na transformację będą gigantyczne, ale najważniejsze od strony klienta jest to, żeby mieć pewność, iż energia będzie i to w cenie, którą da się zaakceptować - powiedział z kolei członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
mikron
rok temu
Oszczędzać energię, oczywiście ale w granicach jakiegoś rozsądku. Przecież trudno np. siedzieć w ciemnościach albo słuchać radia ( chyba że ktoś lubi) zamiast włączyć telewizor, o lodówce już nie wspomnę. Inna sprawa,że rachunek za energię składa się z tylu składników, że nawet jak ktoś zaoszczędzi ileś tam kWh to mu dołożą inne opłaty żeby wyjść na swoje.
NIGDY POKO
rok temu
A , nasze Atomówki jeżeli będą to za ok.10 lat. Nasze elektrownie pracowały na POLSKIM węglu kamiennym i brunatnym, import był zbędny. Ale geniusze nierządu PO+PSL+SLD zaczęli zmniejszać wydobycie likwidować kopalnie żeby zarabiać dużą kasę na sprowadzaniu węgla. Przyszedł kryzys węgiel podrożał i będziemy płacić więcej za prąd. Dziękujemy PO_KO_komunis... bolszewi....
jajo
rok temu
Ciekawe czy prezes będzie oszczędzał czy z racji drogiego prądu dostanie podwyżkę bo deputat zapewne ma
marek-70lat
rok temu
Polska czarną mafią słynie i efekty widoczne,Soboń klęczał,klęczał i został ekonomistą z ramienia czarnych,Banaś wyczyścił przedpole i rządzą teraz fachowcy po KUL-u
Ekonom
rok temu
energia będzie drożeć??? to po to budujemy elektrownie jądrowe, aby płacić więcej???
...
Następna strona