Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarząd Srebrnej grozi "zdecydowaną reakcją prawną" na łączenie spółki z polityką

Zarząd spółki Srebrna opublikował w czwartek oświadczenie, w którym odniósł się do artykułów na temat niedoszłej inwestycji w 190-metrowy wieżowiec. Za łączenie spółki z polityką grozi pozwami cywilnymi i zawiadomieniami do prokuratury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Wojciechowski/REPORTER)
Łódź, 29.09.2018. Janina Goss, członkini zarządu Srebrnej wychodzi z konwencji wyborczej PiS.

"Spółka prowadzi działalność gospodarczą pod reżimem ustawowym, podobnie jak tysiące innych podmiotów, które konkurują na wolnym rynku" - pisze zarząd Srebrnej. "Spółka Srebrna ma także prawo do suwerennej polityki kadrowej" - podkreśla.

"Jakiekolwiek formy nieuzasadnionych zarzutów względem spółki będą podstawą do stanowczych roszczeń cywilnoprawnych, a w przypadku publikowania informacji mogących stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, także zawiadomień właściwych organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa" - ostrzega zarząd spółki.

W cytowanym przez PAP oświadczeniu zarząd spółki zaznacza, że ochroną prawną objęci są też jej pracownicy i członkowie jej organów statutowych, "którzy nie sprawując funkcji publicznych zostali w ostatnich dniach narażeni na ostracyzm społeczny i zawodowy".

"W związku z publikacjami "Gazety Wyborczej", mając na uwadze także inne doniesienia i komentarze na temat rzekomych związków spółki Srebrna z działalnością polityczną, sugerujące czerpanie korzyści przez spółkę Srebrna z tego typu relacji, stanowczo oświadczamy, iż wszelkie przejawy naruszenia dobrego imienia i renomy spółki spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną" - zapowiada zarząd Srebrnej.

Janina Goss jest bliską przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego
Biznes ludzi PiS. Kto jest kim w spółce Srebrna

Opublikowany przez "Wyborczą" zapis nagranej potajemnie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim kontrahentem spółki Srebrna sugeruje, że prezes PiS chciał, by wartą ok. 1,3 mld zł kredytował państwowy Bank Pekao, a cała inwestycja miała odbyć się w tajemnicy przed opinią publiczną, za pośrednictwem specjalnie powołanej do tego spółki.

W czasie nagranej w lipcu 2018 roku rozmowy Gerard Birgfellner chce oddać prezesowi dokumenty i otrzymać wynagrodzenie, ale Jarosław Kaczyński odmawia. Wyjaśnia, że nie taka wypłata byłaby wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki i doradza Austriakowi drogę sądową.

Właścicielem Srebrnej jest Instytut Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacja założona jeszcze w latach 90. jako Fundacja Prasowa "Solidarności". Prezesem Instytutu jest dzisiaj Barbara Czabańska, była żona posła PiS i szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W zarządzie Instytutu jest też Adam Lipiński, wiceprezes PiS i bliski współpracownik Kaczyńskiego jeszcze z czasów jego pierwszej partii – Porozumienia Centrum. W radzie fundacji, czyli organie kontroli wewnętrznej, zasiadają prezes PiS Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański (były mąż prezes zarządu Instytutu) oraz ksiądz Rafał Sawicz, który jest wykonawcą testamentu abpa Tadeusza Gocłowskiego.

Prezesem zarządu spółki Srebrna jest Małgorzata Kujda. Wcześniej prezesem był jej mąż Kazimierz Kujda. Po dojściu PiS do władzy przesiadł się na fotel prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zarządzie są ponadto Janina Goss i Jacek Cieślikowski.

Marzec 2007. Premier Jarosław Kaczyński i wiceminister skarbu Michał Krupiński, obecny prezes Pekao.
Prezes Banku Pekao na Nowogrodzkiej. Miał spotykać się w sprawie inwestycji Srebrnej

Goss jest przedstawiana jako najbliższa przyjaciółka prezesa. Obecnie na emeryturze, przez lata była radcą prawnym w Łodzi. Niegdyś przyjaźniła się z Jadwigą Kaczyńską. Jest jedną z niewielu osób, które znają prywatne numery telefonu Jarosława Kaczyńskiego. Ma do niego bezpośredni dostęp, drzwi jego gabinetu są dla niej zawsze otwarte.

Z kolei Jacek Cieślikowski był w latach 90. asystentem prezesa PiS. Obecnie wykonuje mandat stołecznego radnego. W partyjnej centrali PiS jest koordynatorem struktur terenowych i głównym specjalistą ds. floty i logistyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: taśmy kaczyńskiego, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2019

joannaPrzecież jak sam prezes zaczyna wymieniać, która to fundacja, spółka, firma, podmiot, bank, zarząd, itp, to widać, że ośmiornica przy tych … Czytaj całość

31-01-2019

wwwmamdowdOśmiornica. Jeszcze grożą pisowską prokuratorą i sądem. Się wylosuje odpowiedni sędzia, nie zbyszek? Nie ma co, budapeszt w Warszawie. Pełną gębą.

31-01-2019

kaczy kuperPisowska mafia śmie straszyć ? Buta tych oszustów jest zatrważająca.Czyżby mieli pewność że ziobro każdego zamknie aby ich oszustwa nie wypłynęły na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)