Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Zmiany w Kodeksie pracy. Maląg zdradziła szczegóły

59
Podziel się:

Praca zdalna ma znaleźć się wreszcie w nowelizacji Kodeksu pracy, szykowanej przez rząd. Do tej pory takiej definicji nie było, co znacznie utrudniało działanie wielu firmom. Teraz wysłanie pracownika na home office ma być łatwiejsze.

Zmiany w Kodeksie pracy. Maląg zdradziła szczegóły
Minister Marlena Maląg zdradziła, co znajdzie się w nowelizacji Kodeksu pracy (Ministerstwo Rodziny)

Jak powiedziała PAP szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zmiany w kodeksie to odpowiedź na apele biznesu, ale również pracowników.

Nowe przepisy mają być oparte w dużej mierze o coś, co już w prawie jest, czyli tzw. telepracę. Teraz praca w domu mogłaby być wykonywana za wspólną zgodą pracodawcy i pracownika. Może to być ustalane już przy zatrudnianiu albo później - na wniosek jednej ze stron.

- Praca zdalna wykonywana byłaby z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość np. mail, telefon czy komunikatory wskazane przez pracodawcę, ale także bez użycia takich środków np., gdy powierza się pracownikowi analizę dokumentów - powiedziała Maląg.

Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

W wyjątkowych przypadkach możliwa byłaby praca zdalna na polecenie pracodawcy, pod warunkiem, że pracownik ma w domu warunki do jej wykonywania.

Co istotne, w przepisach ma się znaleźć zastrzeżenie, że to pracodawca zapewnia wszystkie narzędzia nawet podczas pracy zdalnej oraz pokrywa koszty ich działania.

- Zakłada się możliwość wykorzystania prywatnych materiałów i narzędzi, ale tylko za zgodą pracownika i na zasadach z nim uzgodnionych. Wówczas pracownikowi przysługiwałby ekwiwalent pieniężny w wysokości z nim uzgodnionej i na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami albo w regulaminie - powiedziała Maląg.

Nie doprecyzowała jednak, czy chodzi na przykład o regulowanie przez pracodawcę części rachunku za prąd. O tym pracownicy przebąkiwali od dłuższego czasu i podobny zapis miał się znaleźć w nowelizacji Kodeksu pracy. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Szczególnie że podczas epidemii znacząco wzrosły rachunki za energię elektryczną, płacone przez Polaków. To również opisywaliśmy wielokrotnie w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
RTT
3 lata temu
Pracodawca Pracownikowi na pracy zdalnej, musi podać papucie do łóżeczka, zrobić sniadanko, obiadek, odprowadzić dzieci pracownika do przedszkola i szkoły, odrobic z nimi lekcje, zrobić kolacje, i przypilnowac na koniec, czy pracownik spi z rączkami na kołderce... i jeszcze musi za to wszystko sowicie pracownika wynagrodzić. I BROŃ BOŻE, Pracownik żadnej pracy nie może wykonywać w Domu !!!
habi
3 lata temu
..... Oszczędzasz na butach , dłużej śpisz ,możesz jeszcze pracować w piżamie , w zimie nie musisz odśnieżać samochodu ( jak niektórzy)
sysop
3 lata temu
Chociaż 1 dobra rzecz. Pozdrawiam całe IT.-- pracownik nie ponosi z kolei kosztów dojazdu do firmy i tutaj wygrywa i czas i bilety lub paliwo -- praca zdalna ---------płatna 70 % - 80 % wynagrodzenia !
Zenek
3 lata temu
A nauczyciele jacy nagle oburzeni jak im źle że ktoś prawdę powiedział ja byłem nauczycie ponad 10 lat ale miałem dość tej farsy pomiatania i głodowej pensje, przekwalifikowałem się i jest o niebo lepiej. Jak czujecie się pokrzywdzeni to dlaczego też tak nie zrobicie? A zapomniałem wasze główne argumenty to państwowy stołek lub teksty że nie poto studiowałem..... Lub najlepszy mam powołanie do bycia nauczycielem.
Kokeszko DO e...
3 lata temu
A o jaką sale chodzi ? Pytam się w sprawie tego śmiechu ?
...
Następna strona