Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Zmiana czasu na zimowy w 2022 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

13
Podziel się:

Już niebawem nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, a to oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej. Nie tylko w Polsce przestawimy zegarki godzinę do tyłu. Tak dzieje się w większości państw Europy, oprócz Islandii, Białorusi i Rosji. Od kiedy obowiązuje czas zimowy w 2022 roku?

Zmiana czasu na zimowy w 2022 r. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje zawsze w ostatnią niedzielę października (Getty Images, Frederick Bass)

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przestawiamy się w ostatnią niedzielę marca. O zasadach dotyczących zmiany czasu mówi dyrektywa Unii Europejskiej z 2001 r.

Z kolei unijna dyrektywa z 2019 r. przewidywała, że zmiana czasu przestanie obowiązywać od marca 2021 r. Jak pisaliśmy w money.pl, przedstawiciele Komisji Europejskiej stwierdzili, że inicjatywa leży obecnie po stronie państw członkowskich. Pracę nad zmianami zostały zawieszone, m.in. z powodu pandemii COVID-19.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy

Zmiana czasu na zimowy w 2022 r.

Brak porozumienia powoduje, że w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu. Dokładnie w nocy z 29 na 30 października należy przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Tym samym będziemy spać o godzinę dłużej. Od tego momentu będzie obowiązywał czas zimowy, który jest naturalny dla naszej szerokości geograficznej.

Dlaczego obowiązuje czas letni

Czas letni, który przestanie obowiązywać 30 października, został wprowadzony w celu oszczędzania energii oraz po to, aby wydajniej korzystać ze światła słonecznego. Zmiany czasu na letni w Polsce obowiązywały w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-1949 oraz w 1957-1964. Od 1977 r. stosowane są nieprzerwanie.

Obecnie wiele instytucji i organizacji kwestionuje sens zmiany czasu na letni. Argumenty, według których jego wprowadzenie faktycznie przynosi oszczędności, są często kwestionowane. Dodatkowo skrócenie snu wpływa niekorzystnie na wydajność pracowników.

Zmiana czasu na zimowy przynosi również komplikacje. Pociągi, które kursują w nocy, muszą zatrzymywać się na godzinny postój na stacjach, a pracownicy na nocnych zmianach muszą pracować godzinę dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Letni
rok temu
Mowi sie o oszczędzaniu energii, o tym ze prąd drogi. W naszej szerokosci geograficznej czas zimowy nie ma kompletnie żadnego sensu tym bardziej w czasach dojenia energetycznego. Rano i tak sie zapala światło wiec bez różnicy czy jest ciemno czy lekko jasno. Nie pojmuje poparcia dla zmiany czasu i pozostawaniu przy zimowym. Irytujące z roku na rok sa te zmiany. Klasyczna ue cos miała zrobić i nie zrobi bo... Nie wiadomo w sumie co
Natasza
rok temu
Dobrze, będzie łatwiej wstać rano do pracy. Odkąd zmieniłam pracę i mam 15 minut pieszo, stawiam na spacery. Ciesze się, że dokonałam takiej zmiany i zdecydowałam się na naukę w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Ukończyłam kierunek terapeuta zajęciowy i była to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć.
dARK
rok temu
W Polsce jedynym dobrym rozwiązaniem jest pozostanie przy czasie letnim nie odczuwa się wtedy zimą szybkiego zapadania zmroku i długich męczących wieczorów
hmm
rok temu
Kiedy w końcu skończą tę zabawę, która nic dobrego nie przynosi?
sdxc
2 lata temu
zmiana czasu została wprowadzona przez logicznie myślących i oszczędnych ludzi. Popieram. To, że czas jest naturalny, to nie znaczy, ze jest dobry, zależy też od miejsca na Ziemi. Zimą powinno się iść do szkoły gdy jest jasno. Latem wiele daje na wczasach i przy pracy, gdy jest jasno wieczorem(zmiana na letni nie naturalny). Również dobrze jest, gdy po wyjściu z pracy nie jest ciemno.