Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
03.06.2020 11:52

Zapaść w każdym zakątku Polski. Jednak co region, to różna skala

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotyka każdego sektora gospodarki, w każdym zakątku Polski. Jednak nie każdy region i nie każda branża zmaga się z problemami na tym samym poziomie. Eksperci wskazują, że bardziej dotknięta kryzysem będzie zachodnia ściana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Kryzys dotyka każdego regionu Polski. Najtrudniejsze wyzwanie przed zachodnią ścianą

Koronakryzys dotyka wszystkie regiony w kraju, nie ma wyjątków. Różnice widać tylko w skali uderzenia, a pod tym względem najbardziej stratna może być ściana zachodnia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Produkcja przemysłowa na Śląsku w kwietniu tąpnęła o ok. 40 proc. (rok do roku) i był to największy spadek w kraju. Śląska motoryzacja załamała się o blisko 90 proc., produkcja wyrobów z metali o ponad 33 proc. To pokazują dane Urzędu Statystycznego w Katowicach. W śląskich przedsiębiorstwach w ciągu dwóch miesięcy pracę straciło 33 tys. osób.

Choć cały Śląsk wydaje się największą ofiarą koronakryzysu, to nie ominął on żadnego regionu w Polsce. "Rzeczpospolita" powołuje się na dane regionalnych urzędów statystycznych. We wszystkich województwach widać niespotykane wcześniej spadki w przemyśle i sprzedaży detalicznej, a także spadki zatrudnienia.

Obejrzyj: Druga fala zwolnień. "Mniejsza i mniej liczna"

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak mówi, że urzędnicy z niepokojem przyglądają się gospodarce regionu, gdzie nie ma zbyt wielu dużych firma, a dominują usługi. Wiele przedsiębiorstw zostało zamkniętych, część już nie wznowi działalności.

Na problem zwraca też uwagę Ludwik Szakiel z pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Na bieżąco monitorujemy sytuację. Kwiecień był bardzo zły w całej Polsce, choć wydaje się, że Pomorze wypada nieco lepiej, bo nasza gospodarka jest mocno zróżnicowana - mówi dziennikowi.

Ekonomiści mówią o dnie, którego w kwietniu dotknęła polska gospodarka. Teraz czas powolnego odbicia. - Myślę, że kryzys może bardziej uderzyć w regiony zachodniej Polski niż w te mniej rozwinięte, z tzw. ściany wschodniej - powiedział "Rzeczpospolitej" Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Jak dodał, w bardziej rozwiniętych regionach jest więcej przedsiębiorstw, mających silne powiązania w ramach globalnych łańcuchów dostaw, które nie wrócą szybko do normy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

ObserwatorNie żaden koronakryzys tylko spowodowany działaniami Pis. Bezmyślnym zamykaniem wszystkiego. Zamiast wprowadzić środki bezpieczeństwa i dalej działać. … Czytaj całość

03-06-2020

ZagłobaNie kłam bo działacze i funkcjonariusze PISU beda sie miec dobrze bo zobacz jak w nich pompuja pieniedze jak powietrze w balon=a reszta niech siedzi … Czytaj całość

03-06-2020

pis to szara strefaTam gdzie jest największa szara strefa czyli na wschodzie i południu tam kryzys nie będzie tak wielki bo wiadomo chyba wszystkim dla czego . Ciekawe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)