Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamknięte granice odcięły Niemców od tanich papierosów z Polski. "Ruch mniejszy o 100 procent"

Papierosy w Polsce są niemal dwa razy tańsze niż w Niemczech. Korzystali na tym handlarze, ale i polskie sklepy. - Sprzedaż praktycznie spada do zera. Niemal wszystkie sklepy z tanim tytoniem są pozamykane - słyszymy. Z to po drugiej stronie granicy papierosy są teraz popularne jak nigdy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Przygraniczne sklepy z papierosami są zamykane. Za to niemieccy sprzedawcy się cieszą

"Sztanga" (czyli opakowanie z dziesięcioma paczkami papierosów) popularnej marki kosztuje w Niemczech ok. 70 euro, a to ok. 318 zł. Tymczasem w przygranicznych sklepach taka sama "sztanga" potrafi kosztować równowartość 40 euro, a zatem 180 zł.

Nic więc dziwnego, że przy granicy sprzedaż papierosów Niemcom to gigantyczny biznes. W takich miejscowościach jak Słubice czy Zgorzelec jest mnóstwo sklepów z tanimi papierosami. Przed zamknięciem granic sklepy żyły głównie z Niemców, którzy przyjeżdżali na drobne zakupy.

Byli też drobni handlarze, znani jako "mrówki". Zwykle działali w szarej strefie. Zaopatrywali się w papierosy w hurtowniach i przekraczali granicę nawet kilka razy dziennie, sprzedając Niemcom papierosy. Ile osób żyło w ten sposób? W rozmowie z money.pl mjr Joanna Konieczniak ze Straży Granicznej mówi, że żadne statystyki nie były prowadzone - w końcu granice były otwarte i nie kontrolowano zawartości toreb czy plecaków, o ile nie było podejrzeń, że może być tam coś nielegalnego.

Koronawirus w Polsce. Ruch lotniczy jeszcze długo nie wróci. Obejrzyj wideo:

Jak wygląda sytuacja po kilku tygodniach od zamknięcia granic? - Ruch w sklepach spadł właściwie o 100 proc. - słyszymy w sklepie ze Słubic. Ten akurat specjalizuje się w sprzedaży e-papierosów, ale dzięki temu jest otwarty. Niemal wszystkie sklepy oferujące w okolicy papierosy tytoniowe zostały ostatnio pozamykane. Podobnie jest na przykład w Zgorzelcu.

- Coś się ruszyło ostatnio. W ostatnich dniach ludzie, którzy pracują w Niemczech, mogą w miarę swobodnie przekraczać granicę. Część z nich zabiera ze sobą trochę "sztang" i sprzedaje. To jest jednak promil w porównaniu do skali sprzedaży sprzed epidemii - mówi nam jeden ze sprzedawców.

Niemieccy sprzedawcy się cieszą

Po drugiej stronie granicy natomiast drobni sklepikarze się cieszą - papierosy nie sprzedawały się tam tak dobrze od dekad.

- Zmiana jest naprawdę zauważalna. Musimy zamawiać w hurtowniach znacznie więcej papierosów - mówiła dziennikowi "Nord Kurier" Stefanie Möbus ze sklepu A-Z w przygranicznym Penkun. Stacja benzynowa z Ueckermünde zauważyła natomiast wzrost sprzedaży papierosów o ok. 50-60 proc.

Niemieccy sprzedawcy z regionu przygranicznego obserwują też inny trend - klienci coraz częściej kupują tytoń i sami skręcają sobie papierosy. Olbrzymią popularnością cieszą się na przykład bibułki do tytoniu, a także niewielkie nabijarki, które pozwalają na robienie amatorskich papierosów.

- Papierosy są u nas bardzo drogie, więc ludzie muszą sobie jakoś radzić. Jeśli chodzi o taki sprzęt, to coraz częściej trzeba umieszczać zawieszki: "wyprzedane" - mówią lokalni sprzedawcy "Nord Kurierowi".

Gazeta też cytuje mieszkańców pogranicza, którzy liczą, że pomogą im pracownicy z Polski, którzy znów mogą pracować w Niemczech. - Znam trochę ludzi ze Szczecina, którzy znowu codziennie przyjeżdżają do zakładów do Löcknitz. Sądzę, że mogę na nich liczyć, jeśli chodzi o papierosy - mówi rozmówca niemieckiej gazety.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2020

Orezes JarozbawNiemcy - co wazne nie beda mogli kupowac tanio w Polsce. Kto by sie przejmowal sprzedarza Polakow i handlem przygranicznym. Najwazniejsze jest dowalic … Czytaj całość

06-05-2020

kraina cuduff,Najbardziej przeszkadzały stragany wzdłuż Odry polskim ekonomistom.

08-05-2020

ZajcNiemcy granic nie zamknęli tylko chorzy Polacy. PIS zrujnuje ten kraj. Ważne ich kieszenie.

Rozwiń komentarze (89)