Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Zakup mieszkania na wynajem. Czy w czasach pandemii to nadal ma sens?

164
Podziel się:

Na początku epidemii eksperci wieszczyli, że mieszkania potanieją i warto będzie w nie inwestować. Obniżek jednak brak, a od wakacji ceny zaczęły nawet rosnąć. Kupujemy nieruchomości m.in. na wynajem. Ale w dzisiejszych czasach taka inwestycja jest bardziej ryzykowna niż jeszcze kilka lat temu.

Zakup mieszkania na wynajem. Czy w czasach pandemii to nadal ma sens?
Kupno mieszkania na wynajem wciąż może się opłacać. Ale trzeba uważać na kilka rzeczy (money.pl, Rafał Parczewski)
bEILQBkl

Pomimo kolejnych obostrzeń wprowadzanych w polskiej gospodarce ceny ofertowe na rynku pierwotnym rosną. Rekordowe są stawki oczekiwane przez deweloperów za najmniejsze lokale mieszkalne.

Na rynku nieruchomości używanych ceny mieszkań także rosną, ale w trzecim kwartale 2020 roku, według wyliczeń analityków z HRE Investments, drożały one 2–3 razy wolnej niż przed pandemią. Nieustający wzrost cen sugeruje, że popyt na mieszkania nie słabnie.

Czy zatem w takich warunkach warto kupować mieszkania na wynajem? To dobra lokata kapitału, zwłaszcza w niepewnych czasach. Może stanowić alternatywę dla lokat bankowych, które dzisiaj nie pozwalają zarobić.

bEILQBkn
Zobacz także: Kredyty w dobie pandemii. Banki poluzowały rygor

Sytuacja na rynku najmu mieszkań pozostaje niepewna 

O ile jeszcze kilka lat temu kupowanie mieszkań na wynajem było bardzo dobrą inwestycją, to dziś wiąże się ona z koniecznością poniesienia poważnego ryzyka. Mieszkania na wynajem można kupować z myślą o:

bEILQBkt
  • wieloletnim wynajmie i czerpaniu z tego tytułu dochodu pasywnego – o umiarkowanej wysokości;
  • wynajmie okazjonalnym – dla turystów, biznesmenów itp.;
  • wynajmie krótkoterminowym – na przykład wynajmie mieszkań dla studentów;

W dobie pandemii koronawirusa ruch turystyczny jest znacznie mniejszy niż wcześniej, a zajęcia na wielu uczelniach prowadzone są całkowicie w trybie zdalnym, dlatego mieszkania na wynajem cieszą się o wiele mniejszym zainteresowaniem. Jedynie wynajem długoterminowy wydaje się stabilnym sposobem na zabezpieczenie zysków przez inwestorów. Możliwością wynajmu mieszkań interesują się też tzw. imigranci zarobkowi.

Właściwie od początku 2020 roku obserwujemy wręcz zapaść na rynku najmu krótkoterminowego. Czynsze są coraz niższe, bo popyt również maleje.

bEILQBku

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że z tego względu inwestycja w nieruchomości na wynajem przynosi zdecydowanie mniejsze zyski.

Jednocześnie pomagają tanie kredyty hipoteczne, z których można skorzystać przy finansowaniu zakupu nieruchomości, którą inwestor zamierza później wynajmować.

Czy inwestycje w mieszkania na wynajem są opłacalne? 

Narodowy Bank Polski oszacował, że w II kwartale 2020 roku w Warszawie zysk z najmu wynosił 3,4 proc. w przypadku zakupu mieszkań bez korzystania przez wynajmujących z kredytu hipotecznego. To i tak znacznie lepsze oprocentowanie niż średni zysk wynikający z lokat bankowych, który według Narodowego Banku Polskiego w październiku 2020 roku wynosił zaledwie 0,17 proc na depozytach długoterminowych, powyżej roku.

bEILQBkv

Rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem można poprawić, zapewniając swojemu lokum najemców na cały rok. Wspomniany raport Expandera i Rentier.io pokazuje, że gdy nieruchomość wynajęta jest przez 12 miesięcy, to rentowność inwestycji netto wynosi przykładowo w Częstochowie 5,46 proc., w Katowicach 4,94 proc., a w Sosnowcu 4,92 proc. To wciąż więcej niż na lokacie.

Przez pandemię koszty wynajmu nie rosną już tak szybko. Przez ostatnią dekadę w dużych miastach wzrosły nawet o 50 proc. Teraz ta drożyzna została zahamowana.

Jak sfinansować zakup mieszkania na wynajem? 

bEILQBkw

Większą rentownością będą cechować się inwestycje bez kredytu. Wszystkie pieniądze z odstępnego i najmu wpływają bowiem do kieszeni właściciela, a nie do banku w formie raty.

Podczas planowania inwestycji w zakup mieszkania na wynajem trzeba określić nie tylko to, jaki lokal kupić, ale też i to, skąd wziąć na to środki. Warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych 2021, aby zorientować się, jak wyglądają teraz oferty i polityka banków w obszarze udzielania takich zobowiązań.

Rekordowo niskie stopy procentowe mogą sugerować, że w ciągu kilku kolejnych lat dojdzie do ich wzrostu, a wraz z nimi podniesie się poziom oprocentowania i kosztów związanych z kredytem hipotecznym. W rezultacie wpłynie to ujemnie na zyskowność inwestycji.

Inwestujący w mieszkania na wynajem w czasie pandemii muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. Do czynników ryzyka można tu zaliczyć nie tylko dalszy rozwój ogólnoświatowej pandemii, ale i krajowe czynniki, jak wzrost bezrobocia, obniżka płac w wielu sektorach czy też problemy z krótkoterminowym wynajmem.

Jeśli ktoś ma duży kapitał do zainwestowania i tylko w niewielkim stopniu będzie posiłkował się kredytem bankowym, to powinien przemyśleć możliwość kupna mieszkania na wynajem. Przy wysokim kredycie hipotecznym zaciągniętym w tym celu pojawia się ryzyko wzrostu stóp procentowych w przyszłości, co spowoduje, że zobowiązanie stanie się droższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEILQBkO
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(164)
Alef
8 miesięcy temu
JAK KTOS LUBI kupowac na gorce - prosze bardzo! Wielu nie docenia faktu spadku zatrudnienia i utraty pracy. A jak to sie posypie - posypia sie splaty hipotek i mieszkania wroca na rynek. Tylko nikt nie bedzie mial ich za co kupowac - bo o prace i dobry zarobek trudniej. A zagraniczne korpo wyniucha ryzyko i tez poczeka. W wyniku tego ceny powinny spasc. Ale developerzy beda cisnac w mediach by utrzymac mylne wyobrazenie o wiecznie rosnacym rynku nieruchomosci. Ale to wszystko nie zdazy sie w miesiac czy pol roku - pare lat to potrwa jak wiekszosc kryzysow. W 2 max 3 lata wszystko stanie sie jasne.
Marta
8 miesięcy temu
Ja postanowiłam kupić mieszkanie dla siebie. Wybór padł na apartamenty lubi w Rowach i cudownie nam się mieszka.
Na mieszkaniu...
8 miesięcy temu
Hej
bEILQBkP
nie kupuj....
8 miesięcy temu
Mieszkania zawsze będą się wynajmowały,części nie stać na kredyt,część chce być wolna od kredytu,część chce być mobilna,demografia to nie problem...imigracja ...połowa świata chciałaby żyć w takim kraju jak Polska,każda złotówka z najmu to dźwignia...krytkom proponuje wiecej godzin na etacie...murowana bieda i frustracja.
nie kupuj....
8 miesięcy temu
Ludzie zawsze będą wynajmować mieszkania ponieważ część nie ma zdolności,część chce być wolna od kredytu,część chce być mobilna,demografia nie jest żadnym problemem,połowa swiata chciałaby mieszkać w Polsce...imigranci...reszta to inflacja....każda złotówka z najmu jest mega dźwignią...wszystkim jęczącym...proponuje więcej godzin w pracy na etacie...tam jest pewna kasa i pewna bieda...tyle...
...
Następna strona