Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamieszanie w chińskich portach. Dziś stoją, a wkrótce mogą się nie wyrabiać

Koronawirus wpłynął istotnie na ograniczenie handlu zagranicznego Chin ze światem, a także spadek stawek frachtu. Bardziej konkretne dane poznamy po 10 lutego, gdy skończą się święta Księżycowego Nowego Roku, a firmy potwierdzą kontrakty transportowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Strach przed koronawirusem spowodował, że wiele chińskich firm wstrzymało lub bardzo ograniczyło działalność

Według firmy analitycznej Alphaliner, w I kwartale przeładunki w chińskich portach drobnicy w kontenerach mogą zmaleć o 6 mln TEU, co będzie oznaczać uszczuplenie o 0,7 proc. wolumenu rocznych ich obrotów. TEU to jednostka objętości Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp. Przeładunki w styczniu 2020 r. były o 20 proc. mniejsze w porównaniach rocznych – informuje serwis WNP.

Działają wszystkie porty w Chinach – z wyjątkiem rzecznych portów z Wuhan. Mają jednak coraz mniej kontenerów do obsłużenia, bo setki firm w całych Chinach pracuje na zwolnionych obrotach. Jak już informowaliśmy, sytuacja może się zmienić, bo pomimo strachu przed wirusem firmy decydują, że w najbliższych dniach należy wznowić działalność.

To jednak dopiero od przyszłego tygodnia. Wyraźnie mniejsza w ostatnich kilkunastu dniach produkcja oraz mniejsze tempo obrotów handlu zagranicznego sprawiły, że stawki frachtu morskiego z/do Chin spadły do rekordowo niskich poziomów.

Handlarze w Rzymie oferują maseczki antysmogowe jako ochronne przed koronawirusem z Chin.
Koronawirus z Chin. W Rzymie kwitnie czarny rynek maseczek ochronnych

Po 10 lutego, a więc gdy skończą się świąteczne wakacje, w bezczynnych aktualnie portach może się pojawić druga skrajność: gdy firmy wrócą do realizacji kontraktów, może się okazać, że brakuje wolnej powierzchni na statkach. Ja informuje serwis WNP, ta wizja już skłoniła niektórych spedytorów morskich do zmiany środków transportu, na transport lotniczy lub kolejowy.

Ponieważ jednak większość amerykańskich i europejskich linii lotniczych odwołała loty do Chin, brakuje także wolnej przestrzeni dla frachtu powietrznego.

Obejrzyj: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chiny, koronawirus, logistyka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2020

wacławProśba do naszych władz aby przynajmniej przez rok nie przyjmowac żadnego chińskiego kontenera

07-02-2020

CzytelnikI o to chodziło właśnie. Kogoś bolała sprzedaż produktów z Chin więc koronawirus zadziałał. Proste. Ludzie umierają ale to nie waże. Ważne że kasa się … Czytaj całość

07-02-2020

D81A może to dobry czas, by zdać sobie sprawę że warto stopniowo uniezależniać się od Chin jako niemal jednunego dostawcy

Rozwiń komentarze (20)