Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zarzuty dla marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka

69
Podziel się:

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk z zarzutami
Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk z zarzutami (PAP, Adam Warżawa)

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w okresie od 16 maja 2017 r. do 15 lutego 2018 r. przeprowadzili kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych złożonych w latach 2013-2017 przez marszałka województwa pomorskiego.

"W związku z wynikami kontroli Biuro skierowało zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podania nieprawdy w złożonych oświadczeniach majątkowych" - czytamy w komunikacie CBA. We wtorek marszałek stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty. Jak podaje CBA, w ramach śledztwa postawiono mu sześć zarzutów związanych ze złożeniem fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2013-2016.

Według śledczych marszałek nie ujawnił w nich m.in. oszczędności czy nieruchomości gruntowej. Zataił też fakt zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Zobacz także: Obejrzyj: Listy Marka Falenty. Marek Jakubiak komentuje

"Zarzuty te w mojej ocenie nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz, tuż przed startem kampanii wyborczej" - napisał Mieczysław Struk w oświadczeniu, przesłanym do naszej redakcji.

"Przypomnę, że w czerwcu ubiegłego roku odmówiłem podpisania protokołu CBA po kontroli moich oświadczeń majątkowych, która rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Protokół wskazywał sześć rzekomych nieprawidłowości. Z tymi nieprawidłowościami się nie zgodziłem, złożyłem obszerne wyjaśnienia, a ponieważ nie zostały one uwzględnione przez funkcjonariuszy – odmówiłem podpisania protokołu. I jednocześnie udostępniłem opinii publicznej wszystkie dostępne mi dokumenty związane z kontrolą" - czytamy.

"Mimo to postawiono mi dziś w prokuraturze zarzuty, z którymi nie mogę się zgodzić" - dodał marszałek. Jak wyjaśnia, jeden z zarzutów dotyczy tego, że nie wpisał do oświadczenia majątkowego faktu zasiadania w radzie Fundacji "Centrum Solidarności", choć pełni tę funkcję społecznie, nie pobiera z tego tytułu żadnego dochodu, jest członkiem rady jako marszałek województwa i reprezentuje Samorząd Województwa Pomorskiego.

Pozostałe zarzuty dotyczą zaś tego, w jakim stopniu należało w jego oświadczeniu uwzględniać dochody mojej żony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
Klar
4 lata temu
Zarzuty, to rzecz normalna w przypadku, kiedy jest się politykiem i ma się obowiązek rzetelnie wypełniać stosowne oświadczenia majątkowe.
Oliwa sprawie...
4 lata temu
Politycy z PO też muszą być uczciwi jak pozostali . Nie pisali wszystkiego co mają bo ,,zapominali,, . To tak podchodzi się do obowiązków służbowych. Za rządów opozycji robili czystki jedni a teraz robiæ. to drudzy więc jest że tak powiem uczciwie dla Polski Dlatego zmiany są wskazane.
Mela
4 lata temu
Pokazówka przed wyborami a kiedy przesłuchanie p. Prezesa , rozliczenie ze zwrotu tego co im się należało i wiele innych ...
Roland
4 lata temu
A kiedy dwoczyk usłyszy zarzuty
Skcjjcjff
4 lata temu
Wszystkich z PO powinni prześwietlić bo to złodzieje gdzie jest 250mld wszyscy z PO kodu PSL Nowoczesnej to złodzieje
...
Następna strona