Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. Polacy wciąż do niego nie przywykli

795
Podziel się:

Ponad połowa Polaków chce, żeby zakupy można było robić każdego dnia tygodnia - wynika z najnowszego badania zleconego przez CBRE. Zakaz handlu w niedziele popiera ledwie co trzeci respondent.

Badania pokazują, że Polacy chcą powrotu handlowych niedziel
Badania pokazują, że Polacy chcą powrotu handlowych niedziel (pixabay.com)
bEDlTWGJ

- Początek epidemii już zawsze będziemy kojarzyć z długimi kolejkami, szczególnie w sklepach spożywczych. Wtedy właśnie część Polaków przypomniała sobie o ograniczeniach związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę - twierdzi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE, cytowana w komunikacie.

Jak dodaje, prawdopodobnie z tego powodu znacznie wzrósł odsetek osób przeciwnych zakazowi handlu.

Z badania CBRE wynika, że aż 51 proc. respondentów chce powrotu sklepów w niedzielę. Zaledwie co trzeci pytany jest odmiennego zdania, a 16 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

bEDlTWGL
Zobacz także: Zakaz handlu do zmiany? "Dwie niedziele handlowe to zdrowy kompromis"

- Rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześciu dni pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe - podkreśla Frątczak.

Co ciekawe, zakaz handlu nie odpowiada zarówno mieszkańcom dużych miast, jak i wsi oraz małych miasteczek. Wszędzie wskaźnik ten oscyluje wokół 50 proc. Najmocniej oczywiście w metropoliach, gdzie wynosi ponad 57 proc.

bEDlTWGR

Wśród przeciwników dominują mężczyźni - jest ich 53 proc. Zakaz handlu nie podoba się zarówno młodzieży, jak i najstarszym respondentom. W obu grupach aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy wtedy, kiedy ma na to ochotę.

O zniesienie lub chociaż złagodzenie zakazu handlu apelują organizacje przedsiębiorców. Wielokrotnie zwracali się już do rządu, by ponownie przemyśleć sprawę. Szczególnie w okresie pandemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDlTWHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(795)
Ela
rok temu
Ta ustawa nie jest zła, sa przecież sklepy otwarte w niedziele, są Żabki, i też nie było po jej wprowadzeniu żadnej katastrofy gospodarczej. To czy warto znowu rozpętywać burzę o te niehandlowe niedziele? Przecież wiadomo jak to się skończy, wyskoczy jakiś spocony związkowiec nastraszy paleniem opon przed sejmem i zaostrzeniem tych, w sumie liberalnych przepisów, media się podniecą, ludzie skoczą sobie do gardeł, warte to tego?
Arthuro
rok temu
Zostawmy to już, naprawdę jest kupa ważniejszych spraw niż wieczne grzebanie w tej ustawie. Jest i koniec.
Anna
rok temu
Nie ma sensu zawieszać tej ustawy, a będzie naprawdę dobrze jak jej nie zaostrzą,
bEDlTWHn
adelka
rok temu
soboty w marketach też powinny być wolne w innych krajach UE soboty i niedziele są wolne dajcie też odpocząć ludziom pracującym ciężko w marketach pięć dni na zakupy w tygodniu to i tak dużo.Jak komuś mało to niech klika i zamawia o każdej porze dnia i nocy oraz święta.
hela
rok temu
Są ludzie chętni do pracy w niedziele, studenci, spłacajacy pozyczki itp. Niedziele powinny być wolne dla tych, którzy chcą mieć wolne. Trzeba dać wybór a nie decydować za kogoś i uszczęśliwiać na siłę. Nie robię zakupów w niedzielę, ale moje dzieci pracujące w korporacji często zostają bezpodstawowych produktów.
...
Następna strona