Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla? Prezes UOKiK stawia zarzuty

32
Podziel się:

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. UOKiK uważa, że przedsiębiorca mógł narzucać swoim partnerom handlowym ceny, po których odsprzedawali oni węgiel. W efekcie dystrybutorzy współpracujący z tą firmą nie mogli sprzedawać konsumentom opału taniej niż po określonych z góry cenach.Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla? Prezes UOKiK stawia zarzuty
Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce sprzedającej węgiel (Adobe Stock, Kirill Gorlov)

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego. Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników, którzy według aktualnych ustaleń prowadzą składy węgla w ośmiu województwach. Prezes Urzędu posiada dowody, że przy sprzedaży opału mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla?

UOKiK wskazuje, że istotne w tej sprawie jest to, że system dystrybucji towarów opałowych stworzony przez Atex opiera się na sieci współpracowników, funkcjonujących w formule pośredników.

"Podejrzenie budzi jednak, że w tym przypadku ta forma współpracy może wykraczać poza dopuszczalne z punktu widzenia prawa konkurencji ramy pośrednictwa w obrocie handlowym i stanowić metodę na ograniczenie faktycznie niezależnym dystrybutorom swobody kształtowania swojej polityki cenowej" - czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Problemy z dodatkiem węglowym. Posłanka wylicza miasta

- Nasze zastrzeżenia budzi fakt, że Atex może narzucać dystrybutorom ceny, po których sprzedają węgiel. W sytuacji, gdy są oni niezależnymi przedsiębiorcami, powinni zachować swobodę kształtowania cen. Na skutek działań Atexu mogą być oni pozbawieni możliwości zaoferowania potencjalnym klientom zakupu tańszego opału do ogrzewania swoich domów w cenach innych niż odgórnie ustalone przez Atex – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z ustaleń Urzędu wynika, że kontrahenci Atexu zobowiązani są sprzedawać opał, którego asortyment i cena określone są w załączniku do umowy o współpracy.

Kontrahent nie ma prawa do zmiany cen tych towarów.

Za porozumienie ograniczające konkurencje spółce Atex grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
aaa
rok temu
zmowe cenowa to okupacyjny rzad pisowy zrobił. dla idei płacimy za wszystko drozej
wakeup
rok temu
Chodzi o zmowę cenowa nierządu, znaczy się PIS tzn. Patologii i Spółki.
zen
rok temu
Kiedyś paliłem węglem, teraz wolę iść częściej do pieca i palę drewnem, bo wiem czym palę. Ostatni węgiel był taki ze wyciągałem dwa razy tyle popiołu i żadnej temperatury. Nie dam rządzącym robić z siebie durnia i nie biorę żadnego dofinansowania najpierw ukradzionego, bo to paserstwo.
zen
rok temu
Kiedyś paliłem węglem, teraz wolę iść częściej do pieca i palę drewnem, bo wiem czym palę. Ostatni węgiel był taki ze wyciągałem dwa razy tyle popiołu i żadnej temperatury. Nie dam rządzącym robić z siebie durnia i nie biorę żadnego dofinansowania najpierw ukradzionego, bo to paserstwo.
Stańczyk
rok temu
To nie efekt zmowy cenowej. To efekt "dobrej zmiany" i tak jest w każdej dziedzinie. Drożyzna, drożyzna i jeszcze raz drożyzna - a "nam się po prostu należy". No i te zakupy do sejmowej restauracji... . Na marginesie - gdzie można wykupić sobie w niej całodniowe wyżywienie ?
...
Następna strona