Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Zamiast nadgodzin błędna ewidencja. Wyniki kontroli bezlitosne

22
Podziel się:

PIP ma coraz większe zastrzeżenia do tego, jak pracodawcy podchodzą do ewidencji czasu pracy. W trakcie pandemii kontrole wykazały wzrost nieprawidłowości w tym zakresie.

Zamiast nadgodzin błędna ewidencja. Wyniki kontroli bezlitosne
Pracodawcy częściej niż przed pandemią kombinują z czasem pracy (Pixabay)

Pracodawcy w 2020 roku mniej przykładali się do rzetelnej ewidencji czasu pracy, informuje portal pulshr.pl. Dziennikarze powołują się na dane Państwowej Inspekcji Pracy.

PIP w 2020 roku przeprowadził kontrole u 846 pracodawców, którzy zatrudniali łącznie 103,1 tys. osób.

W 2020 roku aż 34 proc. kontroli stwierdziło nieprawidłowości określania systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, informuje pulshr.pl. To więcej niż w 2019 roku, kiedy nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 27 proc. kontroli.

Zobacz także: Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

Aż 32 proc. skontrolowanych firm miało problem z prowadzeniem ewidencji czasu pracy. W 2019 roku takich przypadków stwierdzono tylko w 27 proc. kontrolowanych firm.

W przypadku 19 proc. firm kontrole wykazały nieprawidłowości w zapewnieniu pięciodniowego tygodnia pracy (rok wcześniej było to zaledwie 11 proc.).

W przypadku 9 proc. firm PIP stwierdził problemy z rekompensatą za pracę w dzień wolny. Tu, jak informuje pulshr.pl, nastąpiła pewna poprawa, bo rok wcześniej było to 11 proc.

Co ciekawe w trakcie pandemii spadła liczba skarg dotyczących mobbingu. Między marcem 2019 r. a analogiczny okresem 2020 r. do PIP skierowano 2324 skargi dotyczące mobbingu. W analogicznym okresie rok do roku skarg było 1976. Widać spadek liczby zgłoszeń aż o 15 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Sokal
3 lata temu
Gratuluję kunsztu napuszczania jednych na drugich . Niedługo będą tylko korporacje i PISowskie spółki państwowe .
Wowa
3 lata temu
Uważam, że pracownik powinien dostawać wynagrodzenie brutto . Wtedy wyprostowałoby się myślenie ile i co kosztuje, ale Państwo nie nadążałoby z windykacją podatków i kontrybucji. Lepiej i łatwiej łoić przedsiębiorców.
Niebacpis
3 lata temu
Niech ci wszyscy żałośni komentatorzy, którzy tylko narzekają na swoich pracodawców spróbują poprowadzić działalność gospodarcza chociaż przez kilka miesięcy.
freyikari
3 lata temu
Byłem nie dawno na rozmowie o pracę, praca po 10h dziennie + co druga sobota... Kasa niby będzie ale gdzie tu odpoczynek i życie rodzinne?
Jan
3 lata temu
WARSZAWA....START UWAGA....OSWIETLENIE ULICZNE,SYGNALIZACJA SWIETLNA.....PROSZE BARDZO,PIERWSZE 3 MIESIACE NA CZARNO ZERO PAPIERA.....OK NADAJE SIE....TYRA PO 10,12h....I jak trzeba sobota...PASUJE ROBOL.....dostaje umowę zlecenie na 3miesiace .OCZYWISCIE 2800 BRUTTO....UMOWA O PRACE ....CO 6 MIESIECY....I tradycja najnizsza krajowa....ANEKS CO ROK JAK PIS ...PODNOSI....I OCZYWISCIE KOPERTA....kolega zapytał że chce całość na konto,OK....TYLKO MALY PROBLEM U NAS W FIRMIE SIE TAKICH UMOW NIE PRAKTYKUJE....WIEC MU MOWI ZE GO OKRADA ZE SKLADEK....odp.JAK PANU NIE PASUJE TO PANA NIE TRZYMAMY....POROBIL JESZCZE MIESIAC I WYJECHAL DO NIEMCA.....POWIEDZIAL ZE NIE POZWOLI ZEBY GO POLSKI WYZYSKIWACZ,ZLODZIEJ SKLADEK PRYWACIARZ NA WSZYSTKIM OKRADALOD SKLADEK,URLOPU,CHOROBOWEGO....WIEC gdzie PIP,US,KAS....ZE pozwala się okradac ludzi że skladek rentowo emerytalnych....ZLODZIEJ TO PRYWACIARZ KIEDY NALOTY I KONTROLE...
...
Następna strona