Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zatrzymanie Sławomira Nowaka. Ukraiński dziennikarz zdradza szczegóły

308
Podziel się:

Na jaw wychodzą kolejne wątki w aferze Sławomira Nowaka. Sensacje podaje ukraiński dziennikarz, który poznał szczegóły śledztwa.

Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki od firm-gigantów
Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki od firm-gigantów (PAP)
bECGLLxh

Jurij Butusow, redaktor naczelny portalu Cenzor.net, powołując się na źródła w organach śledczych ujawnia, że w śledztwie dotyczącym ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor, w ramach którego zatrzymano jej byłego szefa Sławomira Nowaka, figurują firmy-giganty budujące drogi na Ukrainie - podaje PAP.

To od nich Nowak miał domagać się łapówek. Jak informuje Butusow, śledczy twierdzą, że były szef Ukrawtodoru, którym Nowak był w latach 2016-2019, domagał się łapówki od właściciela i dyrektora jednej z największych ukraińskich firm budujących drogi - Altkom.

Łapówka miała być wypłacona za przeniesienie terminów kontraktu na budowę odcinków trasy Kijów-Odessa, realizowanego ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

bECGLLxj
Zobacz także: Obejrzyj: Nowak usłyszał zarzuty. Miller komentuje

Butusow opisał proceder powołując się na materiały dołączone do sprawy. Nowak i biznesmen Jacek P. mieli otworzyć w Polsce firmę z kapitałem zakładowym 30 tys. euro, a Alkom rzekomo wykupił ją za 300-350 tys. euro.

W ramach drugiej z badanych spraw - według śledczych, na których powołuje się dziennikarz cytowany przez PAP - Nowak miał domagać się łapówki od przedstawiciela tureckiej firmy Onur za sprzyjanie w wygranej w przetargach Ukrawtodoru.

bECGLLxp

Chodziło o trasę Kijów-Charków-Dołżansk. Kontrakt opiewał na 175,6 mln dolarów, został podpisany w maju 2018 r. Korzyść materialna, według śledczych, polegała na utworzeniu w Polsce przedsiębiorstwa, którego współzałożycielami z polskiej strony mieli być Nowak i Jacek P.

Trzeci z wątków ma dotyczyć jednej z polskich firmy konsultingowych. Jak podkreśla portal Cenzor.net, partner Nowaka - b. dowódca jednostki "Grom" Dariusz Z. - przekazał przedstawicielowi tego przedsiębiorstwa prośbę o łapówkę za sprzyjanie w otrzymaniu kontraktu wartego 1 mln 784 tys. 204 euro - dotyczącego usług konsultacyjnych. Za zdobycie kontraktu - jak podaje serwis cytowany przez PAP - firma miała zawrzeć umowę w sprawie usług konsultacyjnych z cypryjską firmą w wysokości 10 proc. wartości kontraktu (178 tys. euro).

Jak dodaje Butusow, nie doszło jednak do realizacji planu. 19 sierpnia 2019 roku Nowak poinformował Dariusza Z., że nie zamierza sprzyjać polskiej firmie konsultingowej w nowych projektach, dopóki się z nim nie rozliczą. Dziennikarz zaznacza, że Onur i Altkom budują drogi na Ukrainie również obecnie.

Sławomir Nowak, b. dowódca jednostki "Grom" Dariusz Z. i biznesmen Jacek P. zostali zatrzymani w poniedziałek. Zarzuca się im korupcję, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz pranie pieniędzy.

bECGLLxq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGLLxK
KOMENTARZE
(308)
ja
rok temu
ale się będzie działo jak zacznie sypać ?
BOLO
rok temu
a nasi łapówkarze chodzą po wolności i pełnia wysokie funkcje, przykładem Gawłowski - senator PO, Kwiatkowski - senator PO, Grodzki Marszałek Senatu z PO, Neumann - poseł z PO itd itd
Ad_observator...
rok temu
Apetyt rośnie w miarę bezkarności i poplecznictwa, Ukraińcy nie w ciemie bici.
bECGLLxL
Olo
rok temu
Jakieś śmiesznie niskie te "łapówki". To propaganda dla tych, co się nie znają na pieniądzach. A tymczasem poszły duże przewały na maseczkach, respiratorach itd. Król złodziei mieszka na Żoliborzu.
Janik
rok temu
Nie pochwala żadnej kradzieży czy przywłaszczenia. Ale jak się ma te 1,3 miliona do miliardów zdegradowanych przez PiS? Polska przez dziesiątki lat nie podniesie się po ich wątpliwej dobrej zmianie. Polska w ruinie-pis do tego doprowadził.
...
Następna strona