Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zatrzymanie b. prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza było bezzasadne. Decyzja sądu

8
Podziel się:

Sąd w Gdańsku wydał postanowienie dot. zatrzymania byłego prezesa Lotosu. Wynika z niego, że "nie było żadnych procesowych przesłanek" do zatrzymania Pawła Olechnowicza.

Zatrzymanie Pawła Olechnowicza było bezzasadne. Prawomocne postanowienie gdańskiego sądu
Zatrzymanie Pawła Olechnowicza było bezzasadne. Prawomocne postanowienie gdańskiego sądu (PAP, PAP/Piotr Wittman)

Były prokurator krajowy i szef MSWiA Janusz Kaczmarek poinformował, że - decyzją gdańskiego sądu - zatrzymanie byłego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza było bezzasadne. "Nie było żadnych procesowych przesłanek do zatrzymania b. Prezesa Grupy Lotos SA Pawła Olechnowicza" - Kaczmarek zacytował postanowienie sądu i dodał, że jest ono prawomocne. W sprawie jest obrońcą Olechnowicza.

Do zatrzymania Pawła Olechnowicza doszło 29 stycznia nad ranem przez funkcjonariuszy CBA, w związku ze śledztwem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Śledczy postawili byłemu prezesowi Lotosu zarzut wyrządzenia spółce szkody majątkowej na co najmniej 246 tys. złotych. Prokuratura domagała się też aresztu dla zatrzymanego, jednak nie zgodził się na to sąd.

Były prezes Lotosu zarzuty związane z wyrządzeniem spółce znacznej szkody majątkowej usłyszał 30 stycznia. Oprócz niego, zarzuty postawiono dwóm innym osobom z Lotosu (byłemu prokurentowi oraz szefowej biura obsługi korporacyjnej i administracji), a także prywatnemu przedsiębiorcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy

Prezes rekordzista

Jak pisaliśmy w money.pl, Olechnowicz zaczynał jeszcze w czasach, gdy szefem rządu był Leszek Miller, a swoje pierwsze kroki w polityce stawiały założone dopiero co Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Formalnie Olechnowicz w 2002 roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego ówczesnej Rafinerii Gdańskiej. Od 2003 roku jego posada to już "prezes zarządu spółki Lotos". Kierował nią przez 14 lat, co czyni go pod tym względem rekordzistą w najnowszej historii polskiego biznesu.

Po zmianie premiera i przejęciu władzy przez Marka Belkę, Olechnowicz utrzymał się na stanowisku. Tak samo zresztą później, gdy premierem zostawali Kazimierz Marcinkiewicz oraz Jarosław Kaczyński. Prezesa Lotosu nie zmienił również przez 7 lat szefowania rządem Donald Tusk, ani jego następczyni Ewa Kopacz.

Dopiero gdy PiS ponownie doszło do władzy, Olechnowicz musiał pożegnać się z posadą. W kwietniu 2016 roku zastąpił go Robert Pietryszyn, który jednak już kilka miesięcy później musiał ustąpić.

Od czasu dymisji Olechnowicza Lotosem zarządzało już 3 prezesów. Wcześniej trzech szefów zarządzało spółką przez 27 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
hanover96
5 lata temu
A to dziwne bo mister Ziobro i TVP już trąbili jaki to sukces wielki , więc teraz trzeba odszkodowanko zapłacić Panie zero.Miler miał racje
Sylw
5 lata temu
Pisowcy nie wstyd wam.
TMP
5 lata temu
To was bulwersuje? Dlaczego? Głosowaliście na nieprawych i niesprawiedliwych to macie co chcieliście!!! Ci, co nie poszli do wyborów wogóle nie powinni się wypowiadać publicznie i krytykować jakąkolwiek partię!
szjanusz
5 lata temu
Ciekawe czy ktoś odpowie za to bezprawie i ile będzie ono nas jako podatników kosztowało? Ponadto czy ktoś policzył ile nas kosztuje karuzela na stołkach we władzach spółek skarbu państwa, a dokładniej odprawy dla kolejnych "zatrudnionych na próbę" i szybko zwalnianych osób?
ofiara przest...
5 lata temu
Dwa razy w psychiatryku mnie umieścili bez powodu. Żonę nie dotknąłem a ona powiedziała policji ,że ją zbiłem i założyli jej fałszywą niebieska kartę. Przecież za takie postępowanie trzeba płacić odszkodowanie w kosmicznych stawkach.