Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Zmiany w Kodeksie pracy. Maląg zdradziła szczegóły

59
Podziel się

Praca zdalna ma znaleźć się wreszcie w nowelizacji Kodeksu pracy, szykowanej przez rząd. Do tej pory takiej definicji nie było, co znacznie utrudniało działanie wielu firmom. Teraz wysłanie pracownika na home office ma być łatwiejsze.

Zmiany w Kodeksie pracy. Maląg zdradziła szczegóły
Minister Marlena Maląg zdradziła, co znajdzie się w nowelizacji Kodeksu pracy (Ministerstwo Rodziny)
bDTWNNYR

Jak powiedziała PAP szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zmiany w kodeksie to odpowiedź na apele biznesu, ale również pracowników.

Nowe przepisy mają być oparte w dużej mierze o coś, co już w prawie jest, czyli tzw. telepracę. Teraz praca w domu mogłaby być wykonywana za wspólną zgodą pracodawcy i pracownika. Może to być ustalane już przy zatrudnianiu albo później - na wniosek jednej ze stron.

- Praca zdalna wykonywana byłaby z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość np. mail, telefon czy komunikatory wskazane przez pracodawcę, ale także bez użycia takich środków np., gdy powierza się pracownikowi analizę dokumentów - powiedziała Maląg.

bDTWNNYT
Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

W wyjątkowych przypadkach możliwa byłaby praca zdalna na polecenie pracodawcy, pod warunkiem, że pracownik ma w domu warunki do jej wykonywania.

Co istotne, w przepisach ma się znaleźć zastrzeżenie, że to pracodawca zapewnia wszystkie narzędzia nawet podczas pracy zdalnej oraz pokrywa koszty ich działania.

bDTWNNYZ

- Zakłada się możliwość wykorzystania prywatnych materiałów i narzędzi, ale tylko za zgodą pracownika i na zasadach z nim uzgodnionych. Wówczas pracownikowi przysługiwałby ekwiwalent pieniężny w wysokości z nim uzgodnionej i na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami albo w regulaminie - powiedziała Maląg.

Nie doprecyzowała jednak, czy chodzi na przykład o regulowanie przez pracodawcę części rachunku za prąd. O tym pracownicy przebąkiwali od dłuższego czasu i podobny zapis miał się znaleźć w nowelizacji Kodeksu pracy. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Szczególnie że podczas epidemii znacząco wzrosły rachunki za energię elektryczną, płacone przez Polaków. To również opisywaliśmy wielokrotnie w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTWNNZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
emerytka
7 miesięcy temu
Praca zdalna, śmiech na sali, zamknięci lekarze w przychodniach śmiech na sali , brak podstawowego leczenia, śmiech na sali,a składki zdrowotne drą z nas, nie mamy żadnych ulg!! To jest sprawiedliwe?
Seba
7 miesięcy temu
Nauczyciel fucha życia, 4 miesiące zdalnej, potem wakacje i teraz pewnie znów wolne na jesień, i podwyżki.
Prosty chłop,...
7 miesięcy temu
proste. "Do tej pory takiej definicji nie było, co znacznie utrudniało działanie wielu firmom. Teraz wysłanie pracownika na home office ma być łatwiejsze." Tego typu myślenie jest jak choroba zakaźna, prawdziwa pandemia. Dwóch dorosłych ludzi nie może się normalnie dogadać co do formy zatrudnienia, bo musi istnieć definicja. Bez definicji w rzeczywistości nic nie istnieje. Jak wymażemy ze słownika słowo "autostrada" to znikną wszystkie autostrady w Polsce. Logiczne myślenie zostało zastąpione bezmyślnym odwzorowywaniem zachowań. Biada nam.
bDTWNNZv
Loco
7 miesięcy temu
Lekarz rodzinny fucha życia....! Witamina C albo skierowanie do specjalisty...następny proszę!
Matkapolka
7 miesięcy temu
A JUŻ MYŚLAŁAM ŻE SKOŃCZY SIĘ NIEWOLNICTWO I WYZYSK NA SMIECIOWYCH UMOWACH! !GDZIE LUDZIE NA TYCH UMOWACH PIERWSI POTRACILI PRACĘ Z DNIA NA DZIEŃ W MARCU BO NIE MIELI OCHRONY SYSTEMU PRACY CZY NIE PODLEGALI POD KODEKS PRACY.PANI MALAG ZLIKWIDUJCIE UMOWY SMIECIOWE BO WSTYD ZE DZIELICIE PRACUJACYCH POLAKOW NA PIERWSZY I DRUGI SORT !!!A MILION ZAREJESTROWANYCH W WUP AGENCJI PRACY CZERPIE JUŻ PONAD 20 LAT ZYSKI Z WYZYSKU ŚMIECIOWYCH NAJEMNIKOW PRACY .LUDZIE CI BĘDĄ POTEM MIEĆ EMERYTURY NA GRANICY UBUSTWA SOCJALNEGO UNI!! I TO WCALE NIE BĘDZIE ICH WINA TYLKO NIEUDOLNYCH KOLEJNYCH RZADÓW KTÓRE BOJA SIĘ W POLSCE LOBBINGU AGENCYJNEGO I KORPORACJI KTÓRE CZERPIĄ ZYSKI Z WYZYSKU PRACY .A NA JAKIEJ TO PODSTAWIE ???JAK NIE MA W POLSCE ZADNYCH PRZEPISOW O OUTSORCINGU PRACY!!!DO CZEGO TO JEST PODOBNE BY PAŃSTWOWE POSREDNIAKI "NAGANIAŁY" PRYWATNYM AGENCJOM PRACY TANICH NAJEMNIKÓW DI PRACY ZA NAJNIZSZE STAWKI KRAJOWE !!!A CAŁY ZYSK TE AGENCJE TRANSFERUJA POTEM ZA GRANICĘ BO WIĘKSZOŚĆ TO SĄ ZACHODNIE AGENCJE .TYLKO JEDNA Z NICH ZAROBIŁA W ROKU Z WYZYSKU PRACY POLAKOW PONAD 2 MLN ZYSKU NETTO !!TO JEST DRANSTWO CO Z 1.5 MLN LUDZI SMIECIOWYCH ROBICIE W POLSCE !!!TO SĄ OBYWATELE DRUGIEGO SORTU PRACY A PRZEWAZNIE SA TO KOBIETY NA PROWINCJI I PRACUJĄCY STUDENCI KTÓRZY W MARCU PIERWSI STRACILI DOCHODY Z PRACY U MNIE NA PROWINCJI JEST TYCH AGENCJI PONAD 30 A ZNALEZIENIE PRACY NA UMOWĘ O PRACĘ GRANICZY Z CUDEM MAJĄC 50 +NIGDY W ŻYCIU ZAWODOWYM PRACUJAC W HANDLU NIE MIAŁAM UMOWY O PRACĘ!!!Z OCHRONA KODEKSU PRACY CZY URLOPEM A TYLKO SMIECIOWE ZLECENIA CZY NA SZARO CZARNO ZA RZADÓW PO-PSL GDZIE LUDZIE SKŁADEK NA KONTACH JESZCZE DO TEJ PORY NIE MAJĄ A UCZCIWIE PRACOWALI NA SWOJE RODZINY NIE MAJĄC INNEGO WYJŚCIA JAK SMIECIOWE ZLECENIA PISANE CO TYDZIEŃ ABY SKŁADEK NIE PŁACIĆ .TO AGENCJE PRACY" STERUJĄ" OD LAT PENSJAMI POLAKOW ZWŁASZCZA NA PROWINCJI!!!WSTYD!!!TASUJECIE KODEKSEM ALE WIĘKSZOŚĆ PRACUJACYCH POLAKOW WCALE NIE PODLEGA POD TEN KODEKS PRACY !!!TO KIM ONI SĄ? ??NAJEMNIKAMI PRACY???BO NIE PRACOWNIKIEM!!!NAPISZCIE WIEC NOWY KODEKS DLA NAJEMNIKÓW PRACY DRUGIEGO SORTU !!BO LUDZIE LATAMI URLOPU NIE MIELI CZY CHOROBOWEGO ...NIE MÓWIĄC O WODZIE W UPAŁY. ..CZY BADANIACH OKRESOWYCH ...
...
Następna strona