Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zatrzymanie Sławomira Nowaka. Ukraiński dziennikarz zdradza szczegóły

308
Podziel się

Na jaw wychodzą kolejne wątki w aferze Sławomira Nowaka. Sensacje podaje ukraiński dziennikarz, który poznał szczegóły śledztwa.

Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki od firm-gigantów
Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki od firm-gigantów (PAP)
bDzpbnpN

Jurij Butusow, redaktor naczelny portalu Cenzor.net, powołując się na źródła w organach śledczych ujawnia, że w śledztwie dotyczącym ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor, w ramach którego zatrzymano jej byłego szefa Sławomira Nowaka, figurują firmy-giganty budujące drogi na Ukrainie - podaje PAP.

To od nich Nowak miał domagać się łapówek. Jak informuje Butusow, śledczy twierdzą, że były szef Ukrawtodoru, którym Nowak był w latach 2016-2019, domagał się łapówki od właściciela i dyrektora jednej z największych ukraińskich firm budujących drogi - Altkom.

Łapówka miała być wypłacona za przeniesienie terminów kontraktu na budowę odcinków trasy Kijów-Odessa, realizowanego ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

bDzpbnpP
Zobacz także: Obejrzyj: Nowak usłyszał zarzuty. Miller komentuje

Butusow opisał proceder powołując się na materiały dołączone do sprawy. Nowak i biznesmen Jacek P. mieli otworzyć w Polsce firmę z kapitałem zakładowym 30 tys. euro, a Alkom rzekomo wykupił ją za 300-350 tys. euro.

W ramach drugiej z badanych spraw - według śledczych, na których powołuje się dziennikarz cytowany przez PAP - Nowak miał domagać się łapówki od przedstawiciela tureckiej firmy Onur za sprzyjanie w wygranej w przetargach Ukrawtodoru.

bDzpbnpV

Chodziło o trasę Kijów-Charków-Dołżansk. Kontrakt opiewał na 175,6 mln dolarów, został podpisany w maju 2018 r. Korzyść materialna, według śledczych, polegała na utworzeniu w Polsce przedsiębiorstwa, którego współzałożycielami z polskiej strony mieli być Nowak i Jacek P.

Trzeci z wątków ma dotyczyć jednej z polskich firmy konsultingowych. Jak podkreśla portal Cenzor.net, partner Nowaka - b. dowódca jednostki "Grom" Dariusz Z. - przekazał przedstawicielowi tego przedsiębiorstwa prośbę o łapówkę za sprzyjanie w otrzymaniu kontraktu wartego 1 mln 784 tys. 204 euro - dotyczącego usług konsultacyjnych. Za zdobycie kontraktu - jak podaje serwis cytowany przez PAP - firma miała zawrzeć umowę w sprawie usług konsultacyjnych z cypryjską firmą w wysokości 10 proc. wartości kontraktu (178 tys. euro).

Jak dodaje Butusow, nie doszło jednak do realizacji planu. 19 sierpnia 2019 roku Nowak poinformował Dariusza Z., że nie zamierza sprzyjać polskiej firmie konsultingowej w nowych projektach, dopóki się z nim nie rozliczą. Dziennikarz zaznacza, że Onur i Altkom budują drogi na Ukrainie również obecnie.

Sławomir Nowak, b. dowódca jednostki "Grom" Dariusz Z. i biznesmen Jacek P. zostali zatrzymani w poniedziałek. Zarzuca się im korupcję, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz pranie pieniędzy.

bDzpbnpW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDzpbnqq
KOMENTARZE
(308)
A teraz
6 miesięcy temu
wyobrazcie sobie jakie Nowak zrobil przekrety przy budowievautostrad na Euro 2012 gdzie NIKT mu nie przeszkadzal bo rzadzila jego partia!
Dożywocie dla...
6 miesięcy temu
25 lat to za Pendolino powinien dostać...
Memory
6 miesięcy temu
Jakoś zapomnieliście , że ten cwaniaczek tak budował autostrady na polskie euro, że zbankrutowały co większe prywatne firmy które były rzeczywistymi podwykonawcami... do dzisiaj nikt nie rozliczył tego złodziejstwa
bDzpbnqr
Robcio
6 miesięcy temu
Skoro właściciele firm dawali łapówki to co jeszcze robią na wolnosci
Xxxx
6 miesięcy temu
Jak Nowak budował w Polsce to kilometr autostrady kilka razy drożej niż w Europie.W końcu może będzie koniec tego procederu. Brawo Ukraina!!!
...
Następna strona